Biuro paszportowe Warszawa-Bemowo

Data aktualizacji: 23 lipca 2022
Strona główna » Mazowieckie » Biuro paszportowe Warszawa-Bemowo
herb Warszawa

Biuro paszportowe Warszawa-Bemowo

adres

Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Referat Paszportów nr 2. Terenowy punkt paszportowy

Powstańców Śląskich 70,

01-381 Warszawa

telefon
telefon 22 695 73 45
województwo
mazowieckie
godziny otwarcia
poniedziałek: 10:00–17:30
wtorek: 08:00–15:30
środa: 08:00–15:30
czwartek: 08:00–15:30
piątek: 08:00–15:30
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Paszporty wydawane są przez wojewodów, do których trafiają zgłoszenia w postaci wypełnionych formularzy ze zdjęciem. Oznacza to, że każdy obywatel Polski, chcąc uzyskać przepustkę do podróżowania poza Europą, musi złożyć dokumenty w dowolnym, wybranym przez siebie urzędzie zajmującym się tymi sprawami. Zarówno miejsce zameldowania, jak i pobytu nie mają znaczenia.

Gdzie wyrobić paszport na warszawskim Bemowie?

Na warszawskim Bemowie złożenie wniosku o paszport możliwe jest w Referacie Paszportowym na ulicy Powstańców Śląskich 70. Jeśli jednak po przybyciu na miejsce okazuje się, że kolejki są zbyt duże, możesz udać się do dowolnego punktu paszportowego w stolicy.

Wniosek o paszport na warszawskim Bemowie – gdzie znaleźć?

W przypadku Bemowa wniosek o paszport da się uzyskać w Referacie Paszportów nr 2. Warto pamiętać, że nie zaleca się pobierania i drukowania formularza znalezionego w internecie, ponieważ może on nie spełniać wymogów lub być nieaktualny. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem udanie się do punktu po dokument.

Od 27 marca 2022 r. wypełnianie wniosku w formie papierowej nie jest jednak wymagane. Wystarczy udać się na miejsce, potwierdzić swoją tożsamość, po czym przedyktować dane urzędnikowi, aby ten mógł wpisać je do systemu.

Osoby niepełnoletnie i ubezwłasnowolnione muszą dokonać tego w towarzystwie rodziców. W innym wypadku formularz ze zdjęciem nie będzie mógł zostać przyjęty, nawet jeśli został poprawnie wypełniony.

Kolejki do biura paszportowego na warszawskim Bemowie

Bemowo jest dzielnicą zamieszkiwaną przez ok. 120 tys. osób. To niejednokrotnie przekłada się na bardzo długie kolejki do okienek. Proces oczekiwania można przyspieszyć, wypełniając formularz wcześniej, a także opłacając wyznaczoną kwotę przez internet przelewem bankowym. W takiej sytuacji konieczne jest jednak zabranie ze sobą dowodu wpłaty w postaci dokumentu PDF.

Oprócz wymaganych formularzy, zdjęcia i potwierdzenia przelewu, warto do urzędu zabrać ze sobą maseczkę oraz rękawiczki ochronne. Przebywanie w tłumach w sezonie zimowym, który jest okresem wyjazdów, zwiększa ryzyko zarażenia grypą, np. koronawirusem. W pomieszczeniach dobrze jest korzystać z dostępnych dozowników z żelem antybakteryjnym, aby dodatkowo się zabezpieczyć.

Ile się czeka na odbiór paszportu na warszawskim Bemowie?

Odbiór paszportu, jak i terminy jego wydawania zależne są od liczby oczekujących. Jego wyrobienie zajmuje nawet do 30 dni, jeśli ubiegający się rozpoczyna starania w sezonie turystycznym. W przypadku niewielu zainteresowanych można zostać wezwanym już po dwóch tygodniach.

Najszybciej gotowe są paszporty tymczasowe. Osoby, które złożyły wniosek o wydanie dokumentu aktualnego przez 12 miesięcy, zwykle informowane są o możliwości odbioru najpóźniej do 14 dni od daty złożenia wniosku.

Koszt wyrobienia paszportu na warszawskim Bemowie

Standardowa opłata za paszport wynosi 140 złotych, jeśli ubiegający się nie jest uprawniony do ulg. Uczniowie, studenci, emeryci, renciści, osoby z niepełnosprawnościami zapłacą jedynie 70 zł, co świadczy o zniżce 50%.

Ulga 75% dotyczy natomiast studentów i uczniów do 26 roku życia, a także osoby z niepełnosprawnościami, którzy wychowują się w rodzinach wielodzietnych, jeśli mają ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny. Dokument ten trzeba okazać przy okienku.

Istnieje również możliwość uzyskania 100% zniżki, która oznacza całkowity brak opłat za wydanie paszportu. Dotyczy ona jednak tylko i wyłącznie:

  • osób po 70 roku życia,
  • przebywających w DPS-ach albo w zakładach opiekuńczych, jeśli ich wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
  • obywateli otrzymujących zasiłek stały z pomocy społecznej, jeżeli ich wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
  • ubiegających się o paszport z powodu wady technicznej wcześniej wydanego już dokumentu,
  • żołnierzy wyznaczonych do służby poza granicami państwa, z wyłączeniem żołnierzy zawodowych.

Osoby, które zgubiły paszport lub przypadkowo go zniszczyły, muszą zapłacić trzykrotność kwoty 140 zł, czyli 420 zł.

Zdjęcia paszportowe na warszawskim Bemowie

Wytyczne dotyczą nie tylko samego składania wniosku, lecz także fotografii do paszportu. Osoba, które robione jest zdjęcie, nie może:

  • mieć okularów przeciwsłonecznych,
  • zakładać czapki utrudniającej rozpoznanie (za wyjątkiem nakryć o charakterze religijnym),
  • obracać twarzy lub nienaturalnie się uśmiechać.

Zdjęcie paszportowe musi mieć wymiary 35 × 45 mm, być kolorowe i aktualne. Ponadto powinno ukazywać faktyczny wizerunek osoby uwiecznionej. To wiąże się z koniecznością zdjęcia soczewek zmieniających kolor lub kształt oczu. Usta muszą być zamknięte, a brwi odsłonięte.

Reasumując, wyrobienie paszportu wiąże się z wieloma formalnościami, bez których przejście przez wszystkie etapy procesu byłoby niemożliwe. Nie można zatem zapominać o rozpoczęciu procedury na co najmniej dwa miesiące przed planowanym wyjazdem. Taki dodatkowy miesiąc pozwoli na domknięcie wszystkich spraw przed podróżą.

O Autorze

Ocena: 1/5 (Głosów: 1)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments