Biuro paszportowe Racibórz
Data aktualizacji: 21 czerwca 2022Biuro paszportowe Racibórz
Terenowy Punkt Paszportowy
Króla Stefana Batorego 8/2,
47-400 Racibórz
- Gdzie wyrobić paszport w Raciborzu?
- Wniosek o paszport w Raciborzu – gdzie znaleźć?
- Dokumenty, które należy dołączyć do wniosku o paszport w Raciborzu
- Kto składa wniosek w imieniu osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych?
- Kolejki do biura paszportowego w Raciborzu
- Ile się czeka na odbiór paszportu w Raciborzu?
- Koszt wyrobienia paszportu w Raciborzu
- Zdjęcia paszportowe w Raciborzu
Gdzie wyrobić paszport w Raciborzu?
Dla wielu osób, które chcą ubiegać się o paszport w miejscu innym niż urząd odpowiadający miejscu zameldowania, dobrą wiadomością jest, że dokument paszportowy wyrobić można dowolnym urzędzie wojewódzkim.
Jeśli na co dzień pracujemy lub mieszkamy w Raciborzu, to właśnie w tamtejszym urzędzie możemy wnioskować o wydanie paszportu, zarówno standardowego, jak i tymczasowego. Za wydanie dokumentu odpowiedzialny jest wojewoda.
Rządowa strona gov.pl przypomina bowiem, iż o paszport można ubiegać się:
„W dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Informacje o adresach punktów znajdziesz na stronach internetowych urzędów wojewódzkich”.
Terenowy Punkt Paszportowy w Raciborzu zlokalizowany jest przy ul. Króla Stefana Batorego 8/2.
Wniosek o paszport w Raciborzu – gdzie znaleźć?
Od 27 marca bieżącego roku obowiązuje nowa ustawa o dokumentach paszportowych, która umożliwia złożenie wniosku o wydanie paszportu online. Mówi o tym art. 31. 1. ustawy z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych:
„Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składa się w formie dokumentu utrwalonego w postaci elektronicznej, przy użyciu formularza utrwalonego w postaci elektronicznej wypełnianego przez organ paszportowy na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę i danych zawartych w Rejestrze Dokumentów Paszportowych lub w rejestrze PESEL, podpisanego przez wnioskodawcę za pomocą urządzenia umożliwiającego elektroniczne złożenie podpisu”.
Jakie dokumenty – poza wnioskiem – będą potrzebne podczas ubiegania się o wydanie paszportu?
Dokumenty, które należy dołączyć do wniosku o paszport w Raciborzu
- Kolorowe zdjęcie paszportowe: O wymiarach 35mm x 45mm (zdjęcie nie może być starsze niż miesięcy i musi być zgodne z wytycznymi)
- Potwierdzenie uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu: Np. potwierdzenie przelewu na konto urzędu
- Dotychczasowy paszport lub dowód osobisty: Dokumenty do wglądu.
- Potwierdzenie uprawnienia do otrzymania ulgi: Dokumenty do wglądu, np. legitymacja szkolna, studencka, czy kombatancka.
- Odpis aktu małżeństwa w języku polskim: Dla osób zmieniających nazwisko podczas zawarcia małżeństwa za granicą
Może się zdarzyć, że osoba przyjmująca wniosek poprosi nas o okazanie dodatkowych dokumentów, np. skróconego odpisu polskiego aktu stanu cywilnego, lub poświadczenia obywatelstwa polskiego. Do takich sytuacji dochodzi, gdy:
- Zaistnieje wątpliwości co do tożsamości wnioskodawcy lub jego obywatelstwa
- Dane w przedłożonych dokumentach będą ze sobą sprzeczne
Kto składa wniosek w imieniu osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych?
- Osoby małoletnie – wniosek składają rodzice lub opiekunowie prawni, jeśli jeden z rodziców nie wyraża zgody na wydanie dokumentu, wniosek zostanie odrzucony.
- Osoby ubezwłasnowolnione – w ich imieniu wnioskować o paszport może prawny opiekun, ale właściciel dokumentu musi być obecny podczas tego procesu.
Kolejki do biura paszportowego w Raciborzu
Aby usprawnić proces składania wniosków paszportowych oraz zmniejszyć kolejki (szczególnie dotkliwe w okresie wakacyjnym), wprowadzono system rezerwacji miejsca w kolejce i terminu wizyty w urzędzie w Raciborzu.
Ile się czeka na odbiór paszportu w Raciborzu?
Czas oczekiwania na paszport w Raciborzu zależy od konkretnego rodzaju dokumentu.
- Tradycyjny paszport biometryczny: Czas oczekiwania na dokument zazwyczaj nie przekracza 30 dni. Nie jest to jednak stały termin – przy małym ruchu i niewielu wnioskach, paszport może zostać wydany wcześniej, natomiast w sezonie letnim czas oczekiwania może się wydłużyć.
- Paszport tymczasowy: W przypadku wydawanego na 12 miesięcy paszportu tymczasowego, czas oczekiwania na odbiór gotowego dokumentu jest znacznie krótszy, ponieważ tego typu wnioski mają priorytet w kolejce do rozpatrzenia. Czas oczekiwania na taki dokument to około 2-3 dni.
Koszt wyrobienia paszportu w Raciborzu
STANDARDOWY DOKUMENT:
- Standardowy paszport ważny przez 10 lat: 140 złotych,
- Paszport dla osoby małoletniej (max do 13 roku życia): 30 złotych
Z KARTĄ DUŻEJ RODZINY:
- Dokument wydawany dzieciom do 13 roku życia: 15 złotych,
- Paszport wydawany dzieciom od 13 do 25 roku życia: 35 złotych,
- Dokument paszportowy wydawany rodzicom i małżonkom rodziców: 70 złotych.
Kto zapłaci mniej? Mniej – bo zaledwie 30 PLN zapłacą za wydanie dokumentu osoby, które ubiegają się o paszport tymczasowy.
Kto zapłaci najwięcej? Z największymi kosztami uzyskania nowego paszportu muszą liczyć się osoby, których dotychczasowy dokument zaginął lub uległ zniszczeniu z winy posiadacza. W takim przypadku trzeba bowiem zapłacić za paszport 200% ceny podstawowej, czyli aż 420 PLN.
Zdjęcia paszportowe w Raciborzu
Zdjęcie do paszportu w Raciborzu musi być przede wszystkim wydrukowane w kolorze, w formacie 35x45mm. Fotografia musi być aktualna, co oznacza, że nie może zostać wykonana później niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w urzędzie.
Jeśli chodzi o kompozycję fotografii, 70-80 jej procent powinna zajmować twarz, która jest dobrze oświetlona i niezasłonięta. Jej wyraz musi być naturalny, oczy powinny pozostać otwarte, tak, by źrenice były widoczne, usta muszą być zamknięte, wzrok skierowany w stronę aparatu.
Tło fotografii paszportowej musi być białe, jednolite, bez cieni czy widocznych innych obiektów lub osób. Fotografowana osoba nie może mieć na sobie nakrycia głowy i okularów o zaciemnionych szkłach (wyjątkiem są przypadki, w których noszenie ciemnych okularów ma związek potwierdzoną niepełnosprawnością, a nakrycie głowy wiąże się z wyznaniem religijnym)
Warto zwrócić uwagę również na biżuterię i zarost. Zarówno jedno jak i drugie są dopuszczalne, ale nie mogą utrudniać identyfikacji fotografowanej osoby.