Biuro paszportowe Gniezno
Data aktualizacji: 28 lipca 2022Biuro paszportowe Gniezno
Jana Pawła II 9/10,
62-200 Gniezno
Przed przystąpieniem do umawiania wizyty warto wiedzieć, że nie ma obowiązku zgłaszania się do najbliższego biura, punktu czy urzędu. Każda osoba może wybrać dowolne miejsce złożenia dokumentów — niezależnie od adresu zameldowania czy zamieszkania.
Gdzie wyrobić paszport w Gnieźnie?
Mieszkasz w Gnieźnie i chcesz wyrobić paszport? Udaj się do Terenowego Punktu Paszportowego na ulicy Papieża Jana Pawła II 9/10. To tam szybko i sprawnie dopełnisz wszystkie formalności przed wyjazdem.
Wniosek o paszport w Gnieźnie – gdzie znaleźć?
Osoby zainteresowane wyrobieniem paszportu bardzo często decydują się na wydrukowanie wniosku z internetu. Niestety, nie jest to dobre rozwiązanie. Formularze dostępne w sieci zwykle nie mogą zostać zaakceptowane przez urzędnika, ponieważ nie są zgodne z odgórnymi wymogami. Aby uzyskać dokument, trzeba zatem przyjść na miejsce i pobrać go w punkcie.
Osoby niepełnoletnie i ubezwłasnowolnione zamieszkujące Gniezno muszą natomiast pamiętać o zabraniu ze sobą na wizytę opiekuna prawnego lub obojga rodziców. W przeciwnym razie pracownik biura nie będzie mógł przyjąć wypełnionego wniosku, nawet jeśli wypełnione dokumenty zostały poprawnie zgromadzone.
Kolejki do biura paszportowego w Gnieźnie
Gniezno, dawna stolica Polski, liczy około 70 tys. mieszkańców. Na terenie miasta funkcjonuje jednak tylko jeden punkt paszportowy, co może wiązać się z długim oczekiwaniem. Kolejki do okienek wydłużają się przede wszystkim w sezonie turystycznym, jak i tuż przed nim, dlatego decydując się na wyjazd, warto z odpowiednim wyprzedzeniem przyjść na wizytę.
Trzeba pamiętać również o ryzyku zakażenia Covid-19 podczas oczekiwania w urzędzie. Aby uchronić się przed zarażeniem, warto mieć ze sobą maseczkę i rękawiczki ochronne, a także korzystać z dozownika z żelem antybakteryjnym dostępnym w punkcie.
Ile się czeka na odbiór paszportu w Gnieźnie?
Zwykle odbiór paszportu jest możliwy już po trzech tygodniach od daty złożenia wniosku. W niektórych przypadkach termin znacznie się odwleka, na przykład jeśli występują problemy z potwierdzeniem tożsamości lub lista zainteresowanych jest bardzo długa. Cały proces powinien jednak zamknąć się w 30 dniach roboczych.
Jeszcze szybciej można odebrać paszport tymczasowy. Zwykle jest on gotowy już po kilku dniach (nawet dwóch), natomiast w sezonie turystycznym warto zaczekać dwa tygodnie, jeśli nie przychodzi wezwanie.
Koszt wyrobienia paszportu w Gnieźnie
Osoba dorosła, która chce wyrobić paszport, musi liczyć się z opłatą rzędu 140 złotych. W przypadku, gdy paszport zostaje zgubiony, ponowne jego wyrobienie kosztuje aż 420 zł. Studenci, uczniowie, osoby z niepełnosprawnościami, kombatanci, emeryci, renciści, a także osoby utrzymywane przez małżonka będącego rencistą lub emerytem mogą liczyć na 50% ulgi.
75% ulgi otrzymują natomiast wszyscy studenci i uczniowie, jeśli nie ukończyli jeszcze 26 roku życie oraz osoby z niepełnosprawnościami, gdy ww. wychowują się w rodzinach legitymujących się ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny.
Na darmowy paszport mogą liczyć:
- seniorzy po ukończeniu 70 roku życia,
- osoby przebywające w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
- obywatele otrzymujący zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
- ubiegający się o ponowne wydanie paszportu z powodu wady technicznej wcześniej uzyskanego dokumentu.
Zdjęcia paszportowe w Gnieźnie
Zarówno Gniezno, jak i wszystkie pozostałe miejscowości leżące na terenie Rzeczpospolitej Polskiej obowiązują te same wytyczne co do zdjęcia do paszportu. Fotografie muszą przede wszystkim:
- mieć wymiary 35 × 45 mm,
- mieć jednolite, białe tło,
- być ostre, aktualne, w kolorze i nieprześwietlone.
Ponadto osoba, której robione jest zdjęcie paszportowe:
- nie powinna mieć założonych okularów przeciwsłonecznych do zdjęcia,
- musi zdjąć nakrycie głowy, jeśli nie ma ono charakteru religijnego lub kulturowego,
- powinna wyjąć soczewki kontaktowe, jeżeli zmieniają one kolor lub kształt oczu,
- nie może zakładać biżuterii czy innych dodatków utrudniających rozpoznanie
Istnieje kilka innych wskazówek przydatnych podczas wizyty u fotografa. Przede wszystkim należy zwrócić twarz do obiektywu i spojrzeć bezpośrednio na punkt wyznaczany przez specjalistę. Oprócz tego uszy mogą być zasłonięte włosami, jednak koniecznie trzeba odsłonić brwi. Trzeba jednak zapozować w taki sposób, aby linia żuchwy oraz kości policzkowych były idealnie widoczne.
Każda osoba, która decyduje się na wyjazd, musi liczyć się z narzuconymi odgórnie wymogami, a także opłatami dodatkowymi. Dobrze jest je wliczyć do budżetu już na początku planowania wyjazdu, aby nie dać się zaskoczyć kosztom, które potrafią być nieprzewidywalne. Ponadto najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie odebranego już paszportu w bezpiecznym miejscu, aby nie zgubić go ani zniszczyć. Takie kłopoty odsuwają bowiem w czasie wyjazd i wiążą się z kosztami rzędu 420 zł.