Biuro paszportowe Racibórz

Data aktualizacji: 21 czerwca 2022
Strona główna » Śląskie » Biuro paszportowe Racibórz
herb Racibórz

Biuro paszportowe Racibórz

adres

Terenowy Punkt Paszportowy

Króla Stefana Batorego 8/2,

47-400 Racibórz

telefon
telefon 32 414 70 47
województwo
śląskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 07:30–15:30
wtorek: 07:30–15:30
środa: 07:30–17:30
czwartek: 07:30–15:30
piątek: 07:30–13:30
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Gdzie wyrobić paszport w Raciborzu?

Dla wielu osób, które chcą ubiegać się o paszport w miejscu innym niż urząd odpowiadający miejscu zameldowania, dobrą wiadomością jest, że dokument paszportowy wyrobić można dowolnym urzędzie wojewódzkim.

Jeśli na co dzień pracujemy lub mieszkamy w Raciborzu, to właśnie w tamtejszym urzędzie możemy wnioskować o wydanie paszportu, zarówno standardowego, jak i tymczasowego. Za wydanie dokumentu odpowiedzialny jest wojewoda.

Rządowa strona gov.pl przypomina bowiem, iż o paszport można ubiegać się:

„W dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Informacje o adresach punktów znajdziesz na stronach internetowych urzędów wojewódzkich”.

Terenowy Punkt Paszportowy w Raciborzu zlokalizowany jest przy ul. Króla Stefana Batorego 8/2.

Wniosek o paszport w Raciborzu – gdzie znaleźć?

Od 27 marca bieżącego roku obowiązuje nowa ustawa o dokumentach paszportowych, która umożliwia złożenie wniosku o wydanie paszportu online. Mówi o tym art. 31. 1. ustawy z  dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych:

Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składa się w formie dokumentu utrwalonego w postaci elektronicznej, przy użyciu formularza utrwalonego w postaci elektronicznej wypełnianego przez organ paszportowy na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę i danych zawartych w Rejestrze Dokumentów Paszportowych lub w rejestrze PESEL, podpisanego przez wnioskodawcę za pomocą urządzenia umożliwiającego elektroniczne złożenie podpisu”.

Jakie dokumenty – poza wnioskiem – będą potrzebne podczas ubiegania się o wydanie paszportu?

Dokumenty, które należy dołączyć do wniosku o paszport w Raciborzu

 • Kolorowe zdjęcie paszportowe: O wymiarach 35mm x 45mm (zdjęcie nie może być starsze niż  miesięcy i musi być zgodne z wytycznymi)
 • Potwierdzenie uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu: Np. potwierdzenie przelewu na konto urzędu
 • Dotychczasowy paszport lub dowód osobisty: Dokumenty do wglądu.
 • Potwierdzenie uprawnienia do otrzymania ulgi: Dokumenty do wglądu, np. legitymacja szkolna, studencka, czy kombatancka.
 • Odpis aktu małżeństwa w języku polskim: Dla osób zmieniających nazwisko podczas zawarcia małżeństwa za granicą

Może się zdarzyć, że osoba przyjmująca wniosek poprosi nas o okazanie dodatkowych dokumentów, np. skróconego odpisu polskiego aktu stanu cywilnego, lub poświadczenia obywatelstwa polskiego. Do takich sytuacji dochodzi, gdy:

 • Zaistnieje wątpliwości co do tożsamości wnioskodawcy lub jego obywatelstwa
 • Dane w przedłożonych dokumentach będą ze sobą sprzeczne

Kto składa wniosek w imieniu osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych?

 • Osoby małoletnie – wniosek składają rodzice lub opiekunowie prawni, jeśli jeden z rodziców nie wyraża zgody na wydanie dokumentu, wniosek zostanie odrzucony.
 • Osoby ubezwłasnowolnione – w ich imieniu wnioskować o paszport może prawny opiekun, ale właściciel dokumentu musi być obecny podczas tego procesu.

Kolejki do biura paszportowego w Raciborzu

Aby usprawnić proces składania wniosków paszportowych oraz zmniejszyć kolejki (szczególnie dotkliwe w okresie wakacyjnym), wprowadzono system rezerwacji miejsca w kolejce i terminu wizyty w urzędzie w Raciborzu.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Raciborzu?

Czas oczekiwania na paszport w Raciborzu zależy od konkretnego rodzaju dokumentu.

 • Tradycyjny paszport biometryczny: Czas oczekiwania na dokument  zazwyczaj nie przekracza 30 dni. Nie jest to jednak stały termin – przy małym ruchu i niewielu wnioskach, paszport może zostać wydany wcześniej, natomiast w sezonie letnim czas oczekiwania może się wydłużyć.
 • Paszport tymczasowy: W przypadku wydawanego na 12 miesięcy paszportu tymczasowego, czas oczekiwania na odbiór gotowego dokumentu jest znacznie krótszy, ponieważ tego typu wnioski mają priorytet w kolejce do rozpatrzenia. Czas oczekiwania na taki dokument to około 2-3 dni.

Koszt wyrobienia paszportu w Raciborzu

STANDARDOWY DOKUMENT:

 • Standardowy paszport ważny przez 10 lat: 140 złotych,
 • Paszport dla osoby małoletniej (max do 13 roku życia): 30 złotych

Z KARTĄ DUŻEJ RODZINY:

 • Dokument wydawany dzieciom do 13 roku życia: 15 złotych,
 • Paszport wydawany dzieciom od 13 do 25 roku życia: 35 złotych,
 • Dokument paszportowy wydawany rodzicom i małżonkom rodziców: 70 złotych.

Kto zapłaci mniej? Mniej – bo zaledwie 30 PLN zapłacą za wydanie dokumentu osoby, które ubiegają się o paszport tymczasowy.

Kto zapłaci najwięcej? Z największymi kosztami uzyskania nowego paszportu muszą liczyć się osoby, których dotychczasowy dokument zaginął lub uległ zniszczeniu z winy posiadacza. W takim przypadku trzeba bowiem zapłacić za paszport 200% ceny podstawowej, czyli aż 420 PLN.

Zdjęcia paszportowe w Raciborzu

Zdjęcie do paszportu w Raciborzu musi być przede wszystkim wydrukowane w kolorze, w formacie 35x45mm. Fotografia musi być aktualna, co oznacza, że nie może zostać wykonana później niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w urzędzie.

Jeśli chodzi o kompozycję fotografii, 70-80 jej procent powinna zajmować twarz, która jest dobrze oświetlona i niezasłonięta. Jej wyraz musi być naturalny, oczy powinny pozostać otwarte, tak, by źrenice były widoczne, usta muszą być zamknięte, wzrok skierowany w stronę aparatu.

Tło fotografii paszportowej musi być białe, jednolite, bez cieni czy widocznych innych obiektów lub osób. Fotografowana osoba nie może mieć na sobie nakrycia głowy i okularów o zaciemnionych szkłach (wyjątkiem są przypadki, w których noszenie ciemnych okularów ma związek potwierdzoną niepełnosprawnością, a nakrycie głowy wiąże się z wyznaniem religijnym)

Warto zwrócić uwagę również na biżuterię i zarost. Zarówno jedno jak i drugie są dopuszczalne, ale nie mogą utrudniać identyfikacji fotografowanej osoby.

O Autorze

Ocena: 2.6/5 (Głosów: 8)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments