Biuro paszportowe Koszalin

Data aktualizacji: 31 lipca 2022
Strona główna » Zachodniopomorskie » Biuro paszportowe Koszalin
herb Koszlain

Biuro paszportowe Koszalin

adres

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki – Delegatura w Koszalinie

Władysława Andersa 34,

75-626 Koszalin

telefon
telefon 94 34 28 254
województwo
zachodniopomorskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 10:00–18:00
wtorek: 08:00–15:00
środa: 08:00–15:00
czwartek: 08:00–15:00
piątek: 08:00–15:00
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Każdy, kto planuje uzyskanie opisywanego dokumentu, powinien wiedzieć, iż jest to możliwe w dowolnym, wybranym przez siebie punkcie paszportowym. Nie ma znaczenia miejsce zamieszkania ani zameldowania, ponieważ paszport wydawany jest przez wojewodę, do którego trafił wniosek.

Gdzie wyrobić paszport w Koszalinie?

Delegatura Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie znajduje się w Koszalinie na ulicy Władysława Andersa 34. To tam możesz udać się, jeśli przed wyjazdem za granicę chcesz wyrobić paszport zwykły lub tymczasowy.

Każdy, kto planuje uzyskanie opisywanego dokumentu, powinien wiedzieć, iż jest to możliwe w dowolnym, wybranym przez siebie punkcie paszportowym. Nie ma znaczenia miejsce zamieszkania ani zameldowania, ponieważ paszport wydawany jest przez wojewodę, do którego trafił wniosek. 

Wniosek o paszport w Koszalinie – gdzie znaleźć?

Wniosek o paszport w Koszalinie znaleźć można w Delegaturze Paszportowej na ulicy Władysława Andersa 34. Nie warto poszukiwać formularza w internecie czy drukować go w celu wypełnienia z uwagi na duże ryzyko odrzucenia zgłoszenia przez urzędnika pracującego w biurze. Nie może on bowiem zaakceptować innego dokumentu niż ten dostępny na miejscu.

Każda osoba, która nie ukończyła jeszcze 18 roku życia lub została ubezwłasnowolniona (co oznacza, że nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych), musi przyjść na wizytę w towarzystwie opiekuna prawnego lub obojga rodziców. Jeśli jeden z nich nie może się pojawić, jednak ma zachowane prawa rodzicielskie, powinien w formie pisemnej sporządzić zgodę na wydanie dokumentu.

Kolejki do biura paszportowego w Koszalinie

Kolejki do biura paszportowego zależne są przede wszystkim od sezonu, a także liczby mieszkańców danej miejscowości. Zwykle im jest ich więcej, tym dłuższe jest oczekiwanie. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ wyrobienie dokumentu zajmuje wiele czasu, a zgłoszenie się zbyt późno może skutkować koniecznością przełożenia wyjazdu na późniejszy termin.

Aby uniknąć takich problemów, warto zarezerwować wizytę przez stronę Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dzięki temu zainteresowany nie będzie musiał oczekiwać w długich kolejkach. W tej sytuacji również nie jest się jednak zwolnionym z umówienia terminu z odpowiednim wyprzedzeniem z uwagi na dużą liczbę chętnych. 

Ile się czeka na odbiór paszportu w Koszalinie?

Na odbiór paszportu, niezależnie od regionu kraju, czeka się zwykle do 30 dni roboczych. W przypadku mniejszych miejscowości niż Koszalin jest to możliwe znacznie szybciej, jednak warto uzbroić się w cierpliwość. Ponadto może się zdarzyć, iż pojawią się problemy na którymś z etapów procesu, co będzie skutkowało opóźnieniem. W takiej sytuacji po upływie miesiąca należy skontaktować się z urzędem, aby wyjaśnić sprawę.

Jeśli chce się uzyskać dokument wcześniej, można zdecydować się na paszport tymczasowy. Bardzo często jest on dostępny już kilka dni po zgłoszeniu, natomiast w szczególnych przypadkach wysokiego zainteresowania — po 14 dniach.

Koszt wyrobienia paszportu w Koszalinie 

W każdym regionie Polski paszport kosztuje tyle samo. Opłatę można uiścić za pośrednictwem internetu lub na miejscu. Podstawowa kwota obowiązująca osoby dorosłe wynosi 140 złotych. Istnieją jednak przypadki, gdy ulega ona podwyższeniu do 420 złotych. Dzieje się tak w razie zgubienia bądź zniszczenia dokumentu.

Ulga 50% dotyczy m.in.:

  • studentów,
  • uczniów,
  • rencistów,
  • emerytów,
  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • osoby utrzymywane przez rencistów, emeryta lub osobę z niepełnosprawnościami.

Ulga 75% obejmuje natomiast:

  • studentów i uczniów do 26 roku życia, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej (z ogólnopolska Kartą Dużej Rodziny),
  • osoby z niepełnosprawnościami, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej (z ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny).

Zniesiona opłata, czyli 100% ulgi, dotyczy:

  • seniorów po ukończeniu 70 roku życia,
  • osób przebywających w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
  • obywateli otrzymujących zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
  • ubiegających się o ponowne wydanie paszportu z powodu wady technicznej wcześniej uzyskanego dokumentu.

Zdjęcia paszportowe w Koszalinie

Zdjęcia paszportowe obowiązkowo muszą spełniać określone wytyczne. Powinny przede wszystkim:

  • być kolorowe,
  • być ostre, wyraźne,
  • mieć wymiary 34 × 45 cm.

Osoba fotografowana do zdjęcia musi zdjąć:

  • nakrycie głowy, jeśli nie ma ono religijnego bądź kulturowego charakteru,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • soczewki kontaktowe, jeżeli zmieniają one kolor tęczówki bądź kształt oczu.

Oprócz tego osoba na zdjęciu powinna mieć neutralny, naturalny wyraz twarzy, a także odsłonięte brwi. Nie należy się uśmiechać, jednak trzeba zwrócić spojrzenie i twarz bezpośrednio do obiektywu, aby fotograf mógł bez problemu ująć rysy (przede wszystkim linię żuchwy i kości policzkowe). To wszystko pomoże potwierdzić tożsamość właściciela dokumentu w wielu sytuacjach — m.in. na granicy, w razie zatrzymania przez policję czy wystąpienia innych problemów. Celowe fałszowanie danych w paszporcie może skutkować karą pozbawienia wolności na wiele lat.

O Autorze

Ocena: 5/5 (Głosów: 1)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments