Biuro paszportowe Konin
Data aktualizacji: 29 lipca 2022Biuro paszportowe Konin
Aleje 1 Maja 7,
62-500 Konin
Niezależnie od tego, czy jesteś mieszkańcem Konina, czy pobliskich okolic, możesz udać się do dowolnego biura paszportowego. Dokument, o który się ubiegasz, wydawany jest bowiem przez wojewodę, do którego wpływa wniosek.
Gdzie wyrobić paszport w Koninie?
Jesteś mieszkańcem Konina i chcesz wyjechać na wakacje poza strefę Schengen i Unię Europejską? W takim wypadku musisz udać się do Terenowego Punktu Paszportowego w Koninie na ulicy Aleje 1 Maja 7, 62-500 Konin. To tam uzyskasz przepustkę do dalekich wyjazdów.
Wniosek o paszport w Koninie – gdzie znaleźć?
Wniosek o paszport to najważniejszy element zgłoszenia. Trzeba zatem pamiętać, że wypełniany formularz musi być aktualny i akceptowalny. Aby tak było, należy udać się po niego do punktu paszportowego. Wszelkie dokumenty znalezione w sieci z dużym prawdopodobieństwem nie będą mogły zostać przyjęte, dlatego — w celu zaoszczędzenia czasu — nie należy ich pobierać i składać.
Każda osoba, która decyduje się na wyjazd za granicę i potrzebuje do tego paszportu, obowiązkowo musi stawić się osobiście do urzędu. Podobnie jest w przypadku osób ubezwłasnowolnionych i niepełnoletnich, jednak te dodatkowo wizytę powinny odbyć z opiekunem prawnym bądź rodzicem. W przeciwnym razie wniosek nie zostanie przyjęty
Kolejki do biura paszportowego w Koninie
Konin to średniej wielkości miejscowość. Liczy ona około 70 tys. mieszkańców. Z tego względu trzeba mieć na uwadze, że kolejki w biura h paszportowym mogą rosnąć wprost proporcjonalnie do liczby zainteresowanych wyjazdami za granicę, natomiast im więcej mieszkańców, tym więcej chętnych. Aby uniknąć tłumów, dobrze jest zgłosić się do punktu w godzinach wczesnoporannych, a także unikać poniedziałków.
W sezonie zimowym, gdy wiele osób planuje ferie i udaje się do urzędów, rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Dobrze jest zatem mieć ze sobą maseczkę oraz rękawiczki ochronne, aby przynajmniej częściowo zabezpieczyć się przed zakażeniem.
Ile się czeka na odbiór paszportu w Koninie?
Odbiór paszportu może odwlec się w czasie w sezonie turystycznym. W szczytowych tygodniach dokument jest gotowy dopiero po 30 dniach roboczych od daty złożenia wniosku. Paszport tymczasowy natomiast zwykle czeka na właściciela wcześniej, bo od dwóch do czternastu dni roboczych od wizyty.
Warto pamiętać, że nawet w przypadku poprawnie złożonych dokumentów mogą wystąpić problemy. WyrabiAnie paszportu dobrze jest zatem zaplanować znacznie wcześniej, aby zdążyć z jego odbiorem do wyjazdu. Przesunięcie wakacji często jest niemożliwe, a formalności można zacząć dopełniać nawet na kilka miesięcy przed.
Koszt wyrobienia paszportu w Koninie
Każdy, kto decyduje się na wyjazd za granicę, musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Osoby podróżujące poza UE do budżetu powinny doliczyć opłatę za paszport. Standardowa cena wynosi 140 zł, jednak może ulec potrojeniu, jeśli dokument zostanie zgubiony bądź zniszczony z winy jego właściciela.
Istnieje również kilka obniżek odliczany h od podstawy. Ulga 50% dotyczy m.in.:
- studentów,
- uczniów,
- rencistów,
- emerytów,
- osoby z niepełnosprawnościami,
- osoby utrzymywane przez rencistów, emeryta lub osobę z niepełnosprawnościami.
Ulga 75% obejmuje natomiast:
- studentów i uczniów do 26 roku życia, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej (z ogólnopolska Kartą Dużej Rodziny),
- osoby z niepełnosprawnościami, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej (z ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny).
Zniesiona opłata, czyli 100% ulgi, dotyczy:
- seniorów po ukończeniu 70 roku życia,
- osób przebywających w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
- obywateli otrzymujących zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
- ubiegających się o ponowne wydanie paszportu z powodu wady technicznej wcześniej uzyskanego dokumentu.
Zdjęcia paszportowe w Koninie
Zdjęcia do paszportu muszą spełniać określone wytyczne. W przeciwnym razie urzędnik nie będzie mógł ich zaakceptować. Powinny:
- mieć wymiary 35 x 45 mm,
- mieć jasne, jednolite, białe tło,
- być aktualne, ostre, nieprześwietlone i wyraźne.
Ponadto osoba fotografowana:
- nie może pozować w nakryciu głowy, jeśli nie ma ono kulturowego lub religijnego charakteru,
- nie może mieć okularów przeciwsłonecznych,
- musi zdjąć soczewki kontaktowe, jeżeli zmieniają one kolor tęczówki,
- powinna przybrać neutralny, naturalny wyraz twarzy (bez uśmiechu),
- musi mieć odsłonięte brwi, niekoniecznie uszy,
- powinna skierować spojrzenie bezpośrednio do obiektywy, aby fotograf mógł uchwycić całą linię zachwyca i kości policzkowych.
Niezależnie od wakacyjnych planów, paszport to jeden z najważniejszych elementów przygotowań do wyjazdu za granicę. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ w razie wystąpienia kłopotów z jego wydaniem, podróż Trzeba będzie przesunąć, być może nawet o kilka miesięcy. Często nie jest to możliwe, co skutkuje utratą zadatku bądź nadszarpnięciem budżetu przeznaczonego na wakacje.