Biuro paszportowe Poznań
Data aktualizacji: 28 lipca 2022Biuro paszportowe Poznań
Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Oddział Paszportów
ul. ks. Jakuba Wujka 1,
61-581 Poznań
Poznań jest miastem odwiedzanym przez turystów nie tylko w sezonie wakacyjnym. Warto pamiętać jednak, że mieszkańcy tego miasta również podróżują — często poza UE. Aby móc to robić bez problemów, muszą złożyć wniosek o paszport w jednym z dostępnych punktów.
Gdzie wyrobić paszport w Poznaniu?
Niezależnie od tego, jakiej dzielnicy poznania jest się mieszkańcem, można zgłosić się do dowolnego wydziału ds. paszportów. Dokument ten wydawany jest bowiem przed wojewodę, do którego wpłynęło zgłoszenie, natomiast samo miejsce zameldowania nie odgrywa żadnej roli.
Wniosek o paszport w Poznaniu – gdzie znaleźć?
Wniosek o paszport w Poznaniu można znaleźć w jednym z punktów paszportowych. Na terenie tego miasta funkcjonują aż trzy biura:
- Wydział Spraw Obywatelskich — Oddział Paszportów, ul. ks. Jakuba Wujka 1, 61-581 Poznań,
- Wydział Spraw Cudzoziemców — Oddział Obsługi, pl. Wolności 17, 61-739 Poznań,
- Wydział Spraw Obywatelskich — Punkt Obsługi Klienta w sprawach obywatelstwa polskiego, al. Niepodległości 16/18, 61-713 Poznań.
Nie zaleca się pobierania wniosku z internetu z uwagi na ryzyko wypełnienia nieaktualne bądź nieakceptowalnego formularza.
Wszystkie osoby ubezwłasnowolnione i niepełnoletnie muszą zgłosić się na miejsce z obojgiem rodziców lub opiekunem prawnym. W przeciwnym razie paszport nie będzie mógł zostać wydany.
Kolejki do biura paszportowego w Poznaniu
Z uwagi na bardzo dużą liczbę mieszkańców Poznania olejki w urzędach są długie. Istnieje możliwość rezerwacji wizyty poprzez stronę internetową, jednak trzeba pamiętać o zgłoszenie się z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ w sezonie turystycznym zwykle nie ma wolnych miejsc. W takim momencie najlepszym rozwiązaniem jest oczekiwanie już w godzinach wczesnoporannych, najlepiej w środku tygodnia. Najbardziej oblegane są natomiast poniedziałki.
Zimą, gdy wiele osób decyduje się na wyjazd, a co za tym idzie — na wizytę w urzędzie, rośnie ryzyko zakażenia Covid-19. Aby tego uniknąć, należy odpowiednio się zabezpieczyć, na przykład poprzez założenie maseczki i rękawiczek ochronnych. Wewnątrz budynku powinny być również dostępne dozowniki z żelem antybakteryjnym.
Ile się czeka na odbiór paszportu w Poznaniu?
Odbiór paszportu możliwy jest biurze, w którym złożony został wniosek. Niestety, w sezonie wakacyjnym i w okresie ferii zimowych oczekiwanie może się znacznie wydłużać. Cały proces powinien jednak zamknąć się w 30 dniach roboczych, jeśli nie występują problemy.
Paszport tymczasowy natomiast można odebrać już po dwóch dniach poza sezonem. W trakcie okresu wakacyjnego dobrze jest uzbroić się w cierpliwość oraz odczekać dwa tygodnie.
Stan procesu każdy zainteresowany ma prawo sprawdzić przez stronę Ministerstwa Cyfryzacji, a także dzwoniąc na podany na stronie punktu paszportowego numer. Wystarczy podać kod sprawy, aby uzyskać pożądane informacje.
Koszt wyrobienia paszportu w Poznaniu
Koszt wyrobienia paszportu nie zmienia się i jest stały, niezależnie od regionu. Podstawowa, standardowa opłata obowiązująca osobę dorosłą, która nie ma prawa do zniżek, wynosi 140 złotych. Wszelkie odstępstwa od tej reguły motywowane są ulgami: 50%, 75% lub 100%.
Ulga 50% dotyczy:
- uczniów,
- studentów,
- osoby z niepełnosprawnościami,
- rencistów,
- emerytów,
- osoby będące na utrzymaniu przez małżonka rencistę, emeryta lub mającego orzeczenie o niepełnosprawności.
Obniżkę 75% otrzymują natomiast studenci i uczniowie, jeśli nie ukończyli jeszcze 26 roku życie oraz osoby z niepełnosprawnościami, gdy ww. wychowują się w rodzinach legitymujących się ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny.
Na darmowy paszport mogą liczyć:
- seniorzy po ukończeniu 70 roku życia,
- osoby przebywające w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
- obywatele otrzymujący zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
- ubiegający się o ponowne wydanie paszportu z powodu wady technicznej wcześniej uzyskanego dokumentu.
Zdjęcia paszportowe w Poznaniu
Zdjęcia paszportowe objęte są dodatkowymi wytycznymi, które mają pomóc w potwierdzeniu tożsamości danej osoby za granicą. Wyróżnia się przede wszystkim:
- nakaz zdjęcia okularów przeciwsłonecznych, nakrycia głowy oraz soczewek kontaktowych,
- nakaz zwrócenia wzroku i twarzy bezpośrednio do obiektywu,
- obowiązek ukazania rzeczywistego, aktualnego wizerunku właściciela paszportu w kolorze.
Ponadto fotografia musi też mieć wymiary 35 × 45 mm, białe, jednolite i jasne tło, a także odpowiedni kontrast oraz ostrość.
Niestety, wszelkie odstępstwa od wytycznych mogą skutkować nieprzyjęciem zgłoszenia. To dlatego tak istotne jest dołączenie do wniosku prawidłowego zdjęcia, a także wypełnienie formularza w zgodzie z własnymi danymi osobowymi. Za fałszowanie dokumentów i podszywanie się pod inną osobę grozi grzywna oraz kara pozbawienia wolności. Jak zatem widać, warto dopilnować, aby proces przebiegł sprawnie czy bezproblemowo.