Biuro paszportowe Zawiercie

Data aktualizacji: 21 czerwca 2022
Strona główna » Śląskie » Biuro paszportowe Zawiercie
herb Zawiercie

Biuro paszportowe Zawiercie

adres

Biuro Paszportowe w Zawierciu

Leśna 2,

42-400 Zawiercie

telefon
telefon 32 494 20 46
województwo
śląskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 08:00–16:00
wtorek: 07:00–15:00
środa: 07:00–15:00
czwartek: 07:00–15:00
piątek: 07:00–15:00
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Gdzie wyrobić paszport w Zawierciu?

Terenowy Punkt Paszportowy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zawierciu zlokalizowany jest przy ul. Leśnej 2 (w budynku Urzędu Miejskiego w Zawierciu). Warto jednak wiedzieć, że wniosek można złożyć w dowolnym biurze paszportowym, niezależnie od miejsca zameldowania.

Wniosek o paszport w Zawierciu? – gdzie znaleźć?

Wniosek można znaleźć bezpośrednio w urzędzie, w biurze paszportowym w Zawierciu (lub dowolnym innym Punkcie Paszportów). Co będzie potrzebne

 • Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego – urząd przestrzega, by wnioski pobierać wyłącznie i bezpośrednio w organie paszportowym. Należy pamiętać, że wszystkie punkty we wniosku – od 1 do 13 – muszą zostać prawidłowo wypełnione.
 • Zdjęcie do paszportu zgodne z wymogami
 • Potwierdzenie zapłaty za wydanie paszportu
 • Do wglądu dowód osobisty lub dotychczasowy paszport (jeśli taki posiadamy), ewentualne zaświadczenie o podstawie do otrzymania ulgi

Jak wypełnić wniosek o paszport w Zawierciu

 • Czytelnie i drukowanymi literami
 • Zgodnie z zaleceniami umieszczonymi we wzorze wypełniania wniosku
 • Wypełnić należy wszystkie punkty (1-13)

Osoby małoletnie oraz ubezwłasnowolnione nie mogą samodzielnie złożyć wniosku o wydanie paszportu, jednak muszą być obecne podczas składania wniosku przez ich opiekunów prawnych.

Kolejki do biura paszportowego w Zawierciu?

Kolejki do punktu paszportowego w Zawierciu – szczególnie w okresie przedwakacyjnym lub świątecznym – są zdecydowanie dłuższe niż w pozostałych okresach w roku. Aby zaoszczędzić czas, warto zaplanować wizytę w urzędzie odpowiednio wcześniej. Po przybyciu do oddziału konieczne będzie pobranie numerka i – kiedy nadejdzie nasza kolej – złożenie wniosku przy odpowiednim stanowisku.

W przypadku paszportów biometrycznych, konieczne będzie także pobranie odcisków palca wskazującego lewej oraz prawej ręki.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Zawierciu?

Na wydanie paszportu w  Zawierciu – podobnie jak w innych miastach, czeka się około 30 dni. W średniej wielkości miastach dokument można jednak zazwyczaj odebrać wcześniej.

Jeśli zależy nam na załatwieniu sprawy w krótszym terminie i z najwyższym priorytetem, możemy ubiegać się o paszport tymczasowy, ważny przez 12 miesięcy.

Koszt wyrobienia paszportu w Zawierciu

Wydanie nowego dokumentu po utracie lub zniszczeniu z winy właściciela kosztuje 420 PLN. Standardowy paszport biometryczny to koszt140 PLN. Paszport dla osoby małoletniej – 30 PLN, natomiast paszport tymczasowy (ważny 12 miesięcy) również kosztuje 30 PLN

Komu przysługują ulgi, a komu zwolnienie z opłaty paszportu w Zawierciu?

Ulga 50% dla wyrabiających paszport w Zawierciu

 • Uczniowie i studenci,
 • Emeryci,
 • Renciści,
 • Osoby z niepełnosprawnością,
 • Osoby na utrzymaniu małżonka, który jest emerytem, rencistą albo osobą z niepełnosprawnością,
 • Osoby przebywające w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym,
 • Osoby, które otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej,
 • Kombatanci lub ofiary represji wojennych i okresu powojennego,
 • Rodzice lub małżonkowie rodzica w rodzinie wielodzietnej, posiadający ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

Ulga 75% dla wyrabiających paszport w Zawierciu

 • Osoby poniżej 26 lat, uczące się (na przykład studenci), będące dzieckiem z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny),
 • Dzieci z niepełnosprawnością, pochodzące z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny).

Całkowite zwolnienie z opłaty dla wyrabiających paszport w Zawierciu

 • Osobom po 70 rok życia,
 • Podopiecznym domów pomocy społecznej lub zakładów opiekuńczych (tylko w sytuacjach, w których wyjazd zagraniczny jest wymagany w związku z długotrwałym leczeniem lub operacją),
 • Osobom otrzymującym stały zasiłek z pomocy społecznej (tylko w sytuacjach, w których wyjazd zagraniczny jest wymagany w związku z długotrwałym leczeniem lub operacją),
 • Posiadaczom paszportów z wadą techniczną,
 • Żołnierzom, którzy mają pełnić służbę poza granicami Polaki (z wyłączeniem żołnierzy zawodowych).

Zdjęcia paszportowe w Zawierciu

Fotografię do paszportu możemy wykonać u profesjonalnego fotografa, jak i samodzielnie. W pierwszym przypadku wystarczy oddać się w ręce specjalisty, który powie nam co i jak mamy robić, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Jeśli jednak decydujemy się na fotografię zrobioną bez pomocy studia fotograficznego, musimy pamiętać o przestrzeganiu kilku najważniejszych zasad. Jak powinno wyglądać zdjęcia paszportowe oraz elementy powinno zawierać?

Przede wszystkim zdjęcie (w formacie 35mm x 45mm) powinno być wykonane w kolorze. Jego tło nie może być a, powinno być białe, dobrze oświetlone i jednolite. Na fotografii nie mogą znajdować się inne osoby ani żadne przedmioty.

70 do 80% całego zdjęcia musi zajmować wyraźnie widoczna i niezasłonięta niczym twarz i górna część barków. Oczy powinny być widoczne, nieprzymrużone, a usta zamknięte. Dopuszczalne jest wykonanie zdjęcia w okularach korekcyjnych lub soczewkach.

Nie można natomiast mieć na sobie okularów z zaciemnionymi szkłami (chyba że są one konieczne w związku z niepełnosprawnością, która musi zostać udokumentowana), a także nakryć głowy (wyjątek stanowią nakrycia związane z wyznaniem religijnym). Dopuszczalny jest zarost oraz noszenie biżuterii, ale tylko pod warunkiem, że nie utrudniają one identyfikacji fotografowanej osoby.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments