Biuro paszportowe Warszawa-Ursus

Data aktualizacji: 23 lipca 2022
Strona główna » Mazowieckie » Biuro paszportowe Warszawa-Ursus
herb Warszawa

Biuro paszportowe Warszawa-Ursus

adres

Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy

plac Czerwca 1976 Roku 1,

02-495 Warszawa

telefon
telefon 22 443 60 00
województwo
mazowieckie
godziny otwarcia
poniedziałek: 08:00–17:30
wtorek: 08:00–15:30
środa: 08:00–15:30
czwartek: 08:00–15:30
piątek: 08:00–15:30
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Gdy zbliżają się ferie lub wakacje, wiele osób zaczyna planować dalekie podróże. Niektórzy decydują się na wyjazd do państw nienależących do Unii Europejskiej i leżących poza strefą Schengen. W takiej sytuacji podstawą jest paszport. Jak go wyrobić? 

Gdzie wyrobić paszport w Warszawie — Ursus?

Paszport wydawany jest przez wojewodę, do którego trafia wypełniony wniosek. Warto wiedzieć, że w tym przypadku nie ma znaczenia miejsce zamieszkania czy zameldowania. Mieszkańcy warszawskiej dzielnicy Ursus mogą zatem złożyć formularz w dowolnym punkcie paszportowym na terenie Polski. Chcąc wyrobić dokument na miejscu, mieszkańcy Warszaw-Ursus powinni udać się pod adres plac Czerwca 1976 Roku 1, 02-495 Warszawa, do Urzędu Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. 

Wniosek o paszport w Warszawie — Ursus — gdzie znaleźć?

Terenowy Punkt Paszportowy w Urzędzie dzielnicy Ursus w Warszawie znajduje się na placu Czerwca 1976 Roku 1. To między innymi tam można otrzymać pusty wniosek o paszport do wypełnienia. Formularz da się pobrać w dowolnym biurze, jednak nie należy samodzielnie wyszukiwać go w internecie i drukować.

Zgłoszenie każda osoba składa z pomocą urzędnika. Trzeba jednak pamiętać, że osoby niepełnoletnie i ubezwłasnowolnione obowiązkowo muszą odwiedzić punkt wspólnie z opiekunem prawnym bądź rodzicem. W innym wypadku pracownik punktu nie będzie mógł przyjąć dokumentów, nawet jeśli są wypełnione poprawnie. Dziecko powinno odbyć wizytę z obojgiem rodziców, jeśli jest taka możliwość.

Kolejki do biura paszportowego w Warszawie — Ursus

Kolejki do biura paszportowego w Warszawie, niezależnie od dzielnicy, niejednokrotnie są tak długie, że zainteresowani muszą ponownie zgłosić się następnego dnia. W większości punktów nie można umawiać wizyt (jest tak również w przypadku dzielnicy Ursus), dlatego, aby przyspieszyć proces, warto przygotować się do zgłoszenia wcześniej poprzez wypełnienie wniosku w domu i uiszczenie opłaty na konto. W takiej sytuacji trzeba mieć ze sobą formularz, jedno zdjęcie paszportowe, a także dowód wpłaty w formacie pdf.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Warszawie — Ursus?

Odbiór paszportu zwykle możliwy jest po ok. 3 tygodniach. W trakcie okresu turystycznego i przed feriami oraz wakacjami terminy mogą być jednak znacznie dłuższe. W szczególnych sytuacjach wyrabianie może potrwać nawet dłużej niż jeden miesiąc. Dzieje się tak w przypadku dużej liczby oczekujących.

Paszporty tymczasowe wydawane na 12 miesięcy są gotowe do odbioru znacznie szybciej. Poza sezonem ubiegający się wzywani są już po dwóch dniach roboczych od wpłynięcia wniosku. Czasem zdarza się, że proces przeciąga się w czasie do 14 dni.

Koszt wyrobienia paszportu w Warszawie — Ursus

Koszty wyrobienia paszportu nie różnią się w całej Polsce. Standardowa opłata, którą musi uiścić osoba niemająca prawa do ulgi, wynosi 140 zł. Może się jednak okazać, że wymagana kwota będzie aż trzykrotnie wyższa. Dotyczy to ubiegających się o ponowne wydanie dokumentu z powodu jego zagubienia lub zniszczenia (z własnej winy).

Ulga 50% dotyczy natomiast:

  • studentów,
  • uczniów,
  • emerytów,
  • rencistów,
  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • osoby będące na utrzymaniu przez małżonka, który jest emerytem, rencistą lub ma orzeczenie o niepełnosprawności,
  • przebywających w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym,
  • obywateli, którzy otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej,
  • kombatantów i ofiary represji wojennych oraz okresu powojennego,
  • rodziców lub małżonków rodzica w rodzinie wielodzietnej, posiadający ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

Ulga 75% obejmuje:

  • uczące się osoby poniżej 26 lat (na przykład studenci), będące dzieckiem z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny),
  • dzieci z niepełnosprawnością, pochodzące z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny).

100% zniżki mogą uzyskać:

  • osoby, które ukończyły 70 rok życia lub przebywają w Domu Pomocy Społecznej albo w zakładzie opiekuńczym, a ich wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
  • obywatele otrzymujący zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
  • ubiegający się, których paszport ma wadę techniczną,
  • żołnierze.

Zdjęcia paszportowe w Warszawie — Ursus

Zdjęcia paszportowe, niezależnie od miejsca wyrabiania ich, muszą mieć odpowiednie wymiary oraz spełniać pewne wytyczne. Przede wszystkim:

  • muszą być kolorowe, aktualne i ostre,
  • muszą mieć wymiary 35 × 45 mm,
  • muszą mieć jednolite, białe tło,
  • twarz na fotografii nie może być zasłonięta, niewyraźna czy zamazana,
  • twarz powinna zajmować 70-80% fotografii,
  • osoba na zdjęciu nie może mieć okularów przeciwsłonecznych ani soczewek zmieniających kolor oczu, a także powinna odsłonić brwi (nie uszy).

Dopiero po spełnieniu wszystkich ww. zasad można mówić o poprawnie wykonanym zdjęciu paszportowym. Zarówno takie fotografie, jak i odpowiednio wypełniony wniosek stanowią przepustkę do krajów nieleżących w Unii Europejskiej. Trzeba o tym pamiętać, aby we właściwym czasie złożyć dokumenty, ponieważ w przypadku wystąpienia problemów na którymś z etapów procesu, termin wydania może się znacząco oddalić.

O Autorze

Ocena: 5/5 (Głosów: 1)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments