Biuro paszportowe Warszawa Praga-Południe

Data aktualizacji: 21 lipca 2022
Strona główna » Mazowieckie » Biuro paszportowe Warszawa Praga-Południe
herb Warszawa

Biuro paszportowe Warszawa Praga-Południe

adres

Grochowska 274

03-841 Warszawa

telefon
telefon 22 44 35 425
województwo
mazowieckie
godziny otwarcia
poniedziałek: 10:00–17:00
wtorek: 08:00–15:30
środa: 08:00–15:30
czwartek: 08:00–15:30
piątek: 08:00–15:30
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Gdzie wyrobić paszport w Warszawie Praga-Południe?

Terenowy punkt paszportowy w dzielnicy Praga-Południe w Warszawie to miejsce, w którym szybko i bezproblemowo złożysz wniosek o paszport przed podróżą. Możesz tego dokonać, nawet jeśli nie jesteś mieszkańcem stolicy. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Zarówno mieszkańcy Warszawy, jak i innych pobliskich miejscowości mogą złożyć formularz w dowolnym referacie lub punkcie paszportowym. Jest to możliwe, ponieważ żaden ubiegający się nie jest przypisany do danego biura, a także bez znaczenia jest miejsce zameldowania. Dokument wydaje wojewoda, co którego wpływa wniosek o paszport.

Wniosek o paszport w Warszawie Praga-Południe — gdzie znaleźć?

Wniosek o paszport w przypadku dzielnicy Praga-Południe dostępny jest w Referacie Paszportowym nr 3 na ulicy Grochowskiej 274. To między innymi tam można dostać formularz w wersji papierowej do wypełnienia. Warto pamiętać jednak, że w większości punktów od 27 marca 2022 r. istnieje możliwość przekazania danych urzędnikowi, który uzupełni zgłoszenie za ubiegającą się osobę. Pod takim dokumentem wystarczy złożyć cyfrowy podpis, po czym oczekiwać na odbiór paszportu.

Zwykle na wizytę przychodzi się samemu. Osoby nieletnie i ubezwłasnowolnione muszą jednak zgłosić się razem z obojgiem rodziców lub opiekunem prawnym. W innej sytuacji wniosek nie będzie mógł zostać przyjęty.

Kolejki do biura paszportowego w Warszawie Praga-Południe

W samej Warszawie mieszka prawie 1,8 mln ludzi. To oznacza, że pomimo działania wielu punktów paszportowych, ubiegający się mogą trafić na kolejki. Na chwilę przed rozpoczęciem sezonu letniego lub zimowego czas oczekiwania w urzędzie znacznie się wydłuża. Aby przyspieszyć cały proces, warto mieć ze sobą wypełniony wcześniej wniosek o paszport, a także dowód uiszczenia opłaty przez internet.

Ponadto nie można zapominać, że w sezonie zimowym istnieje wysokie ryzyko zachorowania na grypę. Oczekujący powinni zatem zabezpieczyć się poprzez założenie maseczki i rękawiczek ochronnych. Na miejscu natomiast dostępne są dozowniki z żelem antybakteryjnym, z których da się skorzystać w każdej chwili.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Warszawie Praga-Południe?

Odbiór paszportu może odwlekać się w czasie w zależności od liczby oczekujących na wydanie dokumentu. Najczęściej jednak wnioskodawca zgłasza się ponownie przed upływem trzech tygodni. W sezonie turystycznym termin często przesuwa się nawet do 30 dni od daty złożenia wniosku.

Znacznie szybciej gotowy do odbioru jest paszport tymczasowy. W niektórych przypadkach, gdy proces przebiega bezproblemowo, już po kilku dniach (najpóźniej do 14) otrzymuje się wezwanie.

Koszt wyrobienia paszportu w Warszawie Praga-Południe

Koszty wyrobienia paszportu są takie same w całej Polsce. Standardowa cena nieuwzględniająca ulg wynosi 140 złotych od osoby. Jeśli jednak wnioskodawca zgłasza się ponownie, ponieważ zgubił lub zniszczył dokument, musi zapłacić 200% ceny początkowej.

Istnieje kilka rodzajów obniżek, z których mogą skorzystać niektórzy ubiegający się o paszport. Całkowite zniesienie opłat dotyczy:

  • osób po 70 roku życia,
  • osób przebywających w Domu Pomocy Społecznej albo w zakładzie opiekuńczym, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
  • osób otrzymujących zasiłek stały z pomocy społecznej, jeśli wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
  • osób, których paszport ma wadę techniczną,
  • żołnierzy wyznaczonych do służby.

Ulga 75% obejmuje studentów oraz dzieci z niepełnosprawnością z rodzin wielodzietnych legitymujących się ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny.

Ulga uprawniająca do zapłacenia połowy kwoty obejmuje m.in.:

  • uczniów,
  • emerytów,
  • rencistów,
  • osoby z niepełnosprawnością,
  • osoby będące na utrzymaniu małżonka, który jest rencistą, emerytem lub ma orzeczenie o niepełnosprawności,
  • osoby przebywające w zakładach opiekuńczych lub DPS-ie,
  • osoby otrzymujące zasiłek.

Zdjęcia paszportowe w Warszawie Praga-Południe

Trzeba pamiętać, że istnieją również wytyczne dotyczące zdjęcia do paszportu. Ich spełnienie jest niezwykle istotne, ponieważ nieprawidłowo wykonana fotografia nie może zostać przyjęta przez urzędnika.

Przede wszystkim zdjęcie paszportowe musi być aktualne, ostre oraz kolorowe. Twarz powinna zajmować 70-80% tła, być dobrze widoczna, niezasłonięta biżuterią, fryzurą czy ubraniem i nierozmyta. Należy zrezygnować z nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych oraz soczewek, jeśli zmieniają one kolor bądź kształt oczu. Obowiązkowa jest fotografia o wymiarach 35 × 45 mm.

Wszystkie te wytyczne, choć mogą wydawać się niepotrzebne, są bardzo istotne w przypadku konieczności potwierdzenia tożsamości właściciela dokumentu za granicą. To dlatego tak istotne dostarczenie kolorowej, aktualnej fotografii, jak i poprawnie wypełnionego wniosku. Dzięki temu ubiegający się będzie mógł bezproblemowo przekraczać granice krajów nienależących do Unii Europejskiej, leżących poza strefą Schengen.

 

 

O Autorze

Ocena: 2.7/5 (Głosów: 3)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments