Biuro paszportowe Tychy

Data aktualizacji: 21 czerwca 2022
Strona główna » Śląskie » Biuro paszportowe Tychy
Herb Tychy

Biuro paszportowe Tychy

adres

Terenowy Punkt Paszportowy

Barona 30,

43-100 Tychy

telefon
telefon 32 231 76 30
województwo
śląskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 07:30–15:30
wtorek: 07:30–17:30
środa: 07:30–15:30
czwartek: 07:30–15:30
piątek: 07:30–13:30
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Gdzie wyrobić paszport w Tychach?

Aby wyrobić paszport nie trzeba iść do urzędu przypisanego do naszego miejsca zameldowania czy zamieszkania. Można to zrobić w dowolnym punkcie paszportowym w kraju. Jedyne o czym trzeba pamiętać to to, że odbiór gotowego dokumentu będzie możliwy wyłącznie w tym samem urzędzie.

Terenowy Punkt Paszportowy w Tychach mieści się przy ul. Barona 30.

Wniosek o paszport w Tychach – gdzie znaleźć?

Wniosek można znaleźć bezpośrednio w oddziale paszportowym dowolnego urzędu wojewódzkiego. Tam też znajduje się wzór, zgodnie z którym wniosek powinien zostać wypełniony.

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku?

  • Jedno kolorowe zdjęcie
  • Dowód opłaty za paszport
  • Dokument potwierdzający prawo do ulgi albo całkowitego zwolnienia z opłaty
  • Ważny dowód osobisty – w przypadku braku dotychczasowego paszportu
  • Skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa – w przypadku zmiany nazwiska po ślubie za granicą

Osoby małoletnie i ubezwłasnowolnione

  • Osoby małoletnie – wniosek musi zostać złożony przez rodzica lub opiekuna prawnego. Przy składaniu wniosku powinni pojawić się obojga rodzice. Paszport nie może zostać wydany, jeśli któryś z rodziców nie wyraża na to zgody.
  • Osoby ubezwłasnowolnione – wniosek w ich imieniu złożyć może opiekun prawny, ale czym osoba ubezwłasnowolniona musi być przy tym obecna.

Kolejki do biura paszportowego w Tychach

W Tychach, jak w każdym innym mieście województwa Śląskiego, kolejki w biurze paszportowym – zwłaszcza w okresie wakacyjnym – są bardzo długie. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie miasta tychy.pl:

„W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi funkcjonowania Terenowego Biura Paszportowego w Tychach informujemy, że podlega ono Urzędowi Wojewódzkiemu w Katowicach. Wszelkie pytania proszę kierować na wsoim@katowice.uw.gov.pl lub 32 20 77 099. Aktualnie w Terenowym Punkcie Paszportowym (Centrum Balbina ul. Barona 30) codziennie tworzą się długie kolejki”.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Tychach?

Średni maksymalny czas oczekiwania na wydanie paszportu w Lęborku to 30 dni (licząc od momentu złożenia wniosku). Zazwyczaj jednak dokument można odebrać wcześniej.

  • Paszport biometryczny:
    Czas oczekiwania na dokument to średnio około 30 dni. W okresie wzmożonego zainteresowania paszportami, czas ten może się wydłużyć, natomiast poza sezonem zdarza się, że paszport otrzymamy wcześniej.
  • Paszport tymczasowy:
    Wnioski o paszport tymczasowy są wydawane w trybie priorytetowym, co w praktyce oznacza, że dokument można odebrać już w ciągu kilku dni

Koszt wyrobienia paszportu w Tychach

Wyrobienie paszportu nie jest drogie i wymaga jedynie jednorazowej opłaty. Jego cena zależy jednak od wielu czynników, takich jak ulgi, zwolnienie z opłat, czy wyrobienie dowodu po zniszczeniu poprzedniego.

  • Standardowy paszport ważny przez 10 lat – 140 PLN
  • Paszport uwzględniający 50% ulgi – 70 PLN
  • Paszport dla osoby małoletniej do 13. roku życia – 30 PLN

W przypadku osób posiadających Kartę Dużej Rodziny, ceny są nieco inne:

  • Dokument wydawany dzieciom do 13 roku życia – 15 PLN
  • Dokument wydawany dzieciom od 13 do 25 roku życia – 35 PLN
  • Paszport wydawany rodzicom i małżonkom rodziców – 70 PLN

Kto zapłaci mniej? Mniej – bo zaledwie 30 PLN zapłacą za wydanie dokumentu osoby, które ubiegają się o paszport tymczasowy.

Kto zapłaci najwięcej? Z największymi kosztami uzyskania nowego paszportu muszą liczyć się osoby, których dotychczasowy dokument zaginął lub uległ zniszczeniu z winy posiadacza. W takim przypadku trzeba bowiem zapłacić za paszport 200% ceny podstawowej, czyli aż 420 PLN.

Zdjęcia paszportowe w Tychach

  • Format: Zdjęcie musi być wydrukowane w kolorze, w formacie 35mm x 45mm. Fotografia musi być aktualna (nie może być wykonana wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku paszportowego w urzędzie).
  • Twarz i głowa: Paszportowa fotografia przedstawiać ma przede wszystkim całą głowę (od jej czubka, aż do górnej części barków). Twarz – oczywiście odpowiednio oświetlona i odsłonięta – powinna zajmować 70-80% całego zdjęcia. Głowa osoby fotografowanej ma być skierowana w stronę aparatu, tak by cała twarz była widoczna. Wyraz twarzy powinien być naturalny, brwi muszą być odsłonięte, usta zamknięte, a oczy wyraźnie widoczne. Spojrzenie należy skierować bezpośrednio w obiektyw.
  • Tło: Zdjęcie ma być ostre, wyraźne, z jednolitym, białym tłem i odpowiednim kontrastem. Tło nie może być zacienione, nie mogą pojawiać się w nim inne osoby ani  żadne przedmioty.
  • Czego unikać: Fotografowana osoba nie może mieć na sobie nakrycia głowy (z wyjątkiem nakryć głowy o charakterze religijnym bądź kulturowym), okularów z przyciemnianymi szkłami (chyba że fotografowana osoba posiada oświadczenie o niepełnosprawności związanej ze wzrokiem), ani innych rzeczy, które mogłyby utrudnić jej rozpoznanie.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments