Biuro paszportowe Nowy Tomyśl

Data aktualizacji: 28 lipca 2022
Strona główna » Wielkopolskie » Biuro paszportowe Nowy Tomyśl
herb Nowy Tomyśl

Biuro paszportowe Nowy Tomyśl

adres

Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Terenowy punkt paszportowy

Poznańska 33,

64-300 Nowy Tomyśl

telefon
telefon 61 442 67 60
województwo
wielkopolskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 08:30–15:15
wtorek: 08:30–15:15
środa: 08:30–15:15
czwartek: 08:30–15:15
piątek: 08:30–15:15
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, możesz zgłosić się do biura paszportowego w Nowym Tomyślu. Miejsce zameldowania nie ma bowiem znaczenia, a dokument każdorazowo wydawany jest przez wojewodę, do którego trafia wniosek.

Gdzie wyrobić paszport w Nowym Tomyślu?

Wybierasz się na wakacje za granicę? A może decydujesz się na podróż poza UE? W takim razie musisz wyrobić paszport. Terenowy Punkt Paszportowy w Nowym Tomyślu zlokalizowany jest na ulicy Poznańskiej 33.

Wniosek o paszport w Nowym Tomyślu – gdzie znaleźć?

Wniosek o paszport można znaleźć zarówno w internecie, jak i na miejscu w biurze paszportowym. Niestety, trzeba mieć świadomość, że wzory formularzy do druku z sieci bardzo często są nieakceptowalne z uwagi na wciąż zmieniające się przepisy. To oznacza, że jedynym miejscem, w którym warto sięgać po wnioski, jest punkt paszportowy.

Każda osoba ubezwłasnowolniona i niepełnoletnia (niemająca pełnej zdolności do czynności pranych) musi zgłosić się do biura razem z opiekunem prawnym lub obojgiem rodziców. Jeżeli nie jest to możliwe, nieobecny rodzic powinien na piśmie sporządzić zgodę na wydanie dokumentu.

Kolejki do biura paszportowego w Nowym Tomyślu

Nowy Tomyśl to niewielka miejscowość licząca niecałe 20 tys. mieszkańców. Z tego względu kolejki w urzędach przeważnie nie są długie. W sezonie turystycznym jest jednak więcej zainteresowanych osób, co przekłada się na kilkugodzinne oczekiwanie. Aby tego uniknąć, warto przyjść na wizytę w godzinach wcześnoporannych oraz unikać poniedziałków.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Nowym Tomyślu?

Odbiór paszportu może odwlec się w czasie w sezonie turystycznym. W szczytowych tygodniach dokument jest gotowy dopiero po 30 dniach roboczych od daty złożenia wniosku. Paszport tymczasowy natomiast zwykle czeka na właściciela wcześniej, bo od dwóch do czternastu dni roboczych od wizyty.

Warto pamiętać, że nawet w przypadku poprawnie złożonych dokumentów mogą wystąpić problemy. Wyrobienie paszportu dobrze jest zatem zaplanować znacznie wcześniej, aby zdążyć z jego odbiorem do wyjazdu. Przesunięcie wakacji często jest niemożliwe, a formalności można zacząć dopełniać nawet na kilka miesięcy przed.

Koszt wyrobienia paszportu w Nowym Tomyślu

Osoba dorosła, która chce wyrobić paszport, musi zapłacić równe 140 zł. W przypadku, gdy paszport zostaje zgubiony, ponowne jego wyrobienie kosztuje aż 420 zł. Studenci, uczniowie, osoby z niepełnosprawnościami, kombatanci, emeryci, renciści, a także osoby utrzymywane przez małżonka będącego rencistą lub emerytem mogą liczyć na 50% ulgi.

75% ulgi otrzymują natomiast wszyscy studenci i uczniowie, jeśli nie ukończyli jeszcze 26 roku życie oraz osoby z niepełnosprawnościami, gdy ww. wychowują się w rodzinach legitymujących się ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny.

O darmowy paszport mogą się ubiegać

  • seniorzy po ukończeniu 70 roku życia,
  • osoby przebywające w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
  • obywatele otrzymujący zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
  • ubiegający się o ponowne wydanie paszportu z powodu wady technicznej wcześniej uzyskanego dokumentu.

Zdjęcia paszportowe w Nowym Tomyślu

Każdy, kto chce szybko i bezproblemowo dopełnić formalności związanych z wyjazdem, na wizytę w urzędzie musi wziąć ze sobą zdjęcie paszportowe. Fotografie muszą mieć wymiary 35 × 45 mm, białe, jednolite tło oraz powinny być zrobione w kolorze. Osoba na zdjęciu:

  • nie może mieć założonego nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych ani zmieniających kolor tęczówki soczewek kontaktowych,
  • musi przybrać neutralny wyraz twarzy bez uśmiechu,
  • może mieć zasłonięte uszy, jednak powinna odsłonić brwi,
  • obowiązkowo musi patrzeć bezpośrednio do obiektywy, aby fotograf mógł ująć kształt kości policzkowych i linię żuchwy.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments