Biuro paszportowe Piaseczno
Data aktualizacji: 24 lipca 2022Biuro paszportowe Piaseczno
Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Terenowy Punkt Paszportowy w Starostwie Powiatowym
Chyliczkowska 14,
05-500 Piaseczno
Jeśli decydujesz się na wyjazd na wakacje do kraju nienależącego do UE, znajdującego się poza strefą Schengen, musisz wyrobić paszport. W innym wypadku nie będzie możliwe przekroczenie granicy. Zastanawiasz się, jak dopełnić formalności w Piasecznie? Podpowiadamy.
Gdzie wyrobić paszport w Piasecznie?
Terenowy Punkt Paszportowy w Piasecznie znajduje się na ulicy Chyliczkowskiej 14. To tam możliwe jest złożenie wniosku ze zdjęciem. Dokument wydawany jest przez wojewodę, do którego wpłynął wniosek, niezależnie od miejsca zamieszkania czy zameldowania ubiegającej się osoby. To oznacza, że wizytę można umówić w dowolnym biurze na terenie kraju.
Wniosek o paszport w Piasecznie – gdzie znaleźć?
Wniosek o paszport dostępny jest w każdym biurze paszportowym. Trzeba pamiętać, aby nie pobierać go z internetu, ponieważ dostępne tam wzory formularzy mogą być nieaktualne lub nieakceptowalne. Najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie o dokument do wypełnienia w tym samym dniu, w którym zostanie on złożony.
Wszystkie osoby, które nie ukończyły jeszcze pełnoletności lub są ubezwłasnowolnione, powinny obowiązkowo zgłosić się na miejsce razem z obojgiem rodziców lub opiekunem prawnym. Jeśli matka lub ojciec nie mogą się pojawić, jeden z nich (nieobecny) musi wyrazić na papierze zgodę na wydanie paszportu.
Kolejki do biura paszportowego w Piasecznie
Piaseczno nie należy do bardzo dużych miejscowości — liczy niewiele ponad 50 tys. mieszkańców — jednak mimo to w urzędach można natrafić na długie kolejki. W punktach paszportowych najwięcej osób zgromadza się w sezonie turystycznym z uwagi na wysokie zainteresowanie zagranicznymi wakacjami. Warto pamiętać zatem o zarezerwowaniu sobie odpowiedniej ilości czasu przed wyjazdem, aby zdążyć z odbiorem dokumentu.
W związku z sytuacją epidemiologiczną Terenowy Punkt Paszportowy obsługuje tylko i wyłącznie wcześniej zapisanych interesantów. Wizytę można zabukować poprzez stronę rezerwacja.piaseczno.pl.
Ile się czeka na odbiór paszportu w Piasecznie?
Odbiór paszportu następuje dopiero w chwili, gdy wszystkie złożone dokumenty przejdą poprawnie weryfikację. Zwykle cały proces zamyka się jednak w terminie do 30 dni od daty wpłynięcia formularza. W razie wystąpienia problemów, może się on przedłużać, ale taki stan rzeczy występuje zwykle tylko w sezonie turystycznym, gdy zgłasza się wiele osób zainteresowanych.
Paszport tymczasowy natomiast poza wakacjami i feriami można odebrać już po dwóch dniach. W sezonie turystycznym wezwanie następuje maksymalnie 14 dni później.
Koszt wyrobienia paszportu w Piasecznie
Niestety, za paszport niemal w każdym przypadku trzeba zapłacić. Najwyższa opłata, czyli 140 złotych, dotyczy osób dorosłych bez prawa do zniżek. 50% tej kwoty (jedyne 70 złotych) muszą zapłacić m.in. studenci, uczniowie, renciści, emeryci, osoby niepełnosprawne, podopieczni zakładów opiekuńczych i DPS-ów, kombatanci, a także obywatele otrzymujący zasiłek.
Ulga 75% dotyczy natomiast studentów i uczniów do 26 roku życia oraz osoby z niepełnosprawnościami, jeśli ww. wychowują się w rodzinach wielodzietnych (posiadających ogólnopolską Kardę Dużej Rodziny).
Na brak opłat mogą liczyć:
- seniorzy po 70 roku życia,
- przebywający w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, jeśli ich wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
- obywatele otrzymujący zasiłek stały z pomocy społecznej, jeżeli ich wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
- ubiegający się o paszport z powodu wady technicznej poprzednio wydanego dokumentu,
- żołnierze wyznaczeni do służby poza granicami państwa.
Zdjęcia paszportowe w Piasecznie
Niezależnie od regionu, zdjęcia paszportowe objęte są wytycznymi. Przede wszystkim osoba fotografowana:
- nie może mieć nakrycia głowy (z wyłączeniem nakryć o charakterze religijny lub kulturowym),
- nie może zakładać do zdjęcia okularów przeciwsłonecznych,
- musi zdjąć do zdjęcia soczewki kontaktowe, jeżeli zmieniają one kolor lub kształt oczu.
Ponadto sama fotografia paszportowa zostanie przyjęta tylko i wyłącznie, jeśli ma wymiary 35 × 45 mm, jest ostra, nieprześwietlona oraz aktualna. Twarz należy zwrócić bezpośrednio do obiektywu w taki sposób, aby fotograf mógł ująć linię szczęki i żuchwy. Usta muszą być zamknięte, a brwi odsłonięte. Co ważne — warto przyjąć neutralny wyraz twarzy, aby zdjęcie odwzorowywało faktyczny wygląd. W innym wypadku utrudnione będzie potwierdzenie tożsamości właściciela dokumentu w obcym kraju.
Paszport to niezwykle ważna rzecz, jeśli planuje się wyjazd poza strefę Schengen i Unię Europejską. Jego uzyskanie może jednak zająć wiele tygodni, o czym należy pamiętać, gdy bukuje się termin podróży. W przypadku wystąpienia problemów nie wystarczy jeden miesiąc, aby dopełnić formalności, dlatego warto znacznie wcześniej odwiedzić urząd lub wstrzymać się z rezerwacją wylotu czy pokoju w hotelu. W innym wypadku cała rodzina naraża się na ogromne, dodatkowe koszta, których zwykle nie uwzględnia się w wakacyjnym budżecie.