Biuro paszportowe Szczecinek

Data aktualizacji: 29 lipca 2022
Strona główna » Zachodniopomorskie » Biuro paszportowe Szczecinek
herb Szczecinek

Biuro paszportowe Szczecinek

adres

Biuro Paszportowe w Szczecinku

Warcisława IV 16,

78-400 Szczecinek

telefon
telefon 94 374 30 04
województwo
zachodniopomorskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 09:00–15:00
wtorek: Zamknięte
środa: Zamknięte
czwartek: 09:00–15:00
piątek: 09:00–15:00
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Każdy obywatel Polski ma prawo złożyć dokumenty również w innym regionie kraju. Nie musi ograniczać się swoim miejscem zamieszkania czy zameldowania. Paszport wydawany jest bowiem przez dowolnego wojewodę, do którego wpłynął wniosek.

Gdzie wyrobić paszport w Szczecinku?

Mieszkańcy Szczecinka i okolic mogą zdecydować się na wyrobienie paszportu w swojej miejscowości. Biuro Paszportowe znajduje się tam na ulicy Warcisława IV 16.

Wniosek o paszport w Szczecinku – gdzie znaleźć?

Wniosek o paszport każdorazowo należy pobrać z punktu paszportowego znajdującego się na terenie Rzeczpospolitej. Formularz z internetu, który został wydrukowany i wypełniony, z dużym prawdopodobieństwem nie zostanie przyjęty przez urzędnika.

Każda osoba, która decyduje się na samodzielne zgłoszenie do punktu w celu wydania paszportu, musi mieć ukończone 18 lat i pełną zdolność do czynności prawnych. Niepełnoletni, a także ubezwłasnowolnieni obywatele państwa powinni stawić się w towarzystwie pełnoletniego rodzica (obowiązkowo musi przyjść zarówno matka, jak i ojciec) lub opiekuna prawnego. Jeśli nie jest to możliwe, nieobecny rodzic zobowiązany jest do sporządzenia zgody na wydanie dokumentu.

Kolejki do biura paszportowego w Szczecinku

Kolejki do okienek zwykle uzależnione są od kilku czynników. Pierwszy z nich to liczba mieszkańców miejscowości, która przekłada się na liczbę zainteresowanych uzyskaniem dokumentu. Szczecinek zamieszkuje ok. 35 tys. mieszkańców, co oznacza, że nie stanowi on dużego miasta.  Drugim czynnikiem jest natomiast okres, w którym następuje zgłoszenie. Jeśli wniosek trafia do urzędu w sezonie turystycznym, oczekiwanie w urzędzie może się wydłużać. Trzeba pamiętać, iż wnioskowanie wymaga osobistej wizyty. Nie da się złożyć formularza w formie elektronicznej.

W okresie grypowym warto wziąć ze sobą do urzędu maseczkę oraz rękawiczki ochronne. Na miejscu warto skorzystać również z dozownika z płynem antybakteryjnym. Tym sposobem można zabezpieczyć się przed zakażeniem Covid-19.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Szczecinku?

Odbiór paszportu w Szczecinku zwykle możliwy jest już po trzech tygodniach od złożenia wizyty w związku ze zgłoszeniem. W przypadku upłynięcia 30 dni i nieuzyskania informacji o postępie procesu, należy wejść na stronę Ministerstwa Cyfryzacji oraz wpisać numer sprawy bądź skontaktować się telefonicznie z wybranym wcześniej biurem.

Osoby, które pilnie potrzebują uzyskać dokument, mogą zdecydować się na paszport tymczasowy. Jest on wydawany znacznie szybciej, bo już po kilku dniach od zgłoszenia, a także obejmuje najbliższe 12 miesięcy.

Koszt wyrobienia paszportu w Szczecinku

Każda osoba, która zastanawia się, ile kosztuje paszport, musi wiedzieć, iż podstawowa opłata jest stała w większości przypadków — wynosi 140 złotych. Zdarza się jednak, iż właściciel przypadkowo, jednak z własnej winy gubi lub niszczy dokument. W takiej sytuacji za ponowne wyrobienie musi zapłacić 420 zł, czyli trzykrotność podstawy.

Ulga 50% może objąć m.in.:

 • studentów,
 • uczniów,
 • rencistów,
 • emerytów,
 • osoby z niepełnosprawnościami,
 • osoby utrzymywane przez rencistów, emeryta lub osobę z niepełnosprawnościami.

Ulga 75% dotyczy natomiast:

 • studentów i uczniów do 26 roku życia, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej (z ogólnopolska Kartą Dużej Rodziny),
 • osoby z niepełnosprawnościami, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej (z ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny).

Zniesiona opłata, czyli 100% ulgi, dotyczy:

 • seniorów po ukończeniu 70 roku życia,
 • osób przebywających w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
 • obywateli otrzymujących zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
 • ubiegających się o ponowne wydanie paszportu z powodu wady technicznej wcześniej uzyskanego dokumentu.

Zdjęcia paszportowe w Szczecinku

Zdjęcia paszportowe w Szczecinku, jak i w każdym innym regionie muszą zostać wykonane zgodnie z obowiązującymi w Polsce zasadami. W przeciwnym razie nie będą mogły zostać zaakceptowane przez urzędnika przyjmującego wniosek. Fotografie powinny:

 • mieć wymiary 35 × 45 mm,
 • mieć jasne, białe, jednolite tło,
 • być wykonana w kolorze.

Ponadto osoba, która jest na zdjęciu, musi:

 • zdjąć nakrycie głowy, jeśli nie ma ono charakteru religijnego lub kulturowego,
 • zdjąć okulary przeciwsłoneczne, chyba że istnieją wskazania lekarza do ich noszenia,
 • wyjąć soczewki kontaktowe, jeżeli zmieniają one kolor tęczówki lub kształt oczu,
 • skierować twarz i spojrzenie bezpośrednio do obiektywu, aby fotograf mógł bez problemu ująć linię żuchwy oraz kości policzkowych,
 • przybrać neutralny wyraz twarzy bez uśmiechu,
 • odsłonić brwi, aby były wyraźnie widoczne (nie musi pokazywać uszu na zdjęciu),
 • w taki sposób ułożyć fryzurę, aby nie wychodziła ona poza kadr ani nie utrudniała rozpoznania w przypadku kontroli paszportu na lotnisku lub za granicą

O Autorze

Ocena: 3.6/5 (Głosów: 10)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments