Biuro paszportowe Gryfice

Data aktualizacji: 29 lipca 2022
Strona główna » Zachodniopomorskie » Biuro paszportowe Gryfice
herb Gryfice

Biuro paszportowe Gryfice

adres

Starostwo Powiatowe. Punkt paszportowy

Plac Zwycięstwa 37,

72-300 Gryfice

telefon
telefon 91 384 81 02
województwo
zachodniopomorskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 08:00–11:00
wtorek: 08:00–11:00
środa: 08:00–11:00
czwartek: 08:00–11:00
piątek: 08:00–11:00
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Jeśli szykujesz się na wakacje, jednak nie wiesz, czy wniosek o paszport możesz złożyć w dowolnym urzędzie, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Podczas zgłoszenia nie ma znaczenia to, gdzie mieszkasz ani gdzie jesteś zameldowany — masz prawo do zarezerwowania wizyty w wybranym przez siebie mieście.

Gdzie wyrobić paszport w Gryficach?

Biuro Paszportowe w Gryficach zainteresowani mogą znaleźć na ulicy Plac Zwycięstwa 37. To tam da się bezproblemowo dopełnić formalności związanych z wyjazdem za granicę do kraju nienależącego do Unii Europejskiej czy strefy Schengen.

Wniosek o paszport w Gryficach – gdzie znaleźć?

Wniosek o paszport to jeden z najważniejszych elementów zgłoszenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pobranie akceptowalnego oraz aktualnego formularza jest możliwe tylko i wyłączni na miejscu, w urzędzie. Wszelkie wzory dokumentów z sieci nie będą mogły zostać przyjęte przez urzędnika, nawet jeśli zainteresowany wypełni je prawidłowo, a także dostarczy ze zdjęciem.

Osoby ubezwłasnowolnione i nieletnie nie mogą same przyjść do biura paszportowego. Powinny zgłosić się w towarzystwie opiekuna prawnego lub obojga rodziców z uwagi na brak bądź niepełną zdolność do czynności prawnych. W razie nieobecności jednego z rodziców, musi ona w formie papierowej udokumentować zgodę na wydanie paszportu.

Kolejki do biura paszportowego w Gryficach

Gryfice to niewielka miejscowość zamieszkiwana przez zaledwie 20 tys. mieszkańców. W związku z takim stanem rzeczy, kolejki w urzędach i biurze paszportowym najczęściej nie są długie. Z uwagi na działający tylko jeden punkt w sezonie turystycznym w budynku mogą jednak gromadzić się tłumy. Aby tego uniknąć, warto udać się na wizytę w godzinach wczesnoporannych, żeby jak najszybciej pobrać swój numerek i znaleźć się na początku kolejki.

Ponadto niezwykle istotne jest także zachowanie szczególnej ostrożności, nie tylko zimą, gdy istnieje większe ryzyko zachorowania na grupę i Covid-19. Choć obecnie przepisy nie nakazują noszenia maseczek w miejscach publicznych (z wyłączeniem placówek medycznych), to każdorazowo dobrze mieć takową przy sobie.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Gryficach?

Odbiór paszportu w Gryficach zwykle zamyka się w terminie do 30 dni od daty złożenia wniosku. W niektórych przypadkach, np. jeśli występują problemy na którymś ze etapów procesu, ponowna wizyta może ulec odwleczeniu w czasie. Aby dowiedzieć się, czy dokument jest już gotowy, należy wejść na stronę Ministerstwa Cyfryzacji oraz podać numer sprawy lub skontaktować się telefonicznie z biurem.

Po paszport tymczasowy można zgłosić się znacznie szybciej. W większości przypadków odbiór następuje do 14 dni od daty zgłoszenia. Poza sezonem turystycznym wezwanie zostaje przekazane już po dwóch dniach.

Koszt wyrobienia paszportu w Gryficach

Mogłoby się wydawać, że koszt wyrobienia paszportu różni się w zależności od regionu Polski. Nic bardziej mylnego — jest on stały i wynosi 140 złotych w przypadku osoby dorosłej bez prawa do zniżek. Od tej kwoty odejmowane są ulgi — w przypadku studentów, uczniów, rencistów, kombatantów i emerytów będzie to aż 50% ceny, czyli 70 złotych.

Ulga 75% obejmuje natomiast:

 • studentów i uczniów do 26 roku życia, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej (z ogólnopolska Kartą Dużej Rodziny),
 • osoby z niepełnosprawnościami, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej (z ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny).

Zniesiona opłata, czyli 100% ulgi, dotyczy:

 • seniorów po ukończeniu 70 roku życia,
 • osób przebywających w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
 • obywateli otrzymujących zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
 • ubiegających się o ponowne wydanie paszportu z powodu wady technicznej wcześniej uzyskanego dokumentu.

Aż 420 złotych zapłacą natomiast wszystkie osoby, które z własnej winy zniszczyły wcześniej wydany paszport lub zgubiły go.

Zdjęcia paszportowe w Gryficach

Zdjęcia paszportowe obowiązkowo muszą spełniać określone wytyczne. Powinny przede wszystkim:

 • być kolorowe,
 • być ostre, wyraźne,
 • mieć wymiary 34 × 45 cm.

Osoba fotografowana do zdjęcia musi zdjąć:

 • nakrycie głowy, jeśli nie ma ono religijnego bądź kulturowego charakteru,
 • okulary przeciwsłoneczne,
 • soczewki kontaktowe, jeżeli zmieniają one kolor tęczówki bądź kształt oczu.

Nie można zapominać, że równie ważna jest mimika. Należy przybrać neutralny, codzienny wyraz twarzy, bez uśmiechu. Nie można mrużyć oczu ani pokazywać zębów. Oprócz tego trzeba też odsłonić brwi.

Reasumując, choć wszystkie te wytyczne z pewnością utrudniają proces wyrobienia paszportu, a także niekiedy wydłużają go, to są niezwykle istotne w kontekście potwierdzenia tożsamości za granicą. To dzięki poprawnie wypełnionemu wnioskowi i fotografii paszportowej dokument ten pozwala na przejazd z państwa do państwa, a także zidentyfikowanie osoby w razie poważnych problemów.

O Autorze

Ocena: 4.2/5 (Głosów: 32)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments