Biuro paszportowe Jastrzębie-Zdrój

Data aktualizacji: 22 czerwca 2022
Strona główna » Śląskie » Biuro paszportowe Jastrzębie-Zdrój
herb Jastrzębia-Zdroju

Biuro paszportowe Jastrzębie-Zdrój

adres

Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

Aleja Józefa Piłsudskiego 60,

44-335 Jastrzębie-Zdrój

telefon
telefon 32 478 51 00
województwo
śląskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 07:30–15:30
wtorek: 07:30–15:30
środa: 07:30–15:30
czwartek: 07:30–17:00
piątek: 07:30–14:00
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Gdzie wyrobić paszport w Jastrzębiu-Zdroju?

Biuro paszportowe w Jastrzębiu-Zdroju znajduje się przy ulicy Aleja Józefa Piłsudskiego 60. Wniosek o paszport można jednak złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w kraju, niezależnie od miejsca zameldowania.

Wniosek o paszport w Jastrzębiu-Zdroju – gdzie znaleźć?

Wniosek o wydanie paszportu trzeba wypełnić zgodnie ze wzorem, który dostępny jest w dowolnym oddziale paszportowym w Polsce. Przedtem powinniśmy jednak przygotować wszelkie dane niezbędne do właściwego i kompletnego uzupełnienia dokumentu.

Od 27 marca 2022 roku wniosek wypełnić można elektronicznie, podpisując wygenerowany przez urzędnika wniosek podpisem cyfrowym.

Kolejki do biura paszportowego w Jastrzębiu-Zdroju

Jak na całym śląsku również i w Jastrzębiu-Zdroju kolejki w sezonie wakacyjnym są naprawdę spore. Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta, tamtejszy wojewoda informuje:

„Wszystkie jednostki paszportowe pracują w maksymalnej obsadzie, liczba stanowisk obsługi jest zależna od możliwości lokalowych, sprzętowych i kadrowych. [….] Zapewniamy, że nasi pracownicy dokładają pełnych starań, aby zapewnić w miarę możliwości sprawną i szybką obsługę. Podejmujemy także dodatkowe działania, mające ułatwić załatwienie spraw paszportowych, takie jak wydłużenie czasu pracy  […]. Z uwagi na wspomniane ograniczenia i maksymalne zaangażowanie pracowników organu paszportowego, nie jest możliwe zwiększenie obsady w Punkcie Paszportowym w Jastrzębiu-Zdroju”.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Jastrzębiu-Zdroju?

  • Tradycyjny paszport biometryczny – czas oczekiwania na dokument zazwyczaj nie przekracza 30 dni. Nie jest to jednak stały termin – przy małym ruchu i niewielu wnioskach, paszport może zostać wydany wcześniej, natomiast w sezonie letnim czas oczekiwania może się wydłużyć.
  • Paszport tymczasowy – w przypadku wydawanego na 12 miesięcy paszportu tymczasowego, czas oczekiwania na odbiór gotowego dokumentu jest znacznie krótszy, ponieważ tego typu wnioski mają priorytet w kolejce do rozpatrzenia. W puławskim urzędzie na paszport tymczasowy czasami wystarczy zaczekać zaledwie kilka dni.

Koszt wyrobienia paszportu w Jastrzębiu-Zdroju

STANDARDOWY DOKUMENT

  • Standardowy paszport ważny przez 10 lat: 140 złotych,
  • Paszport dla osoby małoletniej (max do 13 roku życia): 30 złotych.

Z KARTĄ DUŻEJ RODZINY

  • Dokument wydawany dzieciom do 13 roku życia: 15 złotych,
  • Paszport wydawany dzieciom od 13 do 25 roku życia: 35 złotych,
  • Dokument paszportowy wydawany rodzicom i małżonkom rodziców: 70 złotych.

Kto zapłaci mniej? Mniej – bo zaledwie 30 PLN zapłacą za wydanie dokumentu osoby, które ubiegają się o paszport tymczasowy.

Kto zapłaci najwięcej? Z największymi kosztami uzyskania nowego paszportu muszą liczyć się osoby, których dotychczasowy dokument zaginął lub uległ zniszczeniu z winy posiadacza. W takim przypadku trzeba bowiem zapłacić za paszport 200% ceny podstawowej, czyli aż 420 PLN.

Zdjęcia paszportowe w Jastrzębiu-Zdroju

Fotografię do paszportu możemy wykonać u profesjonalnego fotografa, jak i samodzielnie. W pierwszym przypadku wystarczy oddać się w ręce specjalisty, który powie nam co i jak mamy robić, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Jeśli jednak decydujemy się na fotografię zrobioną bez pomocy studia fotograficznego, musimy pamiętać o przestrzeganiu kilku najważniejszych zasad. Jak powinno wyglądać zdjęcia paszportowe oraz elementy powinno zawierać?

Przede wszystkim zdjęcie (w formacie 35mm x 45mm) powinno być wykonane w kolorze. Jego tło nie może być a, powinno być białe, dobrze oświetlone i jednolite. Na fotografii nie mogą znajdować się inne osoby ani żadne przedmioty.

70 do 80% całego zdjęcia musi zajmować wyraźnie widoczna i niezasłonięta niczym twarz i górna część barków. Oczy powinny być widoczne, nieprzymrużone, a usta zamknięte. Dopuszczalne jest wykonanie zdjęcia w okularach korekcyjnych lub soczewkach.

Nie można natomiast mieć na sobie okularów z zaciemnionymi szkłami (chyba że są one konieczne w związku z niepełnosprawnością, która musi zostać udokumentowana), a także nakryć głowy (wyjątek stanowią nakrycia związane z wyznaniem religijnym). Dopuszczalny jest zarost oraz noszenie biżuterii, ale tylko pod warunkiem, że nie utrudniają one identyfikacji fotografowanej osoby.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments