Biuro paszportowe Piła

Data aktualizacji: 28 lipca 2022
Strona główna » Wielkopolskie » Biuro paszportowe Piła
herb Piła

Biuro paszportowe Piła

adres

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Delegatura

Dzieci Polskich 26,

64-920 Piła

telefon
telefon 67 211 89 75
województwo
wielkopolskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 10:15–17:45
wtorek: 08:15–15:15
środa: 08:15–15:15
czwartek: 08:15–15:15
piątek: 08:15–15:15
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Każda osoba, niezależnie od tego, czy mieszka w Pile, czy też nie, może udać się do dowolnego punktu na terenie kraju. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści, szczególnie w sezonie turystycznym, gdy punkty paszportowe są najbardziej oblegane.

Gdzie wyrobić paszport w Pile?

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu ma swoją delegaturę w Pile. To tam mogą zgłosić się mieszkańcy tej miejscowości, jeśli ubiegają się o paszport przed wyjazdem. Należysz do tej grupy? Nie zwlekaj, udaj się do urzędu już dziś.

Wniosek o paszport w Pile – gdzie znaleźć?

Wniosek o paszport w Pile można znaleźć na ulicy Dzieci Polski 26. Nie zaleca się poszukiwania formularzy w internecie, ponieważ nawet jeśli zostają one prawidłowo wypełnione, zwykle nie mogą zostać przyjęte. Przepisy wciąż się zmieniają, co powoduje, że dawne wzory do druku stają się nieaktualne. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem pobranie wniosku z urzędu jeszcze tego samego dnia, gdy ma on zostać złożony.

Wszystkie osoby dorosłe mogą zgłosić się samodzielnie do punktu paszportowego. Wyjątkiem są ubezwłasnowolnieni obywatele, którzy muszą obowiązkowo przyjść na wizytę razem z opiekunem prawnym. Dzieci natomiast odbywają spotkanie wraz z obojgiem rodziców, jeśli tylko jest to możliwe. W przypadku, gdy jeden z nich jest nieobecny, musi złożyć pisemną zgodę na wydanie dokumentu.

Kolejki do biura paszportowego w Pile

Kolejki do biura paszportowego wydłużają się w sezonie turystycznym. Ponadto warto wziąć pod uwagę również wielkość miasta, liczbę mieszkańców i liczbę punktów funkcjonujących na terenie miejscowości. W Pile dostępna jest tylko jednak delegatura, co może przekładać się nawet na kilkugodzinne oczekiwanie.

Do wizyty należy się odpowiednio przygotować. Zainteresowany musi wziąć ze sobą wypełniony wniosek o paszport, jedno zdjęcie, dowód tożsamości, a także dokument uprawniający do ulgi. Ponadto w sezonie grypowym dobrze jest mieć przy sobie maseczkę, rękawiczki ochronne i żel antybakteryjny.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Pile?

Nigdy nie wiadomo, kiedy paszport będzie gotowy do odbioru. Zwykle proces ten zamyka się jednak w 30 dniach roboczych. Poza sezonem turystycznym po dokument można zgłosić się nawet po trzech tygodniach, jeśli nie występują żadne problemy.

Wszystkie osoby, które ubiegają się o paszport tymczasowy, mogą przyjść znacznie wcześniej, bo już po dwóch dniach (gdy nie ma wielu zainteresowanych). W sezonie turystycznym warto uzbroić się w cierpliwość na maksymalnie dwa tygodnie.

Koszt wyrobienia paszportu w Pile

Dorosły obywatel, który chce wyrobić paszport, musi liczyć się z opłatą w wysokości 140 złotych. W przypadku, gdy dokument zostaje zniszczony z winy właściciela lub zgubiony, jego ponowne wyrobienie kosztuje aż 420 zł. Studenci, uczniowie, osoby z niepełnosprawnościami, kombatanci, emeryci, renciści, a także osoby utrzymywane przez małżonka będącego rencistą lub emerytem mogą liczyć na 50% ulgi.

Wszyscy studenci i uczniowie, jeśli nie ukończyli jeszcze 26 roku życie oraz osoby z niepełnosprawnościami, gdy ww. wychowują się w rodzinach legitymujących się ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny otrzymują 75% ulgi.

Na darmowy paszport mogą liczyć:

  • seniorzy po ukończeniu 70 roku życia,
  • osoby przebywające w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
  • obywatele otrzymujący zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
  • ubiegający się o ponowne wydanie paszportu z powodu wady technicznej wcześniej uzyskanego dokumentu.

Zdjęcia paszportowe w Pile

Zdjęcia paszportowe obowiązują te same wymagania, niezależnie od tego, gdzie są wyrabiane. Oznacza to, że fotografia wykonywana samodzielnie w fotobudce musi odpowiadać tej zrobionej u fotografa. Osoba, która pozuje:

  • nie powinna mieć założonych okularów przeciwsłonecznych do zdjęcia, ponieważ utrudniają one rozpoznanie,
  • musi zdjąć nakrycie głowy, jeśli nie ma ono charakteru religijnego lub kulturowego,
  • powinna wyjąć soczewki kontaktowe, które zmieniają kolor tęczówki lub kształt oczu,
  • nie może zakładać biżuterii czy innych dodatków utrudniających rozpoznanie,
  • może mieć zasłonięte uszy, jednak musi odsłonić brwi,
  • musi zwrócić wzrok bezpośrednio do obiektywu tak, aby ukazać cała twarz,
  • nie musi ubierać się w konkretny sposób, jednak nie powinna zasłaniać twarzy kołnierzem bądź innym elementem ubioru.

Ponadto sama fotografia musi:

  • mieć wymiary 35 × 45 mm,
  • mieć jednolite, białe tło,
  • być ostre, aktualne, w kolorze i nieprześwietlone.

Wszystkie te elementy są nieocenioną pomocą podczas potwierdzania tożsamości osoby znajdującej się na zdjęciu paszportowym. To oznacza, że każde odstępstwo od zaleceń może przyczynić się do błędnych wniosków i nieprawidłowej identyfikacji. Celowe podszywanie się pod innego człowieka karane jest pozbawieniem wolności, o czym należy pamiętać — szczególnie podczas wypełniania wniosku.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments