Biuro paszportowe Siedlce
Data aktualizacji: 24 lipca 2022Biuro paszportowe Siedlce
Informacja paszportowa
Józefa Piłsudskiego 38,
08-100 Siedlce
Gdzie wyrobić paszport w Siedlcach?
Biuro Paszportowe w Siedlcach zlokalizowane jest na ulicy Józefa Piłsudskiego 38. Możesz zgłosić się tam również w przypadku, gdy jesteś mieszkańcem jednej z pobliskich miejscowości. Dokument wystawiany jest bowiem przez wojewodę, do którego wpływa wniosek — niezależnie od miejsca zameldowania czy zamieszkania.
Biuro Paszportowe w Siedlcach otwarte jest tylko w dni robocze. W poniedziałek od 10 do 17:30, we wtorek od 8 do 18, w środę i czwartek — 8-15:30, natomiast w piątki od 8 do 14:30. Jak zatem widać, godziny pracy znacznie się od siebie różnią w zależności od dnia tygodnia, w związku z czym każdy zainteresowany paszportem może znaleźć dla siebie dogodny termin.
Wniosek o paszport Siedlcach – gdzie znaleźć?
Wniosek o paszport dostępny jest w internecie, jednak bez względu na wszystko nie warto go pobierać z sieci. Większość dostępnych tam formularzy jest nieaktualna lub nieakceptowalna, co oznacza, że pomimo poprawnego wypełnienia kolumn, dołączenia fotografii, dowodu przelewu i okazania dokumentu potwierdzającego prawo do zniżek, urzędnik nie będzie mógł przyjąć zgłoszenia. Akceptowalne wnioski można znaleźć na miejscu w biurze w Radomiu.
Rodzice osób niepełnoletnich, jak i opiekunowie prawni obywateli ubezwłasnowolnionych muszą zgłosić się na wizytę razem z nimi. Jest to konieczne, ponieważ w innym przypadku paszport nie zostanie wydany. Jeśli sytuacja na to pozwala, dziecko powinno złożyć formularz wraz z obojgiem rodziców.
Kolejki do biura paszportowego w Siedlcach
Obecnie Siedlce liczą ok. 80 tys. mieszkańców. Taki stan rzeczy przekłada się na długie kolejki do okienek w biurach i urzędach. Jest to szczególnie problematyczne w sezonie turystycznym, a także przed feriami oraz wakacjami, gdy wiele osób decyduje się na wyjazd poza Europę. Aby uniknąć wielogodzinnego oczekiwania, warto zarezerwować wizytę wcześniej pod numerem 25 644 71 65.
Ile się czeka na odbiór paszportu w Siedlcach
Czas oczekiwania na odbiór paszportu w Siedlcach uzależniony jest od liczby osób zainteresowanych wydaniem dokumentu. Jeśli nie występują problemy, ubiegający się wzywany jest w terminie najpóźniej do 30 dni od wpłynięcia wniosku. Poza sezonem turystycznym informacja o odbiorze zostaje przekazana już po dwóch tygodniach
Paszport tymczasowy gotowy jest znacznie szybciej. Wezwania można spodziewać się nawet do pięciu dni roboczych od wizyty w urzędzie. Jeśli wiele osób zgłosiło się w tym samym czasie, termin odwleka się o maksymalnie 2 tygodnie.
Koszt wyrobienia paszportu w Siedlcach
Niezależnie od tego, czy ubiegający się o wydanie paszportu zgłasza się do biura w Siedlcach, czy też w innej polskiej miejscowości, koszty są takie same. Podstawowa kwota, którą warto uregulować jeszcze przed wizytą, wynosi 140 zł. W przypadku ponowienia wniosku z powodu utraty dokumentu lub jego zniszczenia z własnej winy należy zapłacić trzykrotność podstawy, czyli 420 zł.
Ulga 50% przysługuje:
- studentom,
- uczniom,
- emerytom,
- rencistom,
- osobom z niepełnosprawnością,
- utrzymywanym przez małżonka rencistę, emeryta bądź mającego orzeczenie o niepełnosprawności
Ulga 75% obejmuje:
- uczące się osoby poniżej 26 roku życia, będące dziećmi z rodzin wielodzietnych (posiadających ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny),
- nieletnich z niepełnosprawnościami, pochodzących z rodzin wielodzietnych (posiadających ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny).
Zniżka 100% znajduje zastosowanie w przypadku:
- seniorów po ukończeniu 70 roku życia,
- osób przebywających w DPS-ach albo w zakładach opiekuńczych, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
- obywateli otrzymujących zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
- ubiegających się o ponowne wydanie paszportu z powodu wady wcześniej wydanego dokumentu.
Zdjęcia paszportowe w Siedlcach
Zdjęcia do paszportu, niezależnie od regionu Polski, muszą spełniać określone wytyczne. Przede wszystkim:
- powinny mieć wymiary 35 × 45 mm,
- muszą być kolorowe, aktualne i ostre,
- tło fotografii musi być białe oraz jednolite.
Osoba na zdjęciu nie powinna:
- mieć nakrycia głowy, jeśli nie ma ono charakteru religijnego lub kulturowego,
- zakładać okularów przeciwsłonecznych, o ile nie ma stwierdzonej wady wzroku, która zmusza do ich noszenia,
- zakładać soczewek kontaktowych, które zmieniają kolor tęczówki,
- ubierać biżuterii utrudniającej rozpoznanie.
Ponadto twarz:
- musi zajmować 70-80% fotografii,
- powinna mieć neutralny, naturalny wyraz, bez uśmiechu uwidaczniającego zęby.
Usta osoby na zdjęciu powinny być zamknięte, a brwi widoczne. Spojrzenie należy skierować bezpośrednio w obiektyw lub miejsce wyznaczone przez fotografa. Głowa nie może być zbyt uniesiona, aby ukazać faktyczny kształt twarzy (postać od czubka głowy do barków.
Trzeba pamiętać, że paszport to dokument tożsamości potwierdzający, że dana osoba jest tym, za kogo się podaje. To dlatego tak ważne jest wpisanie właściwych danych, a także wykonanie właściwego zdjęcia.