Biuro paszportowe Pruszków
Data aktualizacji: 24 lipca 2022Biuro paszportowe Pruszków
Starostwo Powiatowe w Pruszkowie
Michała Drzymały 30,
05-800 Pruszków
Gdzie wyrobić paszport w Pruszkowie?
Mieszkańcy tej, jak i okolicznych miejscowości mogą zdecydować się na wyrobienie paszportu w Starostwie Powiatowym w Pruszkowie. Ponadto w tym celu mają prawo udać się do innego, dowolnego punktu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
Niektórzy zastanawiają się także, kto jest odpowiedzialny za wydawanie paszportów. To zadanie należy do wojewody, do którego wpłynie prawidłowo wypełniony wniosek wraz ze zdjęciem. Aby jednak tak było, w pierwszej kolejności trzeba okazać wszystkie wymagane dokumenty urzędnikowi.
Wniosek o paszport w Pruszkowie – gdzie znaleźć?
Wniosek o paszport można znaleźć w internecie, jednak w większości przypadków taki formularz jest nieakceptowalny lub nieaktualny. Z tego też powodu nie zaleca się pobierania go z drukowania, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem nie zostanie przyjęty. Jedyne poprawne wnioski dostępne są w biurach paszportowych. Mieszkańcy Pruszkowa mogą znaleźć takowe w Biurze Paszportowym na ulicy Michała Drzymały.
Osoby dorosłe mogą dopełnić formalności samodzielnie. Zarówno niepełnoletni obywatele, jak i ubezwłasnowolnieni muszą jednak zgłosić się razem z opiekunem prawnym lub obojgiem rodziców. Jeśli któryś z nich nie może się stawić, powinien wyrazić na piśmie zgodę pozwalającą na wydanie paszportu dziecka.
Oprócz wypełnionego formularza do urzędu trzeba zabrać ze sobą jedno zdjęcie, dokument uprawniający do ulgi, dowód wpłaty oraz dowód osobisty.
Kolejki do biura paszportowego w Pruszkowie
Mieszkańcy województwa mazowieckiego powinni przygotować się na czasochłonne oczekiwanie w kolejkach do okienek. Niestety nie da się tego uniknąć. Aby jednak przyspieszyć cały proces, warto wcześniej uiścić opłatę za paszport, wypełnić wniosek, a także poprawnie przygotować wszystkie dokumenty. Jeśli nie będzie żadnych wątpliwości co do tożsamości ubiegającego się, wizyta nie powinna zająć więcej niż kilka minut. Co ważne — paszport warto zacząć wyrabiać jeszcze przed rozpoczęciem okresu turystycznego, aby zdążyć z jego odebraniem do wyjazdu.
Ile się czeka na odbiór paszportu w Pruszkowie?
Paszport w Pruszkowie powinien być gotowy do odbioru nie później niż do miesiąca od daty złożenia wniosku. Przez sezonem letnim i zimowym, gdy w starostwach pojawia się niewielu zainteresowanych, termin skraca się nawet do dwóch tygodni.
Jeśli natomiast składało się wniosek o paszport tymczasowy, można spodziewać się wezwania już po dwóch dniach. W sezonie proces ten wydłuża się do maksymalnie dwóch tygodni.
Koszt wyrobienia paszportu w Pruszkowie
Niezależnie od regionu, koszta wyrobienia paszportu są takie same. Osoba dorosła nieupoważniona do ulg zapłaci 140 zł, pod warunkiem że jest to jej pierwszy wniosek. Jeśli nie, a przyczyną ponownego ubiegania się jest zagubienie dokumentu lub jego zniszczenie z własnej winy, należy uiścić opłatę rzędu 420 zł.
Ulga 100%, która zwalnia ze wszystkich opłat, dotyczy:
- osób po 70 roku życia,
- przebywających w DPS-ach albo w zakładach opiekuńczych, jeśli ich wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
- obywateli otrzymujących zasiłek stały z pomocy społecznej, jeżeli ich wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
- ubiegających się o paszport z powodu wady technicznej wcześniej wydanego już dokumentu,
- żołnierzy wyznaczonych do służby poza granicami państwa, z wyłączeniem żołnierzy zawodowych.
Ulga 75% obejmuje natomiast studentów i uczniów do 26 roku życia, a także osoby z niepełnosprawnościami, którzy wychowują się w rodzinach wielodzietnych, jeśli mają ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny. Dokument ten trzeba okazać przy okienku.
Ulga 50% uwzględnia m.in.:
- uczniów,
- studentów,
- emerytów,
- rencistów,
- osoby utrzymywane przez rencistów, emerytów lub małżonka z niepełnosprawnością.
Zdjęcia paszportowe w Pruszkowie
Zdjęcie paszportowe musi:
- być wydrukowane w kolorze,
- mieć wymiary 35 × 45 mm,
- być aktualne, czyli wykonane najpóźniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
Osoba fotografowana nie może:
- mieć nakrycia głowy, jeśli nie ma ono charakteru religijnego lub kulturowego,
- zakładać do zdjęcia okularów z przyciemnianymi szkłami,
- zakładać do zdjęcia rzeczy utrudniających jej rozpoznanie.
Ponadto twarz osoby fotografowanej powinna zajmować 70-80% białego tła. Spojrzenie musi być skierowane prosto do obiektywu, aby było widać kolor i kształt oczu. Należy przybrać naturalny wyraz twarzy, bez otwartych ust, jednak z odsłoniętymi, widocznymi brwiami. Trzeba zadbać o odpowiednie: kontrast, jasność, barwy oraz jednolite tło. W innym wypadku zdjęcie nie zostanie zaakceptowane przez urzędnika.
Wszystkie ww. wytyczne dotyczą nie tylko Pruszkowa, lecz także pozostałych miejscowości w Polsce. To niezwykle ważne, ponieważ nieprawidłowe wypełnienie wniosku bądź też niezgodne z zaleceniami może skutkować jego odrzuceniem. Przed zabukowaniem terminu podróży warto wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia problemów, aby odbiór paszportu nie przypadał na dzień po wakacjach.