Biuro paszportowe Szamotuły

Data aktualizacji: 27 lipca 2022
Strona główna » Wielkopolskie » Biuro paszportowe Szamotuły
herb szamotuły

Biuro paszportowe Szamotuły

adres

Terenowy Punkt Paszportowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego

Wojska Polskiego 1,

64-500 Szamotuły

telefon
telefon 61 854 19 99
województwo
wielkopolskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 08:30–15:15
wtorek: 08:30–15:15
środa: 08:30–15:15
czwartek: 08:30–15:15
piątek: 08:30–15:15
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Zarówno zwykły paszport, jak i paszport tymczasowy wydawane są przez wojewodę, do którego wpłynął wniosek. To natomiast oznacza, że każdy obywatel Polski, czy jest mieszkańcem Szamotuł, czy też każdej innej miejscowości, może bezproblemowo udać się do wybranego przez siebie punktu paszportowego.

Gdzie wyrobić paszport w Szamotułach?

Jeśli jesteś mieszkańcem Szamotuł lub pobliskich miejscowości, możesz udać się do Terenowego Punktu Paszportowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego znajdującego się na ulicy Wojska Polskiego 1. To tam uzyskasz przepustkę do podróżowania po całym świecie, niezależnie od miejsca zamieszkania w RP.

Wniosek o paszport w Szamotułach – gdzie znaleźć?

Wniosek o paszport zainteresowani znajdą w każdym funkcjonującym biurze paszportowym. Nie zaleca się jednak pobierania wzorów formularzy z internetu, ponieważ są one nieakceptowalne przez urzędników. Zamiast tego trzeba udać się na miejsce, wypełnić dokument, po czym ustawić się w kolejce do okienka.

Wszystkie osoby ubezwłasnowolnione i niepełnoletnie zobowiązane są do odbycia spotkania w sprawie zgłoszenia do wydania paszportu razem z obojgiem rodziców lub opiekunem prawnym. Jeżeli nie jest to możliwe, nieobecna matka lub ojciec (jeśli ma pełne prawa rodzicielskie) musi złożyć na papierze zgodę na wydanie dokumentu.

Kolejki do biura paszportowego w Szamotułach

Miasto Szamotuły liczy niecałe 20 tys. mieszkańców, w związku z czym w biurze paszportowym poza sezonem turystycznym nie powinno być kolejek. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż do ww. punktu zgłaszają się również osoby niezamieszkujące tej miejscowości, a jedynie pobliskie wsie. Taki stan rzeczy może wiązać się z tłumami, szczególnie w okresie wakacyjnym (także w ferie) oraz na chwilę przed nim. Aby uniknąć długiego oczekiwania, warto zgłosić się w godzinach wczesnoporannych i unikać poniedziałków w urzędzie.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Szamotułach ?

Wizyta w celu złożenia wniosku to dopiero pierwszy, jednak kluczowy etap uzyskania paszportu. W dalszej kolejności należy przygotować się na oczekiwanie, które może przedłużać się w zależności od liczby zainteresowanych. Najczęściej cały proces zamyka się w 30 dniach, a poza sezonem — nawet w dwóch tygodniach. Odbiór paszportu jest możliwy w tym samym punkcie, w którym został oddany formularz ze zdjęciem.

Paszport tymczasowy gotowy do odbioru może być natomiast już do dwóch dni roboczych od daty wizyty.

Koszt wyrobienia paszportu w Szamotułach

Niezależnie od tego, gdzie mieszka zainteresowany paszportem, musi on zapłacić stałą kwotę. Wszelkie odstępstwa od podstawowej opłaty w wysokości 140 złotych dotyczą ulg przysługujących niektórym obywatelom. Warto się z nimi zapoznać, aby stwierdzić, czy nie zalicza się do którejś z wymienionych grup.

Zniżka 50% dotyczy:

 • uczniów do 26 roku życia (studentów i uczniów),
 • rencistów,
 • emerytów,
 • osoby z niepełnosprawnościami,
 • kombatantów,
 • osoby będące na utrzymaniu osób pobierających rentę, emerytów lub małżonków z niepełnosprawnością.

Ulga 75% obejmuje:

 • studentów do 26 roku życia, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej z ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny,
 • uczniów do 26 roku życia, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej z ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny,
 • dzieci z niepełnosprawnością, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej z ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny.

100% ulgi, czyli brak opłaty dotyczy osób:

 • po 70 roku życia,
 • przebywającch w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, jeśli ich wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
 • otrzymujących zasiłek stały z pomocy społecznej, jeżeli ich wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
 • ubiegających się o paszport z powodu wady technicznej poprzednio wydanego dokumentu,
 • wyznaczonych do służby poza granicami państwa.

Zdjęcia paszportowe w Szamotułach

Zdjęcia paszportowe muszą mieć odpowiednie wymiary (35 × 45 mm), a także tło — białe, jednolite i jasne. Ponadto muszą też być w kolorze, wyraźne, aktualne, ostre i nieprześwietlone. Oprócz tego osoba fotografowana:

 • nie może mieć założonych okularów ani soczewek kontaktowych zmieniających kolor tęczówek,
 • nie może mieć na sobie nakrycia głowy,
 • powinna przybrać naturalny wraz twarzy (odsłonięte brwi, brak uśmiechu),
 • może zasłonić uczy,
 • musi spojrzeć bezpośrednio do obiektywu,
 • powinna odsłonić twarz, jeśli zasłaniają ją włosy, dodatki bądź biżuteria,
 • powinna zapozować w taki sposób, aby na zdjęciu widoczne były jej faktyczne rysy, a także aktualny wizerunek.

To wszystko jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala potwierdzić tożsamość właściciela paszportu, na przykład podczas przejeżdżania przez granicę lub uczestnictwa w wypadku poza Unią Europejską. Wniosek trzeba zatem sprawdzić kilkukrotnie, aby upewnić się, iż żaden błąd (chociażby literówka w nazwisku) nie został przeoczony. Nie można zapominać również, że w razie wystąpienia problemów formularz zostanie odesłany z powrotem, co może skutkować koniecznością anulowania lub przesunięcia wyjazdu.

O Autorze

Ocena: 3.4/5 (Głosów: 14)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments