Strona główna » Poradnik » Co to jest paszport biometryczny?

Co to jest paszport biometryczny?

Redakcja
6 czerwca 2022
paszport biometryczny

Ciekawość świata i idące z nią w parze zagraniczne podróże to coraz częściej pomysł na życie, ale i na urlop lub dłuższy wypoczynek. Aby swobodnie przekraczać granice, niezbędny będzie jednak paszport. Dokument ten uprawnia bowiem nie tylko do przekraczania granicy, ale i do pobytu poza Polską, poświadczając przy ty polskie obywatelstwo oraz tożsamość podróżującej osoby. Sprawdź, jak wyrobić paszport i ile to kosztuje.

Co to jest paszport biometryczny?

Paszport biometryczny – podobnie jak jego tradycyjna wersja – uprawnia do przekraczania granic między państwami na całym świecie.

Wyróżnia go jednak to, że zawarte w nim dane mogą zostać odczytane poprzez umieszczony w okładce dokumentu mikroprocesor. W najmniej narażonej na uszkodzenia części paszportu, informacje dot. tożsamości są przechowywane na chipie EEPROM.

Warto wiedzieć! Paszporty biometryczne wprowadzono w Polsce w 2006 r. Początkowo – do roku 2009 – w dokumencie znajdował się tylko wizerunek twarzy. Od 2009 aż do 2019 r. paszport w serii EA posiada również odcisk palca (zapisane w czipie RFID). Od 2018 r. do tylnej okładki książeczki wprowadzone zostały mikroczipy (wyczuwalna, poliwęglanowa wkładka, twardsza od reszty okładki).

Co musi zawierać paszport biometryczny?

Wyraźne zdjęcie zgodne z wytycznymi – fotografia musi być przede wszystkim dobrej jakości, tak, aby program rozpoznawania twarzy był w stanie zidentyfikować na jego podstawie właściciela dokumentu. Zdjęcie można wykonać samodzielnie, stosując się do odgórnych wymagań, lub u fotografa. Co jeszcze musimy wiedzieć o paszportowym?

  • Jego rozmiar to 4,5cm x 3,5cm
  • Tło musi być jednolite (najlepiej białe), bez smug, zacienienia, czy obecnych w tle osób trzecich lub przedmiotów
  • Jedną z najistotniejszych rzeczy jest postawa fotografowanej osoby – zdjęcie do paszportu biometrycznego musi być wykonane na wprost, wzrok ma być skierowany bezpośrednio w stronę obiektywu, a sama fotografia nie może być starsza niż 6 miesięcy
  • Ważny jest również odpowiedni kontrast – fotografia nie może być przy tym ani zbyt ciemna ani prześwietlona
  • Wyraz twarzy na zdjęciu ma być naturalny, wiernie oddający geometrię twarzy, usta powinny być przymknięte, bez nadmiernego uśmiechu, oczy otwarte, a źrenice widoczne
  • Niedopuszczalne są nakrycia głowy i okulary z przyciemnionymi szkłami (okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe można mieć na sobie). Wyjątek stanowią sytuacje, w których nakrycie głowy jest związane z wyznaniem, a ciemne okulary z niepełnosprawnością
  • Odcisk palca w elektronicznej warstwie dokumentu – dzięki czytnikom biometrycznym (jak czytnik linii papilarnych, czytniki dokumentów, czy skaner siatkówki), możliwa będzie wiarygodna i sprawna identyfikacja tożsamości posiadacza paszportu oraz uwierzytelnienie.

Jakie informacje zawiera mikroczip w paszporcie biometrycznym?

Są to między innymi:

  • Imię i nazwisko
  • Nr PESEL
  • Płeć
  • Obywatelstwo
  • Data i miejsce urodzenia
  • Seria i numer paszportu
  • Podpis posiadacza
  • odcisk palca
  • Wyraźny wizerunek twarzy

Czym różni się paszport biometryczny od tradycyjnego?

Jeśli chodzi o wygląd, na pierwszy rzut oka paszport biometryczny nie różni się od tradycyjnej, znanej większości z nas bordowej książeczki ze złotym godłem na okładce.

W tylnej części okładki paszport biometryczny posiada jednak czip, przez co ta część dokumentu jest wyczuwalnie bardziej sztywna.

Podstawową różnicą jest jednak oczywiście sposób weryfikowania tożsamości właściciela dokumentu – w przypadku paszportu biometrycznego, wystarczy do niej jedynie odczytanie danych z czytnika biometrycznego.

Wady paszportu biometrycznego

Pojawia się jednak kilka zarzutów w stronę paszportów z czipami w okładkach. Czego one dotyczą?

  • Mogą stanowić zagrożenie dla danych osobowych
  • Czip można podrobić i umieścić w fałszywym dokumencie (choć proces podrabiania jest zdecydowanie trudniejszy niż w przypadku paszportów tradycyjnych)
  • Wniosek o dokument trzeba złożyć osobiście w urzędzie, składając odciski palców wskazujących

Zalety paszportu biometrycznego

  • Usprawnia proces odprawy, zarówno podczas odprawy granicznej jak i na zagranicznych lotniskach
  • Jest zdecydowanie trudniejszy do podrobienia niż zwykły paszport
  • Zwiększa bezpieczeństwo podczas zagranicznych podróży
  • Standardy zapisu i odczytu danych z mikroprocesora są uniwersalne i obowiązują na całym świecie – paszport wystarczy zeskanować w specjalnym urządzeniu, a dane właściciela pojawią się automatycznie w systemie

Jak wyrobić paszport biometryczny?

Proces wyrobienia paszportu biometrycznego nie jest skomplikowany, choć oczekiwanie na dokument może potrwać nawet około miesiąca. Co zrobić, aby uzyskać paszport biometryczny?

  1. Pierwszy krok to złożenie wniosku paszportowego w oddziale paszportowym dowolnego urzędu wojewódzkiego. Warto bowiem pamiętać, że wniosek o wydanie dokumentu złożyć można w dowolnie wybranym punkcie, niezależnym od miejsca zamieszkania czy zameldowania.
  2. Kolejnym jest wniesienie opłaty za wydanie dokumentu.
  3. Do wniosku należy dołączyć niezbędne dokumenty, takie jak:
  • Zdjęcie (zgodne z wymogami)
  • Dowód dokonania opłaty (np. potwierdzenie przelewu na konto urzędu)
  • Potwierdzenie prawa do korzystania z ulgi (np. legitymacja szkolna lub studencka, legitymacje emerycka, czy Karta Dużej Rodziny)
  • Dotychczasowo obowiązujący paszport lub (jeśli takiego nie posiadamy) aktualny dowód osobisty
  • Skrócony lub kompletny odpis aktu małżeństwa (jeśli miała miejsce zmiana nazwiska na skutek zawarcia małżeństwa za granica)
  1. Po upływie średnio 30 dni, paszport będzie gotowy do odbioru w tym samym punkcie paszportowym, w którym wniosek o jego wydanie został złożony.

Podsumowanie

  1. Paszport biometryczny - podobnie jak jego tradycyjna wersja - uprawnia do przekraczania granic między państwami na całym świecie.
  2. Paszporty biometryczne wprowadzono w Polsce w 2006 r. Początkowo - do roku 2009 - w dokumencie znajdował się tylko wizerunek twarzy. Od 2009 aż do 2019 r. paszport w serii EA posiada również odcisk palca.
  3. W tylnej części okładki paszport biometryczny posiada  czip.
  4. Proces wyrobienia paszportu biometrycznego nie jest skomplikowany, choć oczekiwanie na dokument może potrwać nawet około miesiąca.

Najczęściej zadawane pytania

Tak. Od standardowego dokumentu, paszport biometryczny różni się w szczególności posiadaniem specjalnych danych biometrycznych, na podstawie których można dokonać identyfikacji indywidualnych cech ciała każdego człowieka, na przykład linii papilarnych, wzoru siatkówki oka, układu twarzy.

Dokument pozwala zidentyfikować tożsamość na podstawie cech ciała, takich jak linie papilarne czy wzór siatkówki oka.

Zdjęcie musi przedstawiać obecny wygląd osoby wnioskującej o paszport i być nie starsze niż 6 miesięcy;

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments