Biuro paszportowe Wałcz
Data aktualizacji: 1 sierpnia 2022Biuro paszportowe Wałcz
Biuro Paszportowe w Wałczu
78-600, Dąbrowskiego 17,
78-600 Wałcz
Niezależnie od tego, gdzie mieszka zainteresowany uzyskaniem dokumentu ani gdzie jest zameldowany, może udać się do dowolnego punktu paszportowego na terenie Polski. Paszporty w RP wydawane są bowiem przez wojewodów, co skutkuje tym, że każdy obywatel może samodzielnie wybrać sobie dogodne miejsce na złożenie formularza.
Gdzie wyrobić paszport w Wałczu?
Biuro Paszportowe w Wałczu znajduje się na ulicy Dąbrowskiego 17. Wszyscy mieszkańcy zarówno tej, jak i okolicznych miejscowości mogą wybrać się tam w celu wyrobienia paszportu dla siebie lub swojej rodziny.
Wniosek o paszport w Wałczu – gdzie znaleźć?
Wniosek o paszport w Wałczu znaleźć można w Biurze Paszportowym na ulicy Dąbrowskiego. Nie zaleca się poszukiwania formularzy w sieci z uwagi na ryzyko nieprzyjęcia zgłoszenia przez urzędnika. Nie może on bowiem zaakceptować dokumentów, które — choć zostały poprawnie skompletowane i wypełnione — są niezgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami lub nieaktualne.
Osoba, która nie ukończyła jeszcze pełnoletności lub została ubezwłasnowolniona (oznacza to, iż nie ma ona pełnej zdolności do czynności prawnych), musi przyjść na wizytę w towarzystwie opiekuna prawnego lub obojga rodziców. Jeśli jeden z nich, mimo że ma pełne prawa rodzicielskie, nie może się pojawić, powinien w formie pisemnej sporządzić zgodę na wydanie dokumentu.
Kolejki do biura paszportowego w Wałczu
Wałcz stanowi niedużą miejscowość liczącą niewiele ponad 20 tys. mieszkańców. Trzeba jednak pamiętać, iż w sezonie turystycznym do urzędu mogą zjeżdżać się zainteresowani również z okolicznym miejscowości. Z tego też powodu oczekiwanie w kolejkach może się wydłużać. Zwykle jednak zgłoszenie udaje się złożyć podczas pierwszej wizyty w punkcie paszportowym.
Trzeba pamiętać również, iż w sezonie grypowym wzrasta ryzyko zakażenia Covid-19. Aby tego uniknąć, warto mieć ze sobą maseczkę i rękawiczki ochronne. Oprócz tego w każdym biurze dostępne są dozowniki z płynem antybakteryjnym, z których można skorzystać w każdej chwili w razie potrzeby.
Ile się czeka na odbiór paszportu w Wałczu?
Na odbiór paszportu czeka się zwykle maksymalnie do 30 dni roboczych. W przypadku małych miejscowości takich jak Wałcz jest to możliwe co najmniej o tydzień wcześniej. Mimo to dobrze jest złożyć wniosek z odpowiednim wyprzedzeniem, aby nie musieć przekładać wyjazdu w razie wystąpienia problemów na którymś z etapów procesu. Jeśli po upływie miesiąca wciąż nie ma informacji o stanie dokumentu, dobrze jest skontaktować się z urzędem w celu wyjaśnienia sprawy.
Osoby, które chcą natychmiast wyjechać z kraju, na przykład z powodu problemów zdrowotnych bliskiej osoby, mogą zdecydować się na paszport tymczasowy. Jest on wydawany na 12 miesięcy, jednak stanowi doskonałe rozwiązanie w przypadku osób, które nie przewidują podróży poza UE za rok lub dwa lata. Co ważne — można go odebrać już po kilku dniach od pierwszej wizyty w biurze.
Koszt wyrobienia paszportu w Wałczu
Za każdy paszport trzeba zapłacić. Podstawowa opłata wynosi 140 złotych, jednak w niektórych przypadkach zastosowanie znajdują pewne zniżki.
Ulga 50% obowiązuje m.in.:
- studentów,
- emerytów,
- osoby niepełnosprawne,
- kombatantów,
- osoby przebywające w Domach Pomocy Społecznej.
Ulga 75% dotyczy:
- studentów i uczniów poniżej 26 lat, będących dziećmi z rodziny wielodzietnej (posiadającej ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny),
- dzieci z niepełnosprawnością, pochodzących z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny).
100% ulgi mogą uzyskać:
- osoby po 70 roku życia lub przebywające w Domu Pomocy Społecznej albo w zakładzie opiekuńczym, jeśli ich wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
- obywatele otrzymujący zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
- ubiegający się, których paszport ma wadę techniczną,
- żołnierze.
Osoby, które już wcześniej otrzymały paszport, jednak zgubiły go lub zniszczyły, muszą liczyć się z kosztami rzędu 420 złotych.
Zdjęcia paszportowe w Wałczu
Zdjęcia paszportowe obowiązują dodatkowe wytyczne. Przede wszystkim nie mogą one być:
- prześwietlone,
- nieostre,
- zniszczone,
- czarno-białe,
- nieaktualne,
- o niejednolitym tle,
- o innych wymiarach niż 35 mm x 45 mm.
Twarz na zdjęciu musi natomiast:
- zajmować od 70% do 80% tła,
- być wyraźna i widoczna,
- zwrócona w kierunku obiektywu, aby było widać oczy i brwi,
- nieprześwietlona,
- niezasłonięta.
Ponadto do zdjęcia należy zdjąć okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy (jeśli nie ma ono charakteru religijnego lub kulturowego), a także soczewki kontaktowe w przypadku, gdy zmieniają one kolor tęczówki lub kształt oczu. Nie można też się uśmiechać, a zamiast tego dobrze jest przybrać neutralny wyraz twarzy, by uwidocznić jej rysy. Wszystkie te wytyczne mają umożliwić oraz ułatwić potwierdzenie lub zidentyfikowanie tożsamości podróżnika za granicą, nawet jeśli nie zna się obcego języka ani zwyczajów. Celowe fałszowanie danych grozi karą pozbawienia wolności.