Biuro paszportowe Myslibórz

Data aktualizacji: 1 sierpnia 2022
Strona główna » Zachodniopomorskie » Biuro paszportowe Myslibórz
herb Myślibórz

Biuro paszportowe Myślibórz

adres

Starostwo Powiatowe w Myśliborzu

Ul, Północna 15,

74-300 Myślibórz

telefon
telefon 95 747 08 31
województwo
zachodniopomorskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 08:00-16:00
wtorek: 08:00–15:30
środa: 08:00–15:30
czwartek: Zamknięte
piątek: Zamknięte
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Prawie każdy obywatel Polski ma prawo złożyć wniosek o paszport. Można tego dokonać w dowolnym, najlepszym dla siebie biurze paszportowym leżącym na ternie Rzeczpospolitej Polskiej. Nie trzeba sugerować się miejscem zamieszkania ani zameldowania, ponieważ dokument wydawany jest przez wojewodę, do którego wpłynęło zgłoszenie.

Gdzie wyrobić paszport w Myśliborzu?

Budynek Starostwa Powiatowego w Myśliborzu, w którym znajduje się punkt paszportowy ulokowany jest na ulicy Północnej 15. Jeśli zatem rozważasz podróż poza Unię Europejską, tam koniecznie musisz się zgłosić, aby dopełnić formalności przed wyjazdem.

Prawie każdy obywatel Polski ma prawo złożyć wniosek o paszport. Można tego dokonać w dowolnym, najlepszym dla siebie biurze paszportowym leżącym na ternie Rzeczpospolitej Polskiej. Nie trzeba sugerować się miejscem zamieszkania ani zameldowania, ponieważ dokument wydawany jest przez wojewodę, do którego wpłynęło zgłoszenie.

Wniosek o paszport w Myśliborzu – gdzie znaleźć?

Wniosek o paszport stanowi nieodzowną część każdego zgłoszenia. Bez niego urzędnik nie będzie mógł przyjąć pozostałych dokumentów. Trzeba jednak pamiętać, że takowy formularz należy pobrać tylko i wyłącznie z punktu paszportowego.  Dostępne w sieci wzory zwykle są nieakceptowalne oraz nieaktualne, co będzie wiązało się z odrzuceniem zgłoszenia.

Osoby, które nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych obowiązkowo muszą zgłosić się na miejsce do urzędu w towarzystwie opiekuna prawnego lub obojga rodziców. Dotyczy to przede wszystkim niepełnoletnich oraz ubezwłasnowolnionych obywateli Polski.

Kolejki do biura paszportowego w Myśliborzu

Myślibórz to mała miejscowość licząca niewiele ponad 10 tys. mieszkańców. Dzięki temu w Starostwie Powiatowym kolejki są znacznie krótsze niż w dużych miastach. Mimo wszystko warto wiedzieć, że najmniejszy ruch odnotowuje się na długo przed sezonem turystycznym i to wtedy najlepiej jest wyrabiać paszport. Ponadto warto również pozostawić sobie odpowiednio dużo czasu do wyjazdu, aby zdążyć z formalnościami i odbiorem dokumentu.

W sezonie zimowym natomiast warto mieć ze sobą maseczkę i rękawiczki ochronne. To niezwykle istotne, ponieważ w tym okresie wzrasta ryzyko zakażenia COVID-19. Trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, a także dezynfekcji rąk.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Myśliborzu?

Z wyrobieniem paszportu trzeba zdążyć do wyjazdu z uwagi na konieczność okazania go m.in. na lotnisku czy przy granicy. To dlatego warto wziąć pod uwagę czas, po jakim jest on gotowy do odbioru. Zwykle wezwanie dostaje się do 30 dni od złożenia wniosku, jednak w niektórych przypadkach znacznie szybciej — już po ponad dwóch tygodniach poza sezonem turystycznym.

Paszport tymczasowy jest natomiast gotowy już w niecały tydzień. Jeśli wiele osób złożyło wniosek w tym samym terminie, warto zaczekać do 14 dni. Stan procesu można natomiast sprawdzić na stronie Ministerstwa Cyfryzacji oraz kontaktując się telefonicznie z biurem paszportowym.

Koszt wyrobienia paszportu w Myśliborzu

Nie każdy zapłaci taką samą kwotę za paszport. Osoby dorosłe, które nie mają prawa do zniżek, obowiązuje cena 140 złotych. Studentów, uczniów, osoby z niepełnosprawnościami, kombatantów, emerytów, rencistów — jedynie 70 zł, czyli 50% podstawy. Dotyczy to również wszystkich osób utrzymywanych przez emeryta, rencistę lub małżonka z niepełnosprawnością.

Ulga 75% obejmuje natomiast:

  • studentów i uczniów do 26 roku życia, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej (z ogólnopolska Kartą Dużej Rodziny),
  • osoby z niepełnosprawnościami, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej (z ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny).

Zniesiona opłata, czyli 100% ulgi, dotyczy:

  • seniorów po ukończeniu 70 roku życia,
  • osób przebywających w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
  • obywateli otrzymujących zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
  • ubiegających się o ponowne wydanie paszportu z powodu wady technicznej wcześniej uzyskanego dokumentu.

Zdjęcia paszportowe w Myśliborzu

Podobnie jak formularze wykorzystywane w opisywanej sprawie, zdjęcia do paszportu objęte są niezwykle istotnymi wytycznymi. Fotografia musi przede wszystkim:

  • mieć wymiary 35 × 45 mm,
  • mieć jasne, białe, jednolite tło,
  • być wykonana w kolorze.

Osoba fotografowana musi natomiast:

  • zdjąć nakrycie głowy, jeśli nie ma ono charakteru religijnego lub kulturowego,
  • zdjąć okulary przeciwsłoneczne, chyba że istnieją wskazania lekarza do ich noszenia,
  • wyjąć soczewki kontaktowe, jeżeli zmieniają one kolor tęczówki lub kształt oczu,
  • skierować twarz i spojrzenie bezpośrednio do obiektywu, aby fotograf mógł bez problemu ująć linię żuchwy oraz kości policzkowych,
  • przybrać neutralny wyraz twarzy bez uśmiechu,
  • odsłonić brwi, aby były wyraźnie widoczne (nie musi pokazywać uszu na zdjęciu),
  • w taki sposób ułożyć fryzurę, aby nie wychodziła ona poza kadr ani nie utrudniała rozpoznania w przypadku kontroli paszportu na lotnisku lub za granicą.

Każda osoba musi zastosować się do tych wytycznych z uwagi na fakt, iż pozwalają one potwierdzić oraz zidentyfikować tożsamość właściciela paszportu za granicą, w razie kłopotów lub przed wyjazdem z państwa.

O Autorze

Ocena: 3.2/5 (Głosów: 12)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments