Biuro paszportowe Radom

Data aktualizacji: 24 lipca 2022
Strona główna » Mazowieckie » Biuro paszportowe Radom
herb Radom

Biuro paszportowe Radom

adres

Biuro Paszportowe w Radomiu

Stefana Żeromskiego 53,

26-610 Radom

telefon
telefon 48 362 08 70
województwo
mazowieckie
godziny otwarcia
poniedziałek: 08:00–16:00
wtorek: 08:00–16:00
środa: 08:00–16:00
czwartek: 08:00–16:00
piątek: 08:00–16:00
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Jeśli chcesz spędzić wakacje w kraju nienależącym do Unii Europejskiej, leżącym poza strefą Schengen, musisz wyrobić sobie paszport. Obowiązuje to wszystkich członków Twojej rodziny — łącznie z dziećmi — którzy razem z Tobą planują podróż. Gdzie można dopełnić formalności w Radomiu?

Gdzie wyrobić paszport w Radomiu?

Radom to duże miasto na prawach powiatu. Wszyscy jego mieszkańcy mogą jednak zdecydować się na wyrobienie paszportu poza jego granicami. Nie ma bowiem znaczenia to, gdzie ubiegający się jest zameldowany lub przebywa. W każdym przypadku dokument wydawany jest przez wojewodę, do którego wpływa wniosek.

Wniosek o paszport Radomiu – gdzie znaleźć?

Wniosek o paszport w Radomiu znaleźć można w Biurze Paszportowym na ulicy Stefana Żeromskiego 53. Formularza absolutnie nie powinno się pobierać z internetu, ponieważ nie zostanie on przyjęty. Dostępne w sieci wnioski często są nieaktualne lub nieakceptowalne.

Zdarza się, że paszport ma zostać wydany na osobę niepełnoletnią lub ubezwłasnowolnioną. W takiej sytuacji musi ona zgłosić się na wizytę razem z dorosłym rodzicem lub opiekunem prawnym. Dzieci stawiają się na miejsce z obojgiem rodziców, jeśli tylko jest to możliwe. W sytuacji, gdy jeden z nich nie może się zgłosić, opiekun obecny powinien mieć ze sobą zgodę drugiego udokumentowaną na papierze.

Kolejki do biura paszportowego w Radomiu

Kolejki do Terenowego Punktu Paszportowego w Radomiu mogą się wydłużać w sezonie turystycznym. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ na samo oczekiwanie w biurze może zejść nawet kilka godzin. Aby tego uniknąć, warto zarezerwować wizytę wcześniej przez stronę e-uslugi.mazowieckie.pl. Liczba terminów jest jednak ograniczona.

Ponadto wszystkie osoby udające się do urzędu powinny mieć ze sobą maseczkę i rękawiczki ochronne — zwłaszcza w sezonie grypowym, gdy odnotowuje się mnóstwo zachorowań na Covid-19. Na miejscu powinny być dostępne również pomocne w zachowaniu ostrożności dozowniki z żelem antybakteryjnym.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Radomiu?

To, czy paszport jest gotowy do odbioru, można sprawdzić na kilka sposobów. Nie trzeba nawet udawać się na miejsce — wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Cyfryzacji lub zadzwonić pod numer wybranego punktu, np. radomskiego, po czym podać nr sprawy.

Zwykły dokument najczęściej jest gotowy do odbioru po ok. 2 lub 3 tygodniach. W sezonie turystycznym termin może przypaść nawet na miesiąc po złożeniu wniosku. Paszport tymczasowy jest natomiast wydawany jeszcze szybciej, bo już po dwóch dniach od wpłynięcia formularza. W przypadku wielu oczekujących warto zaczekać do 14 dni.

Koszt wyrobienia paszportu w Radomiu

Niestety, tak jak wszędzie, paszport w Radomiu kosztuje.  Cena obowiązująca wszystkie dorosłe osoby bez prawa do zniżek wynosi 140 złotych. Studenci, uczniowie, renciści, emeryci, utrzymywani przez współmałżonka będącego emerytem, rencistą lub mającego orzeczenie o niepełnosprawności zapłacą jedynie 70 złotych.

Ulga 75% przysługuje natomiast:

  • uczącym się osobom poniżej 26 roku życia (na przykład studentom), jeśli wychowują się w rodzinach wielodzietnych (posiadających ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny),
  • nieletnim z niepełnosprawnościami, pochodzącym z rodzin wielodzietnych (posiadających ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny).

Niektóre osoby zwolnione są z jakichkolwiek opłat, m.in.:

  • seniorzy po ukończeniu 70 roku życia,
  • osoby przebywające w DPS-ach albo w zakładach opiekuńczych, jeśli ich wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
  • obywatele otrzymujący zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
  • ubiegający się o ponowne wydanie paszportu z powodu wady technicznej wcześniej wydanego dokumentu.

Zdjęcia paszportowe w Radomiu

Zdjęcia paszportowe zarówno w Radomiu, jak i pozostałych polskich miastach, muszą spełniać wytyczne. Oto one:

  • zdjęcie musi być kolorowe oraz o wymiarach 35 × 45 mm,
  • fotografia musi być aktualna, czyli wykonana najpóźniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dokument.

Osoba fotografowana nie może zakładać do zdjęcia:

  • nakrycia głowy (z wyjątkiem nakryć głowy o charakterze religijnym),
  • okularów z przyciemnianymi szkłami (chyba że fotografowana osoba posiada oświadczenie o niepełnosprawności związanej ze wzrokiem),
  • zakładać do zdjęcia rzeczy utrudniających jej rozpoznanie (przykładem mogą być soczewki zmieniające barwę tęczówki).

Twarz powinna zajmować 70-80% całej fotografii. Należy przybrać naturalny wyraz twarzy — zamknięte usta, brak uśmiechu, widoczne brwi. Samo spojrzenie natomiast trzeba skierować prosto do obiektywu.

Niezależnie od tego, w jakim terminie wyjeżdża się na wakacje, warto zostawić sobie więcej czasu na wyrobienie paszportu, ponieważ mogą wystąpić problemy. Wizyta w urzędzie na ostatnią chwilę niejednokrotnie jest przyczyną rezygnacji z wyjazdu lub jego przesunięcia. Zdarza się, że odbiór paszportu następuje dopiero po miesiącu, co koliduje z dniem rozpoczęcia podróży.

 

O Autorze

Ocena: 2.7/5 (Głosów: 11)
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
1 rok temu

Biuro odrzuca nagminnie zdjęcia osób spoza Radomia twierdząc że jest źle pokazana twarz i jednocześnie sugeruje aby od nowa iść zrobić zdjęcie u fotografa obok biura. W wytycznych tutaj jest zakaz uśmiechu a w wytycznych Ministerstwa jest tylko o nienaturalnych gestach mimicznych. Urzędnik musi czuć się ważny.