Strona główna » Poradnik » Czy do Szwajcarii potrzebny jest paszport?

Czy do Szwajcarii potrzebny jest paszport?

Redakcja
1 lutego 2023
Podróż do Szwajcarii

Majestatyczne Alpy, świetne kurorty narciarskie, doskonała czekolada i niesztampowa architektura — to najczęstsze skojarzenia ze Szwajcarią. Nic dziwnego, że ten kraj znajduje się na liście miejsc do odwiedzenia wielu podróżników. Jednak to państwo nie należy do Unii Europejskiej. Czy zatem można tam podróżować tylko na podstawie dowodu osobistego? Czy paszport w Szwajcarii jest potrzebny? Co zabrać? Sprawdź!

Choć Szwajcaria leży na terenie Europy, nie dołączyła do UE. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy trzeba wyrobić paszport i wizę, aby móc wjechać na teren tego kraju. Warto jednak wiedzieć, że w 2008 roku to państwo przystąpiło do układu z Schengen. Dzięki temu Polacy mogą swobodnie tam podróżować, kiedy chcą, bez dopełniania wielu formalności.

Jakie dokumenty ze sobą zabrać w podróż do Szwajcarii?

Jeśli wybierasz się do Szwajcarii na wakacje, potrzebujesz tylko dowodu osobistego lub paszportu. Te dokumenty wystarczą, aby potwierdzić Twoją tożsamość. Na ich podstawie można przebywać na terenie kraju przez 90 dni wyłącznie w celach turystycznych.

Czy warto kupić ubezpieczenie, podróżując do Szwajcarii?

Szwajcaria słynie z tego, że jest jednym z najdroższych krajów w Europie. Wysokie ceny dotyczą nie tylko produktów spożywczych, ale także leczenia, transportu medycznego, akcji ratunkowych czy hospitalizacji. Dlatego warto wcześniej wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Ten dokument daje Ci prawo do korzystania z podstawowych usług medycznych bez wnoszenia opłaty, chyba że w danym kantonie są one pobierane obowiązkowo także od obywateli.

Jednocześnie warto pamiętać, że EKUZ pokrywa wyłącznie wydatki związane z podstawową opieką medyczną. Zatem pomimo że masz kartę, zapłacisz 100% ceny np. transportu medycznego do Polski czy usług, które nie były niezbędne do zachowania życia. Co więc można zrobić? Dobrym pomysłem jest zakup prywatnego ubezpieczenia turystycznego.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać do Szwajcarii?

Polisa turystyczna stanowi doskonałe uzupełnienie karty EKUZ. Podstawowe ubezpieczenie gwarantuje wsparcie finansowe w razie korzystania z usług medycznych w placówkach państwowych i prywatnych. Obejmuje ono takie zdarzenia jak hospitalizacja, transport sanitarny, wizyty lekarskie czy przewóz pacjenta do Polski. Dzięki takiej polisie można otrzymać rekompensatę także za koszty zakupów leków czy innych środków medycznych. To spora oszczędność!

Polisa turystyczna może zostać rozszerzona o dodatkowe ryzyka, np. o:

 • następstwa nieszczęśliwych wypadków — to ubezpieczenie zapewnia wsparcie w razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci; odszkodowanie zostanie wypłacone Tobie lub wręczone członkowi rodziny;
 • zgubienie lub zniszczenie bagażu — ta polisa może się przydać, jeśli podróżujesz do Szwajcarii samolotem; wówczas istnieje ryzyko, że stracisz swoje walizki i zostaniesz w wakacje bez rzeczy osobistych; dzięki ubezpieczeniu uzyskasz odszkodowanie za koszty poniesione związane z utratą bagażu;
 • uprawianie ekstremalnych sportów — Alpy to idealne miejsce dla miłośników różnych dyscyplin sportowych; jednak jeśli podczas zabawy na stoku dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, podstawowa polisa nie pokryje kosztów leczenia; aby uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu podczas uprawiania sportów ekstremalnych, musisz wykupić odpowiednie ubezpieczenie.

Podczas wybierania ubezpieczenia turystycznego nie skupiaj się wyłącznie na zakresie ochrony. Zwróć również uwagę na sumę gwarantowaną. Określa ona maksymalną kwotę, jaką towarzystwo wypłaci za leczenie. Dlatego warto zadbać, aby była jak najwyższa.

Pamiętaj! Aby wyjechać do Szwajcarii wystarczy dowód osobisty. Jednak jeśli chcesz uniknąć wydatków związanych ze skorzystaniem pomocy lekarza, przed podróżą zadbaj także o dobrą polisę turystyczną!

Podsumowanie

 • Jeśli wybierasz się do Szwajcarii na wakacje, potrzebujesz tylko dowodu osobistego lub paszportu. Te dokumenty wystarczą, aby potwierdzić Twoją tożsamość.
 • Szwajcaria honoruje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Ten dokument daje Ci prawo do korzystania z podstawowych usług medycznych bez wnoszenia opłaty, chyba że w danym kantonie są one pobierane obowiązkowo także od obywateli.
 • Polisa turystyczna stanowi doskonałe uzupełnienie karty EKUZ. Podstawowe ubezpieczenie gwarantuje wsparcie finansowe w razie korzystania z usług medycznych w placówkach państwowych i prywatnych.

Najczęściej zadawane pytania

Podróż z Warszawy do Zurychu przez Niemcy zajmie Ci ok. 14 godzin, a zatem już tego samego dnia możesz dotrzeć na miejsce. Jednak aby przekroczyć granicę autem, kierowca powinien mieć ze sobą nie tylko dowód osobisty lub paszport, ale także:

 • prawo jazdy — na terenie Szwajcarii jest respektowany polski dokument; nie trzeba wyrabiać międzynarodowego prawa jazdy;
 • dowód rejestracyjny auta — jest on potrzebny, aby udowodnić, że pojazd nie jest kradziony;
 • potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC pojazdu — w razie wypadku na podstawie tego dokumentu osoby pokrzywdzone będą mogły ubiegać się o odszkodowanie.

Ponadto, aby móc legalnie poruszać się po Szwajcarii samochodem, trzeba mieć winietę. Można ją wykupić na przejściu granicznym. Koszt tego pozwolenia wynosi 40 franków szwajcarskich.

W Szwajcarii pobierane są opłaty za:

 • wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, stomatologa i specjalisty — jeśli pacjent ma mniej niż 18 lat, płaci się ok. 140 zł. Osoby dorosłe czeka wydatek ok. 375 zł;
 • hospitalizację — jeden dzień pobytu w szpitalu to koszt ok. 60 zł (nie dotyczy dzieci i studentów);
 • transport karetką lub pogotowiem lotniczym — osoby poszkodowane ponoszą 50% wydatków. Raz w roku można ubiegać się o zwrot do 2 000 zł poniesionych kosztów.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments