Biuro paszportowe Płock

Data aktualizacji: 24 lipca 2022
Strona główna » Mazowieckie » Biuro paszportowe Płock
herb Płock

Biuro paszportowe Płock

adres

Mazowiecki Urząd Wojewódzki (Delegatura w Płocku)

Kolegialna 15,

09-402 Płock

telefon
telefon 24 235 11 00
województwo
mazowieckie
godziny otwarcia
poniedziałek: 08:00–16:00
wtorek: 08:00–16:00
środa: 08:00–16:00
czwartek: 08:00–16:00
piątek: 08:00–16:00
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Paszport wydawany jest przez wojewodę odbierającego złożony wniosek. To oznacza, że niezależnie od miejsca zamieszkania, zameldowania czy chwilowego pobytu obywatel ma prawo zgłosić się do dowolnego punktu paszportowego na terenie Polski. Za granicą natomiast formalności dopełnia się w konsulacie.

Gdzie wyrobić paszport w Płocku?

Mazowiecki Urząd Wojewódzki (Delegatura w Płocku) mieści się na ulicy Kolegialnej 15. Jeśli zatem jesteś mieszkańcem tej miejscowości (lub pobliskich), możesz udać się tam w celu wyrobienia własnego paszportu. Jak to zrobić?

Wniosek o paszport Płocku – gdzie znaleźć?

Wiele stron internetowych oferuje opcję pobrania wzoru formularza. Niestety, choć wiele by to ułatwiło, nie można takiego wniosku złożyć w urzędzie. Akceptowalne oraz aktualne dokumenty uzyskuje się tylko i wyłącznie na miejscu w punkcie paszportowym lub biurze. Pozostałe formularze, nawet jeśli zostały poprawnie wypełnione, nie są dopuszczalne.

Wniosek o paszport trzeba złożyć samodzielnie, bez pośredników. Wyjątkiem są osoby niepełnoletnie oraz ubezwłasnowolnione, które muszą zgłosić się na wizytę razem z obojgiem rodziców lub opiekunem prawnym. Dziecko obowiązkowo przychodzi złożyć wniosek zarówno z ojcem, jak i matką, jeśli tylko zachodzi taka możliwość. W innym wypadku należy przedstawić zgodę sporządzoną w formie papierowej przez drugiego opiekuna (nieobecnego).

Kolejki do biura paszportowego w Płocku

Płock liczy ponad 120 tys. mieszkańców, co bezsprzecznie przekłada się na długość kolejek do okienek. Najgorszy okres następuje w sezonie turystycznym, jak i tuż przed wakacjami lub feriami, gdy wiele osób zgłasza chęć wyrobienia paszportu. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest złożenie wizyty w godzinach najmniej obleganych w środku tygodnia.

Ponadto, oprócz najważniejszych dokumentów takich jak zdjęcie paszportowe, wniosek, dowód wpłaty czy dokument uprawniający do zniżek, warto wziąć ze sobą maseczkę i rękawiczki ochronne. To niezwykle istotne w sezonie grypowym, gdy wzrasta ryzyko zarażenia Covid-19

Ile się czeka na odbiór paszportu w Płocku?

Opisywany proces zwykle zamyka się w 30 dniach. Poza sezonem odbiór paszportu może nastąpić już po dwóch tygodniach. Niestety, zdarza się także, że wypełniony wniosek lub dostarczone zdjęcie paszportowe zostaje odrzucone. W takiej sytuacji konieczne jest ponowne odwiedzenie urzędu, co wiąże się z odwleczeniem w czasie terminu zakończenia sprawy.

Osoby, które interesuje paszport tymczasowy, mogą zgłosić się po odbiór znacznie szybciej, bo już do tygodnia od daty złożenia wniosku. Takie terminy dotyczą jednak okresów, gdy mało osób zainteresowanych jest wyjazdami za granicę. W sezonie turystycznym warto uzbroić się w cierpliwość na co najmniej 14 dni.

Koszt wyrobienia paszportu w Płocku

Paszport tymczasowy stanowi niewielki wydatek rzędu 30 złotych. Dokument wydawany bezterminowo kosztuje o 110 złotych więcej — aż 140 zł. Osoby, które zagubiły poprzednio wydany dokument lub zniszczyły go z własnej winy, muszą uregulować kwotę 420 złotych, aby uzyskać nowy paszport.

Ulgę 50% otrzymują:

  • studenci,
  • uczniowie,
  • emeryci,
  • renciści,
  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • osoby będące na utrzymaniu rencisty, emeryta lub osoby z niepełnosprawnością,

75% ulgi dostają studenci i uczniowie do 26 roku życia, a także osoby z niepełnosprawnościami, jeśli ww. są dziećmi z rodzin wielodzietnych, posiadających ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

Całkowite zniesienie opłaty dotyczy:

  • seniorów po 70 roku życia,
  • mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i zakładów opiekuńczych, którzy zmuszeni są do wyjazdu za granicę na leczenie lub operację,
  • obywateli otrzymujących zasiłek stały z pomocy społecznej, jeżeli ich wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
  • ponownie ubiegających się o paszport z powodu wady technicznej,
  • żołnierzy wyznaczonych do służby poza granicami państwa, z wyłączeniem żołnierzy zawodowych.

Zdjęcia paszportowe w Płocku

Zdjęcia paszportowe, niezależnie od regionu, muszą być:

  • ostre, aktualne, nieprześwietlone i wyraźne,
  • o wymiarach 35 × 45 mm,
  • wykonane na wprost w taki sposób, aby widać było całą twarz, brwi, linię żuchwy oraz kolor oczu.

Twarz musi zajmować 70-80% fotografii, a tło powinno być białe i jednolite. Osoba fotografowana nie może się uśmiechać, musi natomiast przybrać naturalny wyraz twarzy. Do zdjęcia należy też zdjąć soczewki, jeśli zmieniają kolor tęczówki, nakrycie głowy (z wyłączeniem nakrycia o charakterze religijnym czy kulturowym), a także okulary przeciwsłoneczne.

Wszystko to jest niezwykle ważne w trakcie wyrabiania dokumentu, ponieważ pozwala określić tożsamość danej osoby za granicą. Jeśli którykolwiek z określonych warunków nie zostanie spełniony, urzędnik nie będzie mógł zaakceptować wniosku, a wojewoda wydać paszportu. Trzeba zatem pamiętać, aby odpowiednio przygotować się do każdego z etapów zgłoszenia, a także pozostawić sobie wystarczającą ilość czasu do wyjazdu — w razie wystąpienia kłopotów.

 

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments