Biuro paszportowe Warszawa-Żoliborz

Data aktualizacji: 23 lipca 2022
Strona główna » Mazowieckie » Biuro paszportowe Warszawa-Żoliborz
herb Warszawa

Biuro paszportowe Warszawa-Żoliborz

adres

Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Referat Paszportów nr 2. Terenowy punkt paszportowy

Słowackiego 6/8,

01-627 Warszawa

telefon
telefon 2 207 14 31
województwo
mazowieckie
godziny otwarcia
poniedziałek: 10:00–17:30
wtorek: 08:00–15:30
środa: 08:00–15:30
czwartek: 08:00–15:30
piątek: 08:00–15:30
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Każdy obywatel zamieszkujący Rzeczpospolitą Polskę ma prawo do złożenia wniosku o paszport w wybranym referacie lub biurze. Bez znaczenia pozostaje miejsce zamieszkania czy zameldowania, ponieważ dokument wydawany jest przez wojewodę, do którego wpłynął formularz.

Gdzie wyrobić paszport w Warszawie — Żoliborz?

Na warszawskim Żoliborzu paszport można wyrobić w Terenowym Punkcie Paszportowym w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz. Znajduje się on na ulicy Słowackiego 6/8. Mieszkańcy stolicy mogą jednak zgłosić się do dowolnego punktu, również poza Warszawą.

Wniosek o paszport w Warszawie na Żoliborzu – gdzie znaleźć?

Wniosek o paszport znaleźć można w każdym urzędzie, punkcie lub biurze zajmującym się sprawami związanymi z podróżowaniem poza Europą i strefą Schengen. Nie zaleca się jednak pobierania formularza z internetu z uwagi na to, że nie każdy dostępny jest aktualny oraz akceptowalny przez urzędników.

Ponadto warto wiedzieć, że od 27 marca nie trzeba wypełniać wniosków w formie papierowej. Wystarczy podejść do okienka i potwierdzić swoje dane, aby pracownik punktu mógł wpisać je do specjalistycznego systemu. Podczas wizyty należy mieć ze sobą jedną fotografię oraz dowód uiszczenia wpłaty przez internet lub wyliczoną kwotę.

Kolejki do biura paszportowego w Warszawie — Żoliborz

Stolica Polski liczy prawie 1,8 mln mieszkańców, co przekłada się na kolejki w sklepach, restauracjach, lecz także urzędach. Do wizyty warto zatem wcześniej się przygotować poprzez wypełnienie formularza, jeśli chcemy złożyć go w formie papierowej, zarezerwowanie spotkania czy opłacenie paszportu.

Ponadto należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności — wciąż odnotowuje się zachorowania na Covid-19. Dobrze jest mieć ze sobą maseczkę ochronną, rękawiczki, a także żel antybakteryjny.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Warszawie — Żoliborz?

Czas oczekiwania na odbiór paszportu w przypadku Żoliborza uzależniony jest od liczby osób zainteresowanych jego wydaniem. Oznacza to, iż na chwilę przed, jak i podczas sezonu turystycznego może się on wydłużać. Jeśli nie występują problemy, ubiegający się wzywany jest w terminie najpóźniej do 30 dni od wpłynięcia wniosku.

Paszport tymczasowy wydawany jest natomiast znacznie szybciej. Gotowego do odbioru dokumentu można spodziewać się nawet do dwóch dni roboczych od wizyty w urzędzie. Jeśli wiele osób zgłosiło się w tym samym czasie, termin odwleka się nawet o 2 tygodnie.

Koszt wyrobienia paszportu w Warszawie — Żoliborz

Niestety, podróżowanie wiąże się z dodatkowymi opłatami niezwiązanymi z atrakcjami. Planując budżet, warto zatem uwzględnić również opłatę za paszport. W przypadku osoby dorosłej nieuprawnionej do żadnych ulg koszt wynosi 140 złotych. Jeśli ubiegający się o dokument zgubi go lub niechcący zniszczy (z własnej winy), musi liczyć się z potrojoną opłatą, czyli kwotą rzędu 420 zł.

Ulga 50% przysługuje natomiast przede wszystkim studentom, uczniom, emerytom, rencistom, osobom z niepełnosprawnością, a także utrzymywanym przez małżonka rencistę, emeryta bądź mającego orzeczenie o niepełnosprawności.

Ulga 75% obejmuje:

  • uczące się osoby poniżej 26 roku życia (na przykład studenci), będące dziećmi z rodzin wielodzietnych (posiadających ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny),
  • jak i nieletni z niepełnosprawnością, pochodzący z rodzin wielodzietnych (posiadających ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny).

Całkowity brak opłat, czyli ulga 100% dotyczy:

  • seniorów po ukończeniu 70 roku życia,
  • osób przebywających w DPS-ach albo w zakładach opiekuńczych, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
  • obywateli otrzymujących zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
  • ubiegających się o ponowne wydanie paszportu z powodu wady technicznej wcześniej wydanego dokumentu.

Zdjęcia paszportowe w Warszawie — Żoliborz

Zdjęcia paszportowe to niezwykle ważny element wniosku. Bez niego zgłoszenie nie może zostać przyjęte. Fotografie do dokumentu tożsamości muszą być kolorowe, aktualne, nieprześwietlone, ostre i o wymiarach 35 × 45 mm. Tło nie powinno być kolorowe ani zbyt jaskrawe — najlepiej białej.

Istnieją również wytyczne co do uwiecznionej na zdjęciu twarzy. Musi ona być wyraźna, niczym nie zasłonięta, nieprześwietlona i kolorowa. Powinna oddawać faktyczny wizerunek osoby ubiegającej się o wydanie paszportu. Ponadto nie może być ukryta pod dodatkami takimi jak okulary przeciwsłoneczne czy biżuteria. Do zdjęcia należy zdjąć też soczewki kontaktowe, jeśli zmieniają naturalny kształt lub kolor oczu. Pozujący nie powinien się uśmiechać, a jedynie przybrać naturalny wyraz twarzy. Wytyczne nie obejmują ubioru, jeżeli nie wpływa on na wygląd.

Jak widać, wytycznych co do fotografii jest bardzo dużo. Prawidłowo wykonana jest jednak niezwykle pomocna w określeniu tożsamości osoby za granicą. Sam paszport natomiast może spowodować przesunięcie podróży w czasie, dlatego warto odbyć wizytę w urzędzie w bezpiecznym terminie, aby zdążyć do wakacji.

O Autorze

Ocena: 3.3/5 (Głosów: 10)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments