Biuro paszportowe Mińsk Mazowiecki

Data aktualizacji: 24 lipca 2022
Strona główna » Mazowieckie » Biuro paszportowe Mińsk Mazowiecki
herb Mińsk Mazowiecki

Biuro paszportowe Mińsk Mazowiecki

adres

Terenowy Punkt Paszportowy w Mińsku Mazowieckim

 05-300, Konstytucji 3 Maja 16,

05-303 Mińsk Mazowiecki

telefon
telefon -
województwo
mazowieckie
godziny otwarcia
poniedziałek: 08:00-15:30
wtorek: 08:00–15:30
środa: 08:00–16:30
czwartek: 08:00–15:30
piątek: 08:00–14:30
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Niezależnie od miejsca zamieszkania i zameldowania, mieszkańcy Mińska Mazowieckiego mogą zgłosić się do dowolnego biura paszportowego w celu wyrobienia dokumentu. Wydawany jest on bowiem przez wojewodę, do którego trafia wniosek złożony w wybranym mieście.

Gdzie wyrobić paszport w Mińsku Mazowieckim?

Terenowy Punkt Paszportowy w Mińsku Mazowieckim znajduje się na ulicy Konstytucji 3 Maja. Jeśli zatem wybierasz się w podróż, tam musisz zgłosić się po paszport. Cały proces może jednak wydawać się skomplikowany i czasochłonny, dlatego krok po kroku tłumaczymy, jak dopełnić formalności z nim związane.

Wniosek o paszport w Mińsku Mazowieckim – gdzie znaleźć?

Wniosek o paszport, aby został przyjęty, musi być aktualny i prawidłowy. Nie zaleca się zatem pobierania formularza z internetu, ponieważ istnieje duża szansa na to, że zostanie on odrzucony przed urzędnika, mimo prawidłowego wypełnienia. Pusty, akceptowalny dokument można znaleźć w każdym biurze paszportowym na terenie kraju. Warto udać się po niego tego samego dni, w którym planuje się zgłoszenie.

Osoby ubezwłasnowolnione i niepełnoletnie nie mogą złożyć wniosku bez obecności obojga rodziców lub opiekuna prawnego. W przeciwnym razie formularz ze zdjęciem nie będzie mógł zostać przyjęty, nawet jeśli została wcześniej uiszczona opłata.

Kolejki do biura paszportowego w Mińsku Mazowieckim

Zwykle kolejki do Biura Paszportowego w Mińsku Mazowieckim nie są długie. W sezonie turystycznym na samo oczekiwanie może jednak zejść kilka godzin. Aby tego uniknąć, wprowadzono system rezerwacji kolejki, a także obowiązkowa wpłata na konto, a nie w okienku. To oznacza, że oprócz formularza, zdjęcia do paszportu, dokumentu potwierdzającego prawo do ulgi (jeśli występuje) i dowodu osobistego, należy wziąć ze sobą potwierdzenie przelewu.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Mińsku Mazowieckim?

Na odbiór paszportu w Mińsku Mazowieckim czeka się maksymalnie do 30 dni roboczych. Okres ten skraca się w zależności od liczby oczekujących na wydanie dokumentu. Zdarza się, że wezwanie przychodzi już po dwóch tygodniach od dnia złożenia wniosku w okienku.

Osoby, które ubiegają się o paszport tymczasowy wydawany na 12 miesięcy, mogą spodziewać się wezwania nawet po dwóch dniach od wizyty. Niestety, zdarza się również, że termin ten znacznie się przesuwa, na przykład w przypadku wystąpienia problemów z potwierdzeniem tożsamości.

Koszt wyrobienia paszportu w Mińsku Mazowieckim

Paszport w Mińsku Mazowieckim kosztuje tyle samo, ile w pozostałych polskich miastach. Podstawowa opłata osoby dorosłej, której nie przysługują żadne zniżki, wynosi 140 zł. Jeśli dokument wyrabiany jest po raz kolejny z powodu zagubienia lub zniszczenia, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 420 złotych.

Studenci i uczniowie do 26 roku życia, osoby z niepełnosprawnościami, renciści, emeryci, kombatanci, a także osoby utrzymywane przez emeryta, rencistę bądź małżonka mającego orzeczenie o niepełnosprawności płacą tylko 70 zł (zniżka 50%).

Ulga 75% obejmuje natomiast studentów i uczniów do 26 roku życia oraz osoby z niepełnosprawnościami, jeśli wychowują się w rodzinach wielodzietnych, mających ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

Na całkowity brak jakichkolwiek opłat mogą liczyć:

 • seniorzy po 70 roku życia,
 • przebywający w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, jeśli ich wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
 • obywatele otrzymujący zasiłek stały z pomocy społecznej, jeżeli ich wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
 • ubiegający się o paszport z powodu wady technicznej poprzednio wydanego dokumentu,
 • żołnierze wyznaczeni do służby poza granicami państwa.

Zdjęcia paszportowe w Mińsku Mazowieckim

Warto widzieć, że wytyczne dotyczą także zdjęcia do paszportu. Aby zostało ono zaakceptowane, należy:

 • dołączyć do wniosku fotografię o wymiarach 35 × 45 mm,
 • wykonać zdjęcie na jednolitym, białym tle,
 • donieść zdjęcie w kolorze przedstawiające aktualny wizerunek, niezamazane, ostre i nieprześwietlone.

Osoba fotografowana:

 • nie może mieć założonych okularów przeciwsłonecznych, jeśli nie są one wskazaniem od lekarza z powodu problemów ze wzrokiem,
 • obowiązkowo musi do zdjęcia wyjąć soczewki, jeżeli zmieniają one kolor tęczówek lub kształt oczu,
 • powinna zapozować bez nakrycia głowy, chyba że ma ono charakter religijny,
 • musi zwrócić wzrok oraz twarz bezpośrednio w stronę obiektywu tak, aby widać było linię żuchwy i kości policzkowych,
 • powinna przybrać neutralny, naturalny wraz twarzy (zamknięte usta, brak uśmiechu, odsłonięte brwi).

Tylko i wyłącznie po spełnieniu ww. warunków zdjęcie paszportowe będzie mogło zostać zaakceptowane przez urzędnika. Nie warto bagatelizować wytycznych, ponieważ to one ułatwiają potwierdzenie tożsamości osoby fotografowanej w przypadku wystąpienia problemów za granicą. Celowe podanie nieprawidłowych danych, a także próba podszycia się pod inną osobę grozi pozbawieniem wolnośc

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments