Biuro paszportowe Kalisz
Data aktualizacji: 29 lipca 2022Biuro paszportowe w Kaliszu
Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Delegatura
Paszport wydawany jest przez wojewodę, do którego wpłynął uzupełniony wniosek wraz ze zdjęciem. Warto wiedzieć, że miejsce zgłoszenia można wybrać samodzielnie, niezależnie od miejsca zamieszkania czy zameldowania.
Gdzie wyrobić paszport w Kaliszu?
Jeśli jesteś mieszkańcem Kalisza lub pobliskich okolic i planujesz wyjazd na ferie bądź wakacje poza Europę, możesz wyrobić swój paszport na ulicy Kolegialnej 4. Pamiętaj, że proces ten może potrwać nawet miesiąc, więc zarezerwuj odpowiednią ilość czasu przed wyjazdem.
Wniosek o paszport w Kaliszu – gdzie znaleźć?
Większość osób, decydując się na wyjazd za granicę, poszukuje formularzy paszportowych w internecie. Niestety, nie jest to zalecane, ponieważ dostępne w sieci wzory zwykle są nieaktualne bądź nieakceptowalne. Z tego powodu wniosek o paszport należy pobrać z punktu, w którym będzie się go składało.
Każda osoba może zgłosić się samodzielnie, jeśli nie jest ubezwłasnowolniona i ukończyła 18 rok życia. W innym wypadku na miejsce należy udać się z obojgiem rodziców lub opiekunem prawnym.
Kolejki do biura paszportowego w Kaliszu
Kalisz jest dużym miastem — liczy bowiem ponad 90 tys. mieszkańców. W związku z tym trzeba mieć na uwadze kolejki, które mogą pojawiać się w urzędach. Aby ich uniknąć, warto złożyć wizytę w godzinach porannych oraz unieść poniedziałków.
Ponadto w sezonie zimowym doskonałym rozwiązaniem, aby uchronić się przed grypa, jest noszenie na twarzy maseczki ochronnej. W budynku urzędu powinny być również dostępne dozowniki z żelem bakteryjnym, z których może skorzystać każdy zainteresowany.
Ile się czeka na odbiór paszportu w Kaliszu?
Aby jak najszybciej odebrać paszport, warto zgłosić się do urzędu jeszcze przed sezonem turystycznym. W innym wypadku oczekiwanie może przedłużyć się nawet do 30 dni (jeśli nie występują problemy).
Paszport tymczasowy może zostać wydany już w terminie do dwóch tygodni od daty złożenia wniosku. W okresie, gdy niewiele osób stara się o jego wydanie, odbiór jest możliwy już po dwóch dniach roboczych.
Koszt wyrobienia paszportu w Kaliszu
Koszty, które należy uregulować, starając się o paszport, zależą od kilku czynników. Głównym z nich są jednak przysługujące ulgi. Standardowa opłata (140 zł) może zostać obniżona o 50, 75, a nawet całe 100%. Aby jednak tak było, należy przedstawić legitymację szkolną lub inny dowód uprawniający do tego.
Ulga 50% dotyczy uczniów, studentów, emerytów, rencistów, osoby z niepełnosprawnościami i bezrobotne, będące na utrzymaniu małżonka, jeśli jest on emerytem, rencistą lub ma orzeczenie o niepełnosprawności.
Ulga 75% dotyczy uczniów i studentów do 26 roku życia, jeżeli wychowują się w rodzinach wielodzietnych (z Kartą Dużej Rodziny), a także osoby z niepełnosprawnościami spełniające ten sam warunek.
Na 100% ulgi, czyli brak opłat, mogą liczyć:
- seniorzy po ukończeniu 70 roku życia,
- osoby przebywające w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
- obywatele otrzymujący zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
- ubiegający się o ponowne wydanie paszportu z powodu wady technicznej wcześniej uzyskanego dokumentu.
Pomyłki i błędy są rzeczą ludzką, dlatego przewidziano również sytuację, w której właściciel z własnej winy niszczy wydany już dokument lub dochodzi do jego utraty. W takim przypadku musi on ponownie złożyć wniosek oraz uiścić opłatę. Niestety, należy liczyć się z podwyższonymi kosztami rzędu 420 zł (jest to trzykrotność kwoty podstawowej).
Zdjęcia paszportowe w Kaliszu
Aby ułatwić potwierdzanie tożsamości właścicieli paszportów, określono wytyczne, które muszą zostać spełnione, aby zdjęcie paszportowe mogło zostać zaakceptowane. Warto o nich wspomnieć, ponieważ ten etap jest niezwykle istotny w całym procesie.
Fotografia musi być aktualna, jasna, nieprześwietlona, ostra i wyraźna. Tło powinno natomiast mieć biały, jednolity kolor. Zdjęcie musi też mieć wymiary 35 x 45 mm, aby mogło zostać przekazane dalej oraz zaakceptowane przez urzędnika na wizycie.
Osoba fotografowana nie może mieć nakrycia głowy (jeśli nie ma ono charakteru religijnego lub kulturowego), okularów przeciwsłonecznych ani soczewek kontaktowych, które zmieniają kolor tęczówki bądź kształt oka. Powinna też przybrać naturalny wyraz twarzy, bez uśmiechu, z widocznymi brwiami. Co ważne — do zdjęcia musi również zdjąć wszelkie dodatki, biżuterię czy elementy garderoby, jeżeli utrudniają one rozpoznanie, na przykład poprzez nachodzenie na twarz i zakrywanie linii żuchwy czy kości policzkowych.
Choć mogłoby się wydawać, iż wszystkie ww. wytyczne są niepotrzebne, pełnią niezwykle istotna funkcję w trakcie ustalania lub potwierdzania tożsamości osoby. Pozwalają dostrzec różnice i podobieństwa pomiędzy dwoma osobami, aby nie pomylić ich, a w razie popełnienia przestępstwa za granicą ustalić sprawcę. Odpowiednie przygotowanie do zdjęcia jest zatem wymagane, żeby cały proces przebiegł bezproblemowo.