Biuro paszportowe Legionowo

Data aktualizacji: 24 lipca 2022
Strona główna » Mazowieckie » Biuro paszportowe Legionowo
herb Legionowo

Biuro paszportowe Legionowo

adres

Terenowy Punkt Paszportowy w Legionowie –

Legionowo, ul. Józefa Piłsudskiego 41

telefon
telefon 22 774 33 90
województwo
mazowieckie
godziny otwarcia
poniedziałek: 08:00-17:45
wtorek: 08:00–15:45
środa: 08:00–15:45
czwartek: 08:00–15:45
piątek: 08:00–15:45
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Gdzie wyrobić paszport w Legionowie?

Terenowy Punkt Paszportowy w Starostwie Powiatowym w Legionowie znajduje się na ulicy Józefa Piłsudskiego 41. To tam możesz złożyć wniosek o paszport dla siebie i swojego dziecka, jeśli planujesz wyjazd na wakacje do krajów nienależących do UE. Tłumaczymy, jak to zrobić.

Obecne przepisy regulują, iż paszporty wydawane są przez wojewodów, do których trafił formularz po przejściu wcześniejszych etapów zgłoszenia. Nieważne jest zatem miejsce zamieszkania ubiegającego się, czy też jego meldunek — wniosek można złożyć w dowolnym biurze na terenie kraju.

Wniosek o paszport Legionowie – gdzie znaleźć?

Legionów to miasto, w którym funkcjonuje jeden punkt paszportowy. Został on otwarty w Starostwie Powiatowym, dzięki czemu wszystkie ważne sprawy da się załatwić za jednym razem na miejscu. To właśnie tam można też naleźć wniosek o paszport. Trzeba pamiętać, że choć wiele wzorów formularzy krąży w sieci, nie powinno się takowych pobierać. Z dużym prawdopodobieństwem nie zostałyby one przyjęte.

Osoby niepełnoletnie i ubezwłasnowolnione wniosek o paszport muszą złożyć w towarzystwie obojga rodziców bądź opiekuna prawnego. W przeciwnym razie zgłoszenie nie będzie mogło zostać przekazane dalej, co wiąże się z wydłużeniem oczekiwania na wydanie dokumentu.

Kolejki do biura paszportowego w Legionowie

Legionowo zamieszkiwane jest przez niecałe 60 tys. mieszkańców. Mimo tego w urzędach mogą tworzyć się bardzo długie kolejki do okienek — szczególnie w okresie turystycznym. Aby tego uniknąć, warto wcześniej zarezerwować spotkanie przez stworzony dla interesantów internetowy system wizyt. Jest to jedyny sposób na zabukowanie terminu — wraz z końcem 2021 r. zniesiono bowiem rezerwacje telefoniczne.

Oczekiwanie w kolejkach w sezonie grypowym wiąże się z ryzykiem zarażenia Covid-19. Aby je zniwelować, warto mieć ze sobą maseczkę oraz rękawiczki ochronne. Na miejscu w starostwie dostępne są także dozowniki z żelem antybakteryjnym, z którego da się skorzystać w każdej chwili.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Legionowie?

Odbiór paszportu zwykle przypada w terminie do 30 dni od daty złożenia wniosku. Poza sezonem turystycznym, gdy zainteresowanych jest znacznie mniej, wezwania można spodziewać się nawet po dwóch lub trzech tygodniach od wpłynięcia wniosku.

Znacznie szybciej do odbioru gotowe są paszporty tymczasowe wydawane na 12 miesięcy. W niektórych przypadkach da się zgłosić się po dokument jeszcze w tym samym tygodniu, w którym zostało zaakceptowane zgłoszenie.

Co ważne — etap procesu można sprawdzić telefonicznie lub na stronie Ministerstwa Cyfryzacji po podaniu numeru sprawy.

Koszt wyrobienia paszportu w Legionowie

Opłata za paszport nie różni się w zależności od miasta. Jest stała i wynosi 140 zł (tyle zapłaci osoba dorosła nieuprawniona do zniżek czy ulg). Może jednak znacznie wzrosnąć w przypadku zgubienia lub zniszczenia z własnej winy wcześniej wydanego dokumentu. Ponowne zgłoszenie jest trzykrotnie droższe — wynosi bowiem aż 420 zł od osoby.

Ulga 50% dotyczy:

 • studentów,
 • uczniów,
 • emerytów,
 • rencistów,
 • osób z niepełnosprawnością,
 • osoby utrzymywane przez emeryta, rencistę, lub małżonka z niepełnosprawnością.

Ulga 75% obowiązuje:

 • uczące się osoby (studentów, uczniów) poniżej 26 roku życia, będące dziećmi z rodzin wielodzietnych (posiadających ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny),
 • nieletnich z niepełnosprawnością, pochodzących z rodzin wielodzietnych (posiadających ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny).

Całkowity brak opłat występuje w przypadku:

 • seniorów po ukończeniu 70 roku życia,
 • osób przebywających w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
 • obywateli otrzymujących zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
 • ubiegających się o ponowne wydanie paszportu z powodu wady technicznej wcześniej wydanego dokumentu.

Zdjęcia paszportowe w Legionowie

Zdjęcia paszportowe w Legionowie wykonywane są z zachowaniem tych samych wytycznych, co w przypadku pozostałych polskich miast. Trzeba pamiętać, że:

 • twarz musi zajmować 70-80% tła, być wyraźna, niezasłonięta, ostra i nieprześwietlona,
 • wyraz twarzy musi być naturalny, bez uśmiechu, usta zamknięte, brwi widoczne,
 • zdjęcie obowiązkowo musi mieć wymiary 35 × 45 mm,
 • tło powinno być białe, jasne i jednolite,
 • nie należy zakładać do zdjęcia nakrycia głowy, jeśli nie ma ono charakteru religijnego,
 • trzeba zdjąć soczewki, jeśli zmieniają one kolor tęczówek,
 • trzeba zdjąć okulary przeciwsłoneczne.

Wszystkie te wytyczne stanowią podstawę, bez której zdjęcie do paszportu nie mogłoby zostać zaakceptowanie. Jest to niezwykle ważne z uwagi na fakt, że dokument ten pomaga zidentyfikować osobę oraz potwierdzić jej tożsamość za granicą, również w przypadku wystąpienia problemów — na przykład, gdy dziecko zgubi się lub schorowana starsza osoba nie będzie w stanie samodzielnie trafić do szpitala.

 

 

 

 

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments