Biuro paszportowe Wołomin

Data aktualizacji: 24 lipca 2022
Strona główna » Mazowieckie » Biuro paszportowe Wołomin
herb Wołomin

Biuro paszportowe Wołomin

adres

Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Terenowy punkt paszportowy w Starostwie Powiatowym

Ignacego Prądzyńskiego 3,

05-200 Wołomin

telefon
telefon 22 346 11 00
województwo
mazowieckie
godziny otwarcia
poniedziałek: 08:00-17:00
wtorek: 08:00–17:00
środa: 08:00–16:00
czwartek: 08:00–16:00
piątek: 08:00–15:00
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Gdzie wyrobić paszport w Wołominie?

Planujesz wakacje poza granicami Europy? W takim wypadku obowiązkowo przed wyjazdem musisz wyrobić własny paszport. Jeśli jesteś mieszkańcem Wołomina, możesz tego dokonać w Starostwie Powiatowym w swojej miejscowości na ulicy Prądzyńskiego 3.

Z przyczyn losowych niejednokrotnie zdarza się, że w dniu, gdy zainteresowany chce dopełnić formalności w urzędzie, ten akurat nie obsługuje spraw związanych z wydawaniem wiz czy paszportów. W takiej sytuacji warto wiedzieć, że bez znaczenia jest miejsce zamieszkania i zameldowania, a zainteresowany może umówić wizytę w dowolnym punkcie na terenie kraju.

Wniosek o paszport w Wołominie – gdzie znaleźć?

Wniosek o paszport to jeden z najważniejszych elementów procesu. Aby go uzyskać, należy udać się do Starostwa Powiatowego na ulicy Prądzyńskiego oraz poprosić o formularz przy okienku lub znaleźć stoisko z dokumentami do pobrania. To niezwykle ważne, ponieważ nie zaleca się wypełniania wniosków znalezionych w internecie. Nie wszystkie są aktualne i akceptowalne, w związku z czym mogą nie zostać przyjęte. Taki dokument należy uzupełnić czytelnie drukowanymi literami.

Osoby niepełnoletnie oraz ubezwłasnowolnione dopełniają formalności razem z rodzicem bądź opiekunem prawnym. Dzieci powinny stawić się na miejsce z obojgiem rodziców, a jeśli nie jest to możliwe, jeden z nich (nieobecny) musi udokumentować zgodę na wydanie paszportu na piśmie.

Kolejki do biura paszportowego Wołominie

Kolejki do urzędu paszportowego w sezonie turystycznym są bardzo długie. Wołomin, choć nie jest dużym miastem, ma ponad 50 tys. mieszkańców, co w przypadku wielu zainteresowanych przekłada się na wydłużone oczekiwanie. Aby uprościć cały proces i zapanować nad nim, Starostwo Powiatowe wprowadziło obowiązek umawiania wizyt. Osoby, które nie zarezerwowały spotkania, nie będą mogły pobrać numerka.

W czasie pandemii, a szczególnie w okresie zimowym, dobrze jest wziąć ze sobą do urzędu maseczkę i rękawiczki ochronne. Ponadto na miejscu z pewnością dostępny będzie dozownik umożliwiający zdezynfekowanie rąk.

Ile się czeka na odbiór paszportu Wołominie?

Odbiór paszportu zwykle przypada w terminie maksymalnie do 30 dni od daty złożenia wniosku. W przypadku wystąpienia problemów może się zdarzyć, że po upływie miesiąca wniosek wciąż nie będzie gotowy. Warto wtedy zadzwonić pod numer 22 346-11-45, 22 346-11-70, 22 776-44-97 lub 22 346-11-00 w celu uzyskania informacji na temat swojej sprawy.

Paszport tymczasowy da się odebrać znacznie szybciej, bo już po dwóch dniach roboczych. Jeśli liczba oczekujących jest duża, termin niejednokrotnie przesuwa się do dwóch tygodni.

Koszt wyrobienia paszportu Wołominie

Niezależnie od miejsca wyrabiania paszportu na terenie Polski, koszta są takie same. Podstawowa opłata obowiązująca wszystkie osoby niemające prawa do zniżek wynosi 140 zł. Jeśli ubiegający się wyrabia dokument ponownie, ponieważ poprzedni został przez niego zgubiony lub zniszczony, musi liczyć się z dodatkową opłatą rzędu 280 zł, co oznacza, że łącznie zapłaci 420 zł.

Między innymi studenci, emeryci, renciści, obywatele z niepełnosprawnościami, jak i będący na utrzymaniu ww. osób mają prawo do ulgi 50%, która powoduje obniżenie ceny do 70 zł.

Ulga 75% przeznaczona jest natomiast dla studentów i uczniów do 26 roku życia, a także osób z niepełnosprawnościami, jeśli pochodzą z rodzin wielodzietnych, które mają ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

Zwolnieni z opłat są:

 • seniorzy po 70 roku życia,
 • przebywający w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, jeśli ich wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
 • obywatele otrzymujący zasiłek stały z pomocy społecznej, jeżeli ich wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
 • ubiegający się o paszport z powodu wady technicznej poprzednio wydanego dokumentu,
 • żołnierze, wyznaczonych do służby poza granicami państwa.

Zdjęcia paszportowe Wołominie

 Zdjęcie paszportowe dołączane do wniosku musi spełniać wszystkie wymagania. Przede wszystkim:

 • musi być kolorowe i aktualne,
 • twarz na fotografii powinna zajmować 70-80% tła i być nieprześwietlona,
 • usta osoby na zdjęciu muszą być zamknięte, a brwi widoczne (naturalny wyraz twarzy),
 • fotografia musi mieć wymiary 35 × 45 mm,
 • twarz nie może być zasłonięta okularami przeciwsłonecznymi i nakryciem głowy (nakrycie głowy jest dopuszczalne, jeśli ma charakter religijny lub kulturowy),
 • spojrzenie należy skierować bezpośrednio do obiektywu, aby było widać kolor oczu i twarz z bliska (linię żuchwy, kości policzkowych),
 • fotografię można wykonać samemu w fotobudce lub u profesjonalnego fotografa.

Reasumując, osoba ubiegająca się musi zabrać ze sobą do urzędu wniosek ze zdjęciem, dokument uprawniający do ulgi, dowód osobisty i wpłaty (jeśli została uiszczona wcześniej). Te wszystkie elementy stanowią przepustkę do uzyskania paszportu. Następnie należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nigdy nie można mieć pewności co do tego, ile czasu zajmie cały proces.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments