Biuro paszportowe Warszawie-Śródmieście

Data aktualizacji: 21 lipca 2022
Strona główna » Mazowieckie » Biuro paszportowe Warszawie-Śródmieście
herb Warszawa

Biuro paszportowe Warszawa - Śródmieście

adres

Krucza 5,

00-548 Warszawa

telefon
telefon 22 695 66 01
województwo
mazowieckie
godziny otwarcia
poniedziałek: 10:00–17:30
wtorek: 08:00–15:30
środa: 08:00–15:30
czwartek: 08:00–15:30
piątek: 08:00–15:30
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

W Rzeczpospolitej Polskiej paszport wydawany jest przez właściwego wojewodę, do którego trafia wypełniony wniosek. Jeśli zatem ubiegający się złoży formularz w Warszawie w konkretnym punkcie, tam też będzie musiał go odebrać. Obywatele Polski przebywający poza granicami państwa mogą natomiast formalności związane z wydaniem dokumentu dopełnić w konsulacie.

Gdzie wyrobić paszport w Warszawie-Śródmieście?

Jeśli chcesz podróżować po świecie poza granicami Unii Europejskiej, musisz wyrobić sobie paszport. Dla mieszkańców warszawskiego Śródmieścia dostępne jest biuro paszportowe na ulicy Kruczej 5/11. Miejsce zamieszkania nie ma jednak znaczenia, co oznacza, że wniosek możesz złożyć również w innym polskim mieście.

Wniosek o paszport w Warszawie Śródmieście – gdzie znaleźć?

Wniosek o paszport najczęściej dostępny jest w każdym punkcie paszportowym na terenie Rzeczpospolitej. Nie zaleca się pobierania go z internetu, ponieważ nie wszystkie formularze są akceptowalne przez urzędy. Od 27 marca 2022 r. obowiązuje jednak nowa, ułatwiająca cały proces zasada mówiąca o tym, że nie trzeba już wypełniać papierowego wniosku, po czym zanosić go do biura. Wystarczy udać się do okienka, potwierdzić tożsamość dowodem osobistym oraz podać najważniejsze dane urzędnikowi, aby ten mógł wpisać je samodzielnie do systemu. W dalszej kolejności wystarczy uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać na odbiór.

Osoby ubezwłasnowolnione i nieletnie muszą zgłosić się do biura paszportowego w Warszawie razem z opiekunem prawnym lub rodzicem. To niezwykle ważne, ponieważ w przeciwnym razie urzędnik nie będzie mógł przyjąć wniosku. Dziecko powinno natomiast udać się na miejsce razem z obojgiem rodziców, jeśli tylko jest to możliwe.

Kolejki do biura paszportowego w Warszawie Śródmieście

Biura paszportowe w Warszawie zarówno w sezonie turystycznym, jak i tuż przed jego rozpoczęciem są oblegane. Z tego powodu warto zarezerwować wizytę wcześniej przez internet, aby nie musieć oczekiwać w bardzo długich kolejkach do okienka. Ponadto pomimo zniesienia restrykcji covidowych, dobrze jest mieć ze sobą maseczkę oraz rękawiczki. Na miejscu z pewnością dostępny będzie również dozownik żelu antybakteryjnego, dzięki czemu oczekujący będą mogli zachować szczególną ostrożność.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Warszawie Śródmieście?

Aby skrócić kolejki w biurach paszportowych, w Warszawie działa więcej niż jeden punk terenowy. Niestety, pomimo tego czas oczekiwania na wydanie paszportu niejednokrotnie się przedłuża. Najczęściej po odbiór można zgłosić się w terminie do miesiąca od dnia, w którym został złożony wniosek, ale należy pamiętać, że wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Paszport tymczasowy wydawany jest w terminie od dwóch dni po wpłynięciu poprawnie wypełnionego formularza do dwóch tygodni. Jeśli jednak zachodzi wątpliwość co do tożsamości ubiegającego się, termin może ulec przesunięciu w czasie. 

Koszt wyrobienia paszportu w Warszawie Śródmieście 

Punkt Paszportowy Warszawa Śródmieście ma takie same cenniki jak pozostałe działające biura. Standardowy koszt wynosi 140 złotych, jednak może ulec potrojeniu w przypadku zagubienia lub zniszczenia z winy właściciela. W takiej sytuacji należy przygotować się na wydatek rzędu 420 zł.

Niektórym osobom przysługują jednak ulgi obniżające cenę. Zniżka 50% obowiązuje:

  • studentów,
  • emerytów,
  • osoby niepełnosprawne,
  • kombatantów,
  • osoby przebywające w Domach Pomocy Społecznej.

Ulgę 75% otrzymują uczące się osoby poniżej 26 lat, będące dziećmi z rodzin wielodzietnych (posiadających ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny), jak i dzieci z niepełnosprawnościami wychowujące się w dużych rodzinach.

Ulgę 100% uzyskują między innymi seniorzy po 70 roku życia lub osoby przebywające w DPS-ach albo w zakładach opiekuńczych, jeśli wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją, a także wszyscy obywatele otrzymujący zasiłek stały z pomocy społecznej (cel wizyty jak powyżej).

Zdjęcia paszportowe w Warszawie Śródmieście

Zdjęcia paszportowe w Olsztynie muszą być przede wszystkim ostre, aktualne, nieuszkodzone i kolorowe. Właściwe wymiary fotografii wynoszą 35 × 45 mm oraz nie podlegają zmianie. Twarz powinna być:

  • zwrócona prosto do obiektywu (oczy patrzące przed siebie),
  • niezasłonięta fryzurą ani biżuterią,
  • nieprześwietlona,
  • w centrum fotografii (70-80%).

Do zdjęcia należy zdjąć okulary przeciwsłoneczne, a także odsłonić brwi (nie uszy), aby na fotografii w całości widać było linię szczęki oraz kości policzkowych.

Decydując się na wyjazd poza strefę Schengen, trzeba być przygotowanym na różnego rodzaju wydatki, np. związane z wydaniem paszportu. Ponadto wszelkie formalności związane z tą kwestią warto zacząć dopełniać znacznie wcześniej, aby możliwe opóźnienia nie doprowadziły do konieczności rezygnacji z podróży lub jej przesunięcia. Świadomość ryzyka problemów pozwala uchronić się przed nimi oraz zapobiec dodatkowym uszczerbkom na budżecie.

O Autorze

Ocena: 4.4/5 (Głosów: 5)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments