Biuro paszportowe Świnoujście
Data aktualizacji: 29 lipca 2022Biuro paszportowe Świnoujście
Urząd Miasta. Punkt paszportowy
Niezależnie od miejsca zamieszkania, każda osoba może dowolnie wybrać jeden z dostępnych i funkcjonujących na terenie kraju punktów paszportowych. Mieszkańcy Świnoujścia mogą zatem udać się nawet na koniec Polski, aby wyrobić własną przepustkę do podróżowania.
Gdzie wyrobić paszport w Świnoujściu?
Terenowy Punkt Paszportowy Urzędu Miasta Świnoujście mieści się na ulicy Wojska Polskiego 1/5. To tam powinni zgłosić się wszyscy mieszkańcy nadmorskiej miejscowości, jak i pobliskich miast, jeśli decydują się na wyjazd poza Unię Europejską.
Wniosek o paszport w Świnoujściu – gdzie znaleźć?
Wniosek o paszport każdorazowo należy pobrać z dowolnego punktu paszportowego. Nie można natomiast drukować i uzupełniać formularzy znalezionych w internecie, ponieważ najczęściej są one nieakceptowalne lub nieaktualne. Takie dokument, nawet jeśli jest poprawnie wypełniony, nie zostanie przyjęty, niezależnie od sytuacji.
Są sytuacje, gdy ubiegający się o paszport nie mogą samodzielnie złożyć wniosku. Dotyczy to między innymi osób niepełnoletnich i ubezwłasnowolnionych. Muszą one zgłosić się na miejsce razem z opiekunem prawnym lub obojgiem rodziców. Jeśli nie jest to możliwe, nieobecna matka lub ojciec musi złożyć pisemną zgodę jako dowód.
Kolejki do biura paszportowego w Świnoujściu
Świnoujście zamieszkiwane jest przez około 40 tys. osób. Taki stan rzeczy powoduje, że kolejki w urzędach zwykle nie są szczególnie długie. Mimo wszystko warto udać się do biura w godzinach wczesnoporannych, aby szybciej odbyć wizytę.
W sezonie zimowym, gdy wiele osób decyduje się na wyjazd, punkt paszportowy w Świnoujściu może być przepełniony. W tym samym okresie znacznie wzrasta ryzyko zakażanie koronawirusem, dlatego warto zachować szczególną ostrożność. Oczekujący powinni mieć ze sobą maseczkę i rękawiczki ochronne, które dodatkowo zabezpieczają przed przeniesieniem chorób.
Ile się czeka na odbiór paszportu w Świnoujściu?
Poza sezonem na odbiór paszportu w Świnoujściu nie czeka się długo. Zwykle wezwanie przychodzi już po dwóch lub trzech tygodniach, jednak mimo to warto rozpocząć dopełnianie formalności na co najmniej miesiąc przed wyjazdem. To niezwykle ważne, ponieważ w razie wystąpienia problemów proces może się wydłużyć nawet do 30 dni.
Paszport tymczasowy, jeśli wyrabiany jest w niewielkich miejscowościach poza sezonem turystycznym, może być gotowy do odbioru już po dwóch dniach od daty złożenia wniosku. Jeśli natomiast więcej osób decyduje się na wyjazd, warto zaczekać do 14 dni.
Koszt wyrobienia paszportu w Świnoujściu
Koszt wyrobienia paszportu waha się w zależności od ulgi przysługującej ubiegającemu się obywatelowi. Standardowa opłata dla osoby dorosłej wynosi 140 zł, natomiast jeśli wniosek składa się ponownie z powodu zagubienia lub zniszczenia dokumentu z własnej winy, trzeba liczyć się ze znacznym podwyższeniem ceny — aż do 420 zł.
Studenci, uczniowie, emeryci, renciści, osoby z niepełnosprawnościami, kombatanci i wiele innych korzystają z ulgi 50%. Zniżka 75% dotyczy natomiast studentów i uczniów do 26 roku życia, a także osoby z niepełnosprawnościami, jeżeli pochodzą z rodziny wielodzietnych legitymujących się ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny.
Brak opłat dotyczy natomiast:
- osób po 70 roku życia,
- przebywających w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, jeśli ich wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
- obywateli otrzymujących zasiłek stały z pomocy społecznej, jeżeli ich wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
- ubiegających się o paszport z powodu wady technicznej poprzednio wydanego dokumentu,
- żołnierzy wyznaczonych do służby poza granicami państwa.
Zdjęcia paszportowe w Świnoujściu
Zdjęcia paszportowe, niezależnie od miejsca, w którym są wykonywane, muszą mieć wymiary 35 × 45 mm, a także jednolite, białe tło. Mogą zostać wykonane zarówno u profesjonalnego fotografa, jak i w dostępnej na terenie miasta fotobudce.
Osoba fotografowana nie może mieć założonych okularów przeciwsłonecznych, nakrycia głowy (jeśli nie ma ono charakteru religijnego ani kulturowego) czy soczewek kontaktowych zmieniających kolor bądź kształt oczu. Powinna też zwrócić twarz oraz spojrzenie bezpośrednio do obiektywu, aby można było ująć kształt twarzy (linię żuchwy i kości policzkowych). Mina powinna być zupełnie naturalna, jednak bez uśmiechu — zamknięte usta i otwarte oczy. Brwi muszą być widoczne, natomiast uszy mogą zostać zasłonięte fryzurą. Włosy nie powinny jednak nachodzić na twarz ani wychodzić poza kadr.
Wszystkie ustalone wytyczne co do zdjęć dotyczą każdego punktu paszportowego. Są konieczne, ponieważ znacznie ułatwiają stwierdzenie tożsamości osoby za granicą — szczególnie jeśli ta nie zna języka, a porozumiewanie się nie jest tak łatwe, jak we własnym kraju. Trzeba zatem pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się, aby cały proces przebiegł bez zakłóceń, natomiast sam wyjazd mógł zostać zrealizowany w terminie.