Biuro paszportowe Leszno

Data aktualizacji: 29 lipca 2022
Strona główna » Wielkopolskie » Biuro paszportowe Leszno
herb Leszno

Biuro paszportowe Leszno

adres

Wielkopolski Urząd Wojewódzki – Delegatura w Lesznie

 

telefon
telefon 65 511 82 00
województwo
wielkopolskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 10:15–17:45
wtorek: 08:15–15:15
środa: 08:15–15:15
czwartek: 08:15–15:15
piątek: 08:15–15:15
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Niezależnie od miejsca zamieszkania czy zameldowania, wniosek o paszport można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym. Wszystkie osoby na stałe przebywające w Lesznie mają prawo do zgłoszenia się do biura w innej miejscowości na terenie województwa wielkopolskiego, a nawet poza nim.

Gdzie wyrobić paszport w Lesznie?

Mieszkańcy Leszna swój paszport mogą wyrobić w Delegaturze Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego znajdującego się na ulicy Plac Tadeusza Kościuszki 4. Jeśli zatem chcesz wyjechać za granicę poza UE, musisz udać się tam, aby otrzymać przepustkę do podróżowania.

Wniosek o paszport w Lesznie – gdzie znaleźć?

Wniosek o paszport w każdym regionie Polski znaleźć można w referatach, biurach i punktach paszportowych. Choć formularze dostępne są w sieci, nie warto ich pobierać, ponieważ nie będą mogły zostać przyjęte (nawet poprawnie wypełnione). Wzory mają służyć jedynie jako podgląd, dlatego często są nieakceptowalne.

Ponadto warto wiedzieć, że każda osoba, która zgłasza się samodzielnie do okienka, musi być pełnoletnia, a także nie może być ubezwłasnowolniona. W przeciwnym razie powinna zgłosić się z obojgiem rodziców lub opiekunem prawnym. Jeśli nie jest to możliwe, nieobecny rodzic zobowiązany jest do złożenia pisemnej zgody na wydanie dokumentu.

Kolejki do biura paszportowego w Lesznie

Leszno zamieszkiwane jest przed ponad 64 tys. mieszkańców w różnym wieku. Na terenie miejscowości działa jednak tylko jedna delegatura, co może wiązać się z oczekiwaniem w kolejkach do okienek. Aby tego uniknąć, warto wcześniej zarezerwować termin wizyty w urzędzie lub przyjść w godzinach wczesnoporannych. Największe tłumy gromadzą się w poniedziałki, dlatego dobrze jest wybrać inny dzień na zgłoszenie.

Niezwykle ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie się przed COVID-19, szczególnie w sezonie grypowym, gdy wiele osób decyduje się na wyrobienie paszportu z uwagi na zimowy wyjazd. Do biura warto zabrać maseczkę i rękawiczki ochronne oraz — jeśli jest taka możliwość — skorzystać z dozownika żelu antybakteryjnego.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Lesznie?

Niezwykle istotną kwestią jest także odbiór paszportu. Zwykle czeka się na niego nie dłużej niż 30 dni od daty złożenia wniosku, jednak w przypadku wystąpienia problemów, termin może przesunąć się w czasie. Poza sezonem turystycznym, gdy niewiele osób interesuje się wyjazdami, po dokument można zgłosić się już po dwóch tygodniach.

Znacznie szybciej, bo już od 2 do 14 dni roboczych, dostępny jest paszport tymczasowy. Wydawany jest on najczęściej na 12 miesięcy, dlatego warto się na niego zdecydować, jeśli taki termin wystarcza.

Koszt wyrobienia paszportu w Lesznie

Opłata za paszport jest stała, niezależnie od rejonu kraju. Podstawowy koszt wynosi 140 złotych, jednak może ulec zmianie pod wpływem przysługujących ulg. Zniżka 50% dotyczy:

  • studentów,
  • emerytów,
  • uczniów,
  • rencistów,
  • kombatantów,
  • osoby będące na utrzymaniu małżonka rencisty, emeryta lub mającego orzeczenie o niepełnosprawności,
  • osoby z niepełnosprawnością.

Ulga 75% obejmuje natomiast wszystkich uczniów i studentów do 26 roku życia w przypadku, gdy wychowują się w rodzinie wielodzietnej mającej ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny, a także osoby z niepełnosprawnościami, jeżeli spełniają ww. warunki.

W niektórych sytuacjach obowiązuje całkowite zniesienie opłaty. Dotyczy to:

  • seniorów po ukończeniu 70 roku życia,
  • osób przebywających w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
  • obywateli otrzymujących zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
  • ubiegających się o ponowne wydanie paszportu z powodu wady technicznej wcześniej uzyskanego dokumentu.

Zdjęcia paszportowe w Lesznie

Kolejnym, szczególnie ważnym aspektem są zdjęcia paszportowe. Ten element wniosku objęty jest wieloma wytycznymi. Fotografie muszą:

  • mieć wymiary 35 × 45 mm,
  • mieć jasne, białe, jednolite tło,
  • być wyraźne, nieprześwietlone, ostre, aktualne i w kolorze.

Osoba fotografowana natomiast:

  • nie może pozować w nakryciu głowy, jeśli nie ma ono kulturowego lub religijnego charakteru,
  • nie może mieć okularów przeciwsłonecznych,
  • musi zdjąć soczewki kontaktowe, jeżeli zmieniają one kolor tęczówki,
  • powinna przybrać neutralny, naturalny wyraz twarzy (bez uśmiechu),
  • musi mieć odsłonięte brwi, niekoniecznie uszy,
  • powinna skierować spojrzenie bezpośrednio do obiektywy, aby fotograf mógł uchwycić całą linię zachwyca i kości policzkowych.

Każdy z etapów procesu, jakim jest wyrabianie paszportu, musi być przeprowadzony zgodnie z wytycznymi, aby wydany dokument pozwalał na potwierdzenie tożsamości za granicą kraju. Jakakolwiek nieścisłość lub przeoczony błąd mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, a celowe sfałszowanie wizerunku lub podszycie się pod inną osobę grozi karą pozbawienia wolności. Trzeba o tym pamiętać, aby nie narazić się na problemy.

 

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments