Biuro paszportowe Ostrów Wielkopolski

Data aktualizacji: 27 lipca 2022
Strona główna » Wielkopolskie » Biuro paszportowe Ostrów Wielkopolski
herb Ostrów

Biuro paszportowe w Ostrowie Wielkopolskim

adres

Terenowy Punkt Paszportowy w Ostrowie Wielkopolskim Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu

aleja Powstańców Wielkopolskich 16, 63-400 Ostrów Wielkopolski

telefon
telefon 61 854 19 99
województwo
mazowieckie
godziny otwarcia
poniedziałek: 08:30–15:15
wtorek: 08:30–15:15
środa: 08:30–15:15
czwartek: 08:30–15:15
piątek: 08:30–15:15
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Każdy obywatel ma prawo udać się do dowolnego punktu, biura, urzędu lub referatu zajmującego się sprawami paszportowymi. Jest to możliwe, ponieważ tego rodzaju dokumenty wydawane są przez wojewodów, do których trafiają wypełnione wnioski. Żadna osoba nie jest zatem przyporządkowana wg zamieszkania do danej delegatury.

Gdzie wyrobić paszport w Ostrowie Wielkopolskim?

Terenowy Punkt Paszportowy w Ostrowie Wielkopolskim Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu mieści się na ulicy Aleja Powstańców Wielkopolskich 16. To tam musisz zgłosić się, jeśli planujesz wakacje w kraju nienależącym do Unii Europejskiej.

Wniosek o paszport w Ostrowie Wielkopolskim – gdzie znaleźć?

Wielu zainteresowanych paszportem poszukuje wniosku w internecie, aby przyspieszyć cały proces. Niestety, takie działanie może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego, ponieważ dostępne w sieci wzory formularzy najczęściej są nieakceptowalne przez urzędników. Dokument warto zatem pobrać jeszcze tego samego dnia, którego zgłasza się chęć wyjazdu, z biura paszportowego.

Osoby niepełnoletnie i ubezwłasnowolnione muszą natomiast pamiętać o zabraniu ze sobą na wizytę opiekuna prawnego lub obojga rodziców. W przeciwnym razie pracownik biura nie będzie mógł przyjąć wypełnionego wniosku, nawet jeśli dokumenty zostaną zgromadzone poprawnie.

Kolejki do biura paszportowego w Ostrowie Wielkopolskim

Im większa miejscowość, tym więcej zainteresowanych paszportem, a co za tym idzie — tym dłuższe kolejki. Ostrów Wielkopolski liczy ponad 70 tys. mieszkańców, dlatego oczekiwanie może się wydłużać. Aby tego uniknąć, w opisywanym mieście wprowadzono obowiązek rezerwacji wizyt w celu wyrobienia paszportu. Takie rozwiązanie pozwala również na zmniejszenie ryzyka zakażenia Covid-19.

Pomimo ww. zalecenia, nie można zapominać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Każda osoba odwiedzająca urząd powinna mieć ze sobą maseczkę, a także rękawiczki ochronne. W większości punktów do dyspozycji zainteresowanych przeznaczono również dozowniki z żelem antybakteryjnym, z których można skorzystać w dowolnym momencie.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Ostrowie Wielkopolskim?

Zainteresowani paszportem i podróżami za granicę muszą przygotować się na oczekiwanie. Zwykle cały proces zamyka się w 30 dniach, jednak w niektórych przypadkach, a między innymi, gdy pojawiają się problemy z potwierdzeniem tożsamości, odbiór paszportu następuje dużo później. To z tego względu warto znacznie wcześniej rozpocząć dopełnianie formalności przed wyjazdem.

Biorąc to pod uwagę, warto przemyśleć wyrobienie paszportu tymczasowego. Wydawany jest on najczęściej na 12 miesięcy, a odbiór następuje już po dwóch, maksymalnie czternastu, dniach.

Koszt wyrobienia paszportu w Ostrowie Wielkopolskim

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje paszport w Ostrowie Wielkopolskim. Ceny nie różnią się jednak od siebie w zależności od regionów — są stałe. Osoba dorosła, której nie przysługują żadne zniżki, musi zapłacić 140 złotych. Jeśli jednak zgubi lub zniszczy paszport z własnej winy, ponowne złożenie wniosku będzie kosztowało ją 420 złotych.

Studenci i uczniowie do 26 roku życia, renciści, emeryci, osoby z niepełnosprawnościami, a także osoby utrzymywane przez małżonka emeryta, rencistę lub mającego orzeczenie o niepełnosprawności mogą liczyć na ulgę rzędu 50%.

75% ulgi otrzymują natomiast wszyscy studenci i uczniowie, jeśli nie ukończyli jeszcze 26 roku życie oraz osoby z niepełnosprawnościami, gdy ww. wychowują się w rodzinach legitymujących się ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny.

Na darmowy paszport mogą liczyć:

  • seniorzy po ukończeniu 70 roku życia,
  • osoby przebywające w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
  • obywatele otrzymujący zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
  • ubiegający się o ponowne wydanie paszportu z powodu wady technicznej wcześniej uzyskanego dokumentu.

Zdjęcia paszportowe w Ostrowie Wielkopolskim

Każdy, kto chce szybko i bezproblemowo dopełnić formalności związanych z wyjazdem, na wizytę w urzędzie musi wziąć ze sobą zdjęcie paszportowe. Fotografie muszą mieć wymiary 35 × 45 mm, białe, jednolite tło oraz powinny być zrobione w kolorze. Osoba na zdjęciu:

  • nie może mieć założonego nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych ani zmieniających kolor tęczówki soczewek kontaktowych,
  • musi przybrać neutralny wyraz twarzy bez uśmiechu,
  • może mieć zasłonięte uszy, jednak powinna odsłonić brwi,
  • obowiązkowo musi patrzeć bezpośrednio do obiektywy, aby fotograf mógł ująć kształt kości policzkowych i linię żuchwy.

Każdy wyjazd, nawet najbardziej wyczekiwany, wiąże się z pewnymi obowiązkami i formalnościami. Największe wydatki wiążą się z podróżami poza Unię Europejską oraz strefę Schengen, jednak nie należy się zrażać, ponieważ raz wyrobiony paszport może posłużyć przez następne kilka lat.

 

O Autorze

Ocena: 3.5/5 (Głosów: 18)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments