Biuro paszportowe Otwock
Data aktualizacji: 24 lipca 2022Biuro paszportowe Otwock
Starostwo Powiatowe w Otwocku
Górna 13,
05-400 Otwock
Gdy zbliża się sezon turystyczny, wiele osób zaczyna planować dalsze lub bliższe wyjazdy. Jeśli decydujemy się na wyjazd do krajów nienależących do Unii Europejskiej oraz strefy Schengen, musimy wyrobić paszport zarówno sobie, jak i bliskim. Gdzie mogą dopełnić formalności mieszkańcy Otwocka?
Gdzie wyrobić paszport w Otwocku
Wniosek o paszport można pobrać, a także złożyć w dowolnym urzędzie na terenie Polski, niezależnie od miejsca zamieszkania lub zameldowania. To oznacza, że osoby na co dzień przebywające w Otwocku mają prawo zgłosić się na przykład do punktu w Warszawie bądź każdej innej polskiej miejscowości. W Otwocku punkt wydania paszportów znaleźć można również na ulicy Górnej 13.
Wniosek o paszport w Otwocku – gdzie znaleźć?
Decydując się na wyjazd za granicę, wiele osób szuka wzorów formularza w internecie. Niestety, w większości przypadków dostępne w sieci wnioski o paszport są nieaktualne i nieakceptowalne. Można je wypełnić oraz zanieść do biura paszportowego, jednak z dużym prawdopodobieństwem urzędnik ich nie przyjmie. W Otwocku ważny dokument do uzupełnienia da się znaleźć m.in. w punkcie na ulicy Armii Krajowej 5.
Warto wiedzieć, że osoby niepełnoletnie i ubezwłasnowolnione nie mogą zgłosić się same. Obowiązkowo muszą przyjść z obojgiem rodziców lub opiekunem prawnym. W przeciwnym razie wydanie paszportu nie będzie możliwe.
Kolejki do biura paszportowego w Otwocku
Kolejki do okienek w biurach paszportowych uzależnione są przede wszystkim od okresu, w jakim składa się wniosek, a także dnia i godziny. Nie zaleca się odbywania wizyt w poniedziałki oraz w sezonie turystycznym, ponieważ wtedy jest największe oblężenie. Aby tego uniknąć, warto wcześniej zarezerwować wizytę. Wystarczy zadzwonić pod nr 22 788 09 09, aby złożyć zapis z wyprzedzeniem.
Ponadto nie można zapominać, że choć obostrzenia w związku z Covid-19 nie są już tak rygorystyczne, jak dawniej, to wciąż istnieje ryzyko zarażenia grypą. Dobrze jest zachować szczególną ostrożność i wziąć ze sobą do urzędu maseczkę oraz rękawiczki ochronne.
Ile się czeka na odbiór paszportu w Otwocku?
Odbiór paszportu, jak i długość trwania całego procesu zależą od liczby oczekujących oraz zainteresowanych. W niewielkich, a także średniej wielkości miastach terminy zwykle przypadają znacznie szybciej niż w stolicy, Krakowie czy Katowicach. Wezwania można zatem spodziewać się już po dwóch lub trzech tygodniach (maksymalnie do miesiąca, jeśli nie występują problemy).
Paszport tymczasowy natomiast często gotowy do odbioru jest już po kilku dniach od złożenia wniosku. Należy udać się po niego do tego samego punktu, w którym zgłaszało się wraz z formularzem i zdjęciem.
Koszt wyrobienia paszportu w Otwocku
Standardowa cena paszportu wynosi 140 zł. Dotyczy ona jednak osób, którym nie przysługuje prawo do zniżek. Pozostali mogą skorzystać z ulg w wysokości 50%, 75%, a nawet 100%.
Pierwsza z nich odejmuje:
- uczniów i studentów do 26 roku życia,
- osoby niepełnosprawne,
- kombatantów,
- rencistów,
- emerytów,
- osoby będące na utrzymaniu małżonka, który jest emerytem, rencistą lub ma orzeczenie o niepełnosprawności.
Zniżka 75% dotyczy natomiast uczniów i studentów do 26 roku życia, a także osoby niepełnosprawne, jeśli ww. wychowują się w rodzinach wielodzietnych, legitymujących się ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny.
Ulga 100% dotyczy:
- osób po 70 roku życia,
- przebywających w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, jeśli ich wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
- obywateli otrzymujących zasiłek stały z pomocy społecznej, jeżeli ich wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
- ubiegających się o paszport z powodu wady technicznej poprzednio wydanego dokumentu,
- żołnierzy wyznaczonych do służby poza granicami państwa.
Zdjęcia paszportowe w Otwocku
Zdjęcie do paszportu to niezwykle istotny element zgłoszenia. Absolutnie nie można o nim zapomnieć i — co ważne — trzeba wykonać jest zgodnie z wytycznymi. Fotografia musi:
- mieć wymiary 35 × 45 mm,
- mieć białe, jednolite tło,
- być aktualna, ostra, nieprześwietlona i wyraźna.
Osoba na zdjęciu:
- nie może mieć założonej czapki ani innego nakrycia głowy, jeśli nie ma ono charakteru kulturowego lub religijnego,
- powinna zdjąć okulary przeciwsłoneczne (z wyłączeniem przypadków, w których są one wskazane z uwagi na problemy zdrowotne),
- musi zdjąć soczewki kontaktowe, jeżeli zmieniają one naturalny kolor lub kształt oczu,
- powinna zwrócić twarz i wzrok bezpośrednio do obiektywu, aby widoczna była linia szczęki i kości policzkowych,
- obowiązkowo musi odsłonić brwi (nie trzeba pokazywać uszu),
- powinna tak ułożyć fryzurę, by nie zasłaniała ona twarzy i nie utrudniała rozpoznania.
Wszystkie te elementy są niezwykle ważne, ponieważ bez nich nie jest możliwe wydanie dokumentu. Ponadto zarówno zdjęcie paszportowe, jak i poprawne dane we wniosku stanowią w późniejszym czasie podstawę do potwierdzenia tożsamości danej osoby, na przykład podczas przekroczenia granicy. Trzeba o tym pamiętać, aby nie popełnić błędów w trakcie wypełniania formularza, które łatwo może przeoczyć również urzędnik.