Biuro paszportowe Ostrołęka

Data aktualizacji: 29 lipca 2022
Strona główna » Mazowieckie » Biuro paszportowe Ostrołęka
herb Ostrołęka

Biuro paszportowe Ostrołęka

adres

Biuro Paszportowe w Ostrołęce

07-400, Generala Augusta Emila Fieldorfa „Nila” 15,

07-410 Ostrołęka

telefon
telefon 29 746 62 75
województwo
mazowieckie
godziny otwarcia
poniedziałek: 10:00–17:30
wtorek: 08:00-15:30
środa: 08:00 - 15:30
czwartek: 08:00 - 15:30
piątek: 08:00 - 15:30
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Wszyscy obywatele RP, niezależnie od tego, gdzie są zameldowani lub mieszkają, mogą złożyć wniosek w wybranym przez siebie referacie paszportowym. Dokument ten wydawany jest bowiem przez wojewodę, do którego trafia wniosek po zaakceptowaniu przez urzędnika.

Gdzie wyrobić paszport w Ostrołęce?

Jeśli chcesz złożyć wniosek o paszport na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, możesz tego dokonać w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Jedno z takich biur mieści się w Ostrołęce na ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” 15. Kto może się tam zgłosić?

Wniosek o paszport w Ostrołęce – gdzie znaleźć?

Wiele osób zastanawia się, gdzie można znaleźć wniosek o paszport. Czy można wydrukować go z internetu? Niestety, nie jest to wskazane z uwagi na stale zachodzące zmiany w przepisach. Formularze dostępne w sieci mogą być nieaktualne lub nieakceptowalne, a dostarczenie takiego dokumentu, nawet jeśli jest on poprawnie wypełniony, będzie skutkowało jedynie koniecznością ponownego uzupełniania wniosku.

Wszystkie osoby niepełnoletnie, a także ubezwłasnowolnione obowiązkowo muszą zgłosić się do okienka wraz z matką i ojcem lub opiekunem prawnym. Jest to konieczne — w przeciwnym razie pracownik punktu paszportowego nie przyjmie dokumentów.

Kolejki do biura paszportowego w Ostrołęce

Ostrołęka to nieduża miejscowość licząca niewiele ponad 50 tys. mieszkańców. Mimo to zarówno w sezonie turystycznym, jak i na chwilę przed nim w urzędach mogą tworzyć się długie kolejki do okienek. Czy można temu zaradzić? Przede wszystkim warto przyjść w godzinach porannych — najlepiej w środku tygodnia. Należy unikać poniedziałków i godzin popołudniowych, ponieważ są one zwykle najbardziej oblegane.

Ponadto trzeba pamiętać, że w sezonie zimowym, gdy wiele osób wybiera się na ferie za granicę, istnieje znacznie większe ryzyko zakażenia Covid-19. Aby temu zapobiec, dobrze jest mieć przy sobie maseczkę i rękawiczki ochronne. Na miejscu w punkcie powinien być dostępny również dozownik z płynem antybakteryjnym, z którego można skorzystać w dowolnej chwili.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Ostrołęce ?

Niezależnie od tego, gdzie wyrabia się paszport, czas oczekiwania jest niemal identyczny. Znaczna różnica zauważalna jest jedynie w przypadku bardzo małych miejscowości oraz wielkich miast — w tych pierwszych już po dwóch tygodniach można spodziewać się wezwania, natomiast w drugich — po ok. miesiącu.

Paszport tymczasowy wydawany na 12 miesięcy zwykle odbiera się najpóźniej do 14 dni od daty złożenia wniosku. Poza sezonem wakacyjnym i zimowym, gdy urzędy nie są tak oblegane, czas oczekiwania skraca się do 2 dni.

Koszt wyrobienia paszportu w Ostrołęce

Koszty, jakie ponosi osoba ubiegająca się o paszport, nie różnią się w zależności od miejsca wyrabiania dokumentu. Mogą jednak ulec zmianie, jeśli przysługują jej różnego rodzaju ulgi. Podstawowa opłata dla dorosłego obywatela wynosi 140 zł. 50% tej ceny zapłacą m.in. studenci, uczniowie, emeryci, renciści, osoby z niepełnosprawnościami, kombatanci, a także osoby utrzymywane przez małżonka będącego rencistą lub emerytem.

75% ulgi otrzymują natomiast wszyscy studenci i uczniowie, jeśli nie ukończyli jeszcze 26 roku życie oraz osoby z niepełnosprawnościami, gdy ww. wychowują się w rodzinach legitymujących się ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny.

Na darmowy paszport mogą liczyć:

  • seniorzy po ukończeniu 70 roku życia,
  • osoby przebywające w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
  • obywatele otrzymujący zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
  • ubiegający się o ponowne wydanie paszportu z powodu wady technicznej wcześniej uzyskanego dokumentu.

Zdjęcia paszportowe w Ostrołęce

Zdjęcia paszportowe muszą spełniać określone wytyczne, aby mogły zostać zaakceptowane przez pracownika punktu paszportowego. Przede wszystkim powinny:

  • mieć wymiary 35 × 45 mm,
  • mieć jednolite, białe tło,
  • być ostre, aktualne i nieprześwietlone.

Ponadto osoba fotografowana:

  • nie może mieć założonych okularów przeciwsłonecznych do zdjęcia,
  • powinna zdjąć nakrycie głowy, jeśli nie ma ono charakteru religijnego lub kulturowego,
  • musi wyjąć soczewki kontaktowe, jeżeli zmieniają one kolor lub kształt oczu,
  • nie powinna zakładać biżuterii czy innych dodatków utrudniających rozpoznanie.

Podczas wykonywania zdjęcia należy patrzeć bezpośrednio do obiektywu w taki sposób, aby twarz była doskonale widoczna. Uszy mogą być zasłonięte włosami, jednak koniecznie trzeba odsłonić brwi. Choć nie ma jasnych zaleceń co do ubioru, warto założyć elegancki strój.

Wszystkie ww. zalecenia mają ułatwić organom, jak i osobie ubiegającej się o paszport wydanie dokumentu oraz sprawne posługiwanie się nim. Wyraźne, aktualne zdjęcie paszportowe ma natomiast na celu szybkie, a także zupełnie bezproblemowe określenie lub potwierdzenie tożsamości właściciela dowodu tożsamości poza granicami Europy.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments