Biuro paszportowe Warszawa Praga-Północ

Data aktualizacji: 23 lipca 2022
Strona główna » Mazowieckie » Biuro paszportowe Warszawa Praga-Północ
herb Warszawa

Biuro paszportowe Warszawa Praga-Północ

adres

Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Referat paszportów

Floriańska 10,

03-707 Warszawa

telefon
telefon 2 695 73 83
województwo
mazowieckie
godziny otwarcia
poniedziałek: 10:00–17:30
wtorek: 08:00–15:30
środa: 08:00–15:30
czwartek: 08:00–15:30
piątek: 08:00–15:30
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Wiele osób zastanawia się, kto wydaje paszport. Dokument ten przydziela wojewoda, do którego trafił poprawnie wypełniony formularz ze zdjęciem. Oznacza to, że każda osoba, niezależnie od miejsca zamieszkania, może złożyć wniosek oraz odebrać przepustkę do podróżowania z dowolnego punktu w Polsce.

Gdzie wyrobić paszport w Warszawie Praga-Północ?

Biuro Paszportowe Warszawa Praga-Północ znajduje się na ulicy Floriańskiej 10. To tam mogą zgłaszać się mieszkańcy stolicy, aby otrzymać dokument uprawniający do podróżowania po świecie. Jednak bez obaw — jeśli nie przebywasz na stałe ani nie jesteś zameldowany w Warszawie, również możesz skorzystać z tego punktu terenowego.

Wniosek o paszport w Warszawie Praga-Północ — gdzie znaleźć?

Wniosek o paszport zawsze powinien być dostępny pod wskazanym adresem, gdzie przyjmowane są zgłoszenia i opłaty. W przypadku dzielnicy Warszawy Praga-Północ będzie to Terenowy Punkt Paszportowy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego na ul. Floriańskiej.

Każdy, kto decyduje się na zgłoszenie, może przyjść sam — za wyjątkiem osób niepełnoletnich i ubezwłasnowolnionych. Powinny one na wizycie pojawić się w towarzystwie opiekuna prawnego lub rodzica. Dziecko obowiązkowo musi przyjść z obojgiem rodziców (jeśli tylko jest to możliwe).

Kolejki do biura paszportowego w Warszawie Praga-Północ

Biura paszportowe w Warszawie — niezależnie od dzielnicy — mogą być oblegane. Z tego powodu, choć nie jest to obowiązkowe, warto wcześniej przygotować się do wizyty, na przykład poprzez wypełnienie dokumentów jeszcze w domu oraz uiszczenie opłat. Ponadto dobrym rozwiązaniem może być zaplanowanie wizyty na długo przed wyjazdem, aby — jeśli wystąpią problemy — zdążyć z wyrobieniem paszportu do wyjazdu.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Warszawie Praga-Północ?

Terenowy Punkt Paszportowy na ulicy Floriańskiej oferuje takie same terminy, jak pozostałe biura. Odbiór paszportu zwykle odbywa się najpóźniej do 30 dni od daty złożenia wniosku. Jeśli liczba oczekujących jest mała, wezwanie otrzymuje się nawet po dwóch tygodniach. Takie terminy dotyczą jednak zwykle paszportów tymczasowych. Po dokument wydawany na 12 miesięcy można zgłosić się nawet po dwóch dniach.

Koszt wyrobienia paszportu w Warszawie Praga-Północ

Wraz ze zdjęciem i uzupełnionym wnioskiem należy wziąć odliczoną kwotę na paszport. Istnieje również możliwość uiszczenia opłaty przelewu na konto z domu. W przypadku osób, którym nie przysługują żadne ulgi, wynosi ona 140 złotych. Uczniowie, studenci, renciści, emeryci, osoby z niepełnosprawnością lub utrzymywane przez małżonka będącego emerytem bądź rencistą otrzymują natomiast 50% ulgi, co oznacza, że płacą jedynie 70 złotych.

75% zniżki przysługuje:

  • studentom i uczniom do 26 roku życia, jeśli są dziećmi z rodziny wielodzietnej (legitymującej się ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny),
  • dzieciom z niepełnosprawnościami pochodzącym z rodziny wielodzietnej (legitymującej się ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny).

100% zniżki obowiązuje:

  • osoby po 70 roku życia,
  • osoby przebywające w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym, jeśli ich wyjazd jest związany z leczeniem lub operacją,
  • osoby otrzymujące zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z leczeniem albo operacją,
  • osoby mające paszport z wadą techniczną uniemożliwiającą odczytanie danych z mikroprocesora,
  • żołnierzy wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami państwa (nie dotyczy to żołnierzy zawodowych). 

Może się zdarzyć, że opłata za paszport zostanie trzykrotnie podwyższona. W takiej sytuacji ubiegający się musi zapłacić aż 420 zł. Zwykle jest to jednak związane z zagubieniem dokumentu lub zniszczeniem go z winy właściciela.

Zdjęcia paszportowe w Warszawie Praga-Północ

W całej Polsce obowiązują takie same wytyczne co do zdjęć paszportowych. Jeśli wnioskodawca dołączy do formularza niezgodną z nimi fotografię, zostanie poinformowany o odrzuceniu wniosku. Warto zatem udać się do profesjonalnego fotografa lub samemu uwiecznić swoją twarz w fotobudce.

Zdjęcie do paszportu musi:

  • mieć wymiary 35 × 45 mm,
  • być aktualne,
  • być kolorowe,
  • być ostre,
  • ukazywać faktyczny wygląd danej osoby/

Uwieczniona twarz:

  • powinna zajmować 70-80% zdjęcia,
  • być skierowana prosto do obiektywu,
  • wyglądać naturalnie (codzienny wyraz twarzy, bez uśmiechu),
  • nie może być prześwietlona lub niewyraźna,
  • nie może być zasłonięta dodatkami, biżuterią czy ubraniem.

Do zdjęcia należy też zdjąć okulary przeciwsłoneczne lub soczewki, jeśli zmieniają one naturalny kolor oczu bądź ich kształt.

Prawidłowa fotografia, wypełniony wniosek i uiszczona opłata za paszport — te trzy elementy są podstawą, aby móc ubiegać się o wydanie dokumentu. Ponadto w urzędzie podczas składania formularza trzeba również potwierdzić swoją tożsamość, co jest możliwe jedynie przy okazaniu dowodu osobistego. Nawet najmniejsza wątpliwość w tej kwestii powoduje całkowite odrzucenie wniosku. Tylko po spełnieniu określonych warunków dopuszczalne jest podróżowanie poza Unię Europejską.

O Autorze

Ocena: 1.9/5 (Głosów: 19)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments