Biuro paszportowe Warszawa-Bielany

Data aktualizacji: 23 lipca 2022
Strona główna » Mazowieckie » Biuro paszportowe Warszawa-Bielany
herb Warszawa

Biuro paszportowe Warszawa-Bielany

adres

Terenowy Punkt Paszportowy

Stefana Żeromskiego 29,

01-882 Warszawa

telefon
telefon -
województwo
mazowieckie
godziny otwarcia
poniedziałek: 10:00–17:30
wtorek: 08:00–15:30
środa: 08:00–15:30
czwartek: 08:00–15:30
piątek: 08:00–15:30
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Za wydawanie paszportów odpowiedzialny jest wojewoda. To do niego wpływają wszelkie poprawnie wypełnione wnioski wraz ze zdjęciem paszportowym. Warto wiedzieć również, że bez znaczenia w tym przypadku jest miejsce zamieszkania i zameldowania osoby, która zgłasza się do urzędu. To oznacza, że może ona zdecydować się na wizytę w dowolnym urzędzie na terenie Polski.

Gdzie wyrobić paszport na Bielanach w Warszawie?

Terenowy Punkt Paszportowy w Urzędzie dzielnicy Bielany znajduje się na ulicy Stefana Żeromskiego 29 w stolicy. Jeśli zatem planujesz wyjazd poza Europę i strefę Schengen, obowiązkowo musisz udać się tam po paszport. Jako obywatel RP nie jesteś jednak przypisany do jednego biura, dlatego dokument możesz wyrobić nawet poza Warszawą.

Wniosek o paszport na Bielanach w Warszawie – gdzie znaleźć?

Mieszkańcy warszawskich Bielan wniosek o paszport mogą znaleźć m.in. w Terenowym Punkcie Paszportowym Urzędu swojej dzielnicy. Formularz dostępny jest jednak w każdym biurze do spraw wiz i paszportów. Nie zaleca się pobierania wniosku z internetu, ponieważ zdarza się, że jest on niezgodny z aktualnymi wymogami.

Od 27 marca 2022 r. zainteresowani nie muszą jednak wypełniać papierowego formularza. Wystarczy podejść do okienka z dokumentem tożsamości i przekazać swoje dane urzędnikowi, który wpisze je do systemu.

Osoby niepełnoletnie oraz ubezwłasnowolnione obowiązkowo zgłaszają się do punktu z obojgiem rodziców lub opiekunem prawnym. Ten warunek stanowi przepustkę do uzyskania paszportu, jeśli sytuacja na to pozwala.

Kolejki do biura paszportowego na Bielanach w Warszawie

Sama dzielnica Bielany zamieszkiwana jest przez ponad 130 tys. osób. Warto o tym pamiętać, ponieważ taki stan rzeczy wiąże się z kolejkami, które niejednokrotnie przedłużają wizytę w biurze nawet o kilka godzin. Aby uchronić się przed przeciągającym się oczekiwaniem (szczególnie w trakcie sezonu turystycznego), warto wcześniej zarezerwować spotkanie przez stronę internetową. Dzięki temu cały proces przebiegnie szybko, sprawnie i bezproblemowo. Zaleca się również wcześniejsze opłacenie wniosku oraz wydrukowanie potwierdzenia przelewu, aby dodatkowo ukrócić czas spędzony przy okienku.

Ponadto wszystkie osoby, które planują wizytę w urzędzie, powinny mieć ze sobą maseczkę i rękawiczki ochronne. Nie jest to wymagane, jednak wciąż rekomenduje się zachowanie szczególnej ostrożności z powodu Covid-19.

Ile się czeka na odbiór paszportu na Bielanach w Warszawie?

Opisywany proces zwykle zamyka się w 30 dniach, natomiast poza sezonem wakacyjnym paszport może być gotowy do odbioru już po dwóch tygodniach. Niestety, zdarza się także, że wypełniony wniosek lub dostarczone zdjęcie paszportowe zostaje odrzucone. W takiej sytuacji osoba ubiegająca się wzywana jest ponownie, a termin odbioru odwleka się w czasie.

W znacznie lepszej sytuacji znajdują się zainteresowani paszportem tymczasowym. Poza sezonem turystycznym mogą oni zostać wezwani już do dwóch dni roboczych od wpłynięcia formularza. Paszport tymczasowy jest też znacznie tańszy, dlatego warto zastanowić się, czy stanowi lepszego rozwiązania.

Koszt wyrobienia paszportu na Bielanach w Warszawie

Niestety, paszport nie zalicza się do niewielkich wydatków. Kilkuosobowa rodzina, której nie przysługują żadne ulgi, może zapłacić nawet 1000 zł za jego wyrobienie. Standardowa opłata dorosłego członka rodziny wynosi bowiem 140 zł. W przypadku ponownego ubiegania się o dokument z powodu jego utraty lub zniszczenia z własnej winy warto nastawić się na wydatek rzędu 420 zł.

Istnieją jednak pewne zniżki, które mogą obniżyć cenę nawet do zera. Ulga 100% dotyczy:

  • seniorów po 70 roku życia,
  • mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i zakładów opiekuńczych, którzy zmuszeni są do wyjazdu za granicę na leczenie lub operację,
  • obywateli otrzymujących zasiłek stały z pomocy społecznej, jeżeli ich wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
  • ponownie ubiegających się o paszport z powodu wady technicznej,
  • żołnierzy wyznaczonych do służby poza granicami państwa, z wyłączeniem żołnierzy zawodowych.

Ulga 75% obejmuje natomiast studentów i uczniów do 26 roku życia, a także osoby z niepełnosprawnościami, jeśli są dziećmi z rodzin wielodzietnych, posiadających ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

70 złotych zamiast 140 zł zapłacą m.in. studenci, emeryci, renciści i osoby z niepełnosprawnościami.

Zdjęcia paszportowe na Bielanach w Warszawie

Zdjęcia paszportowe w przypadku Bielan muszą być aktualne, ostre i kolorowe. Powinny ukazywać twarz właściciela dokumentu niezakrytą biżuterią, okularami przeciwsłonecznymi czy fryzurą. Fotografia powinna mieć wymiary 35 × 45 mm. Usta muszą być zamknięte, a brwi odsłonięte. Nakrycie głowy dopuszczalne jest jedynie, jeśli ma znaczenie religijne bądź kulturowe.

Wszystkie wytyczne co do zdjęć i wniosków obowiązkowo muszą zostać spełnione, aby urzędnik mógł przekazać zgłoszenie do wykonania. Należy pamiętać, że każdy problem, który pojawia się na jednym z etapów procesu, odsuwa w czasie termin wyjazdu.

O Autorze

Ocena: 5/5 (Głosów: 2)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments