Strona główna » Poradnik » Czy na Dominikanę potrzebny jest paszport?

Czy na Dominikanę potrzebny jest paszport?

Redakcja
1 lutego 2023
Jakie dokumenty trzeba zabrać na Dominikanę

Plaże pełne białego piasku i strzelistych palm, idealnie przejrzysta woda, słodkie egzotyczne owoce oraz niesamowita, aromatyczna kawa — to tylko kilka zalet perły Karaibów, czyli Dominikany. Ten kraj to idealne miejsce na podróż poślubną, jak i na wyjazd rodzinny. Każdy znajdzie tam atrakcje dla siebie. Planujesz się tam udać? Zastanawiasz się, czy paszport na Dominikanie jest potrzebny? Sprawdź!

Dominikana to kraj, który jest położony na jednej z wysp karaibskich — Hispanioli — na Oceanie Atlantyckim. Zatem jedynym sposobem, aby tam dotrzeć z Polski, jest odbycie podróży samolotem. Bezpośredni lot potrwa ok. 11 godzin, ale jeśli masz przesiadki, czas podróży może wydłużyć się nawet do kilkudziesięciu godzin. Bez względu na długość wyprawy, aby móc bez żadnych problemów przekraczać granicę, potrzebujesz odpowiednich dokumentów.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby dotrzeć na Dominikanę?

Paszport to jeden z podstawowych dokumentów każdego podróżnika. Zabierz go ze sobą, także jeśli wybierasz się na Dominikanę. Ten kraj nie jest położony w Unii Europejskiej i nie należy do strefy Schengen. Oznacza to, że nie jest tam honorowany dowód osobisty. Dlatego, aby móc się wylegitymować na lotnisku czy zameldować w hotelu, potrzebujesz paszportu.

Czy to oznacza, że drugi dokument tożsamości należy pozostawić w domu? Niekoniecznie. Może się on przydać, jeśli paszport się zgubi, zostanie zniszczony lub skradziony. Wówczas może on posłużyć do weryfikacji Twoich danych w systemie w konsulacie Polski na Dominikanie. Dzięki temu uzyskasz tymczasowy paszport na powrót do kraju. Dobrym pomysłem jest także zrobienie ksero paszportu.

Pamiętaj, aby te dokumenty przechowywać w oddzielnych miejscach! Wówczas, nawet jeśli stracisz jeden, drugi będziesz mieć nadal przy sobie.

Co należy okazać po wylądowaniu na Dominikanie?

Aby móc się udać do wielu krajów poza UE, potrzebna jest odpowiednia wiza. Na szczęście podróżujący na Dominikanę nie muszą uzyskiwać pozwolenia na pobyt w tym kraju. Natomiast po wylądowaniu trzeba okazać:

 • paszport, który jest ważny co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia podróży — warto to dokładnie sprawdzić, zanim wyruszysz na Karaiby;
 • bilet powrotny — dzięki temu urzędnicy będą mieli pewność, że nie zamierzasz pozostać w ich kraju;
 • kartę turystyczną — powinna być podpisana i zawierać takie informacje jak imię, nazwisko, narodowość, płeć, numer paszportu, data i miejsce urodzenia, cel wizyty, port przyjazdu oraz wjazdu, numer lotu, a także adres hotelu, w którym się zatrzymujesz. Obecnie kartę można wykupić razem z biletem lotniczym. Możesz także ją wypełnić np. na stronie eticket.migracion.gob.do. Koszt wyrobienia tego dokumentu na 30 dni wynosi 15 dolarów. Zazwyczaj ten wydatek jest wliczony w cenę biletu lotniczego;
 • środki finansowe, które wystarczą na pokrycie kosztów pobytu w kraju — najlepiej w formie wyciągu z rachunku bankowego. Możesz mieć także gotówkę przy sobie.

Jeśli podróżujesz z dzieckiem do 13. roku życia, które nie jest Twoje, a np. innego członka rodziny lub przyjaciół, nie potrzebujesz upoważnienia rodzica na wyjazd. Warto jednak wiedzieć, że jeśli udało Ci się przylecieć z pociechą na Dominikanę, masz obowiązek również z nią wrócić. Małoletni musi za każdym razem podróżować z tą samą osobą.

Pamiętaj! Aby dziecko zostało wpuszczone do kraju, również potrzebuje paszportu i karty turystycznej.

Czy na Dominikanie potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie turystyczne?

W trakcie wyjazdu nietrudno o różne choroby, urazy czy nieszczęśliwe wypadki. Aby móc skorzystać z pomocy lekarza, trzeba ponieść koszty. Warto wiedzieć, że często na Dominikanie opłatę za udzielenie pomocy trzeba uregulować przed jej otrzymaniem. Zazwyczaj specjaliści życzą sobie płatności gotówką.

Pamiętaj! Na Dominikanie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest honorowana.

Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, warto wcześniej wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dobra polisa powinna pokryć koszty:

 • leczenia,
 • zakupu leków,
 • hospitalizacji,
 • pobytu w izolacji,
 • ratownictwa,
 • transportu medycznego do Polski,
 • przewozu zwłok do kraju.

Ochronę można rozszerzyć o dodatkowe ryzyka.

Wyjazd na Dominikanę to świetna przygoda i okazja do odkrycia nowej kultury. Przed wyjazdem pamiętaj o niezbędnych dokumentach, a unikniesz problemów i będziesz się cieszyć niezapomnianymi wakacjami bez stresu.

Podsumowanie

 • Dominikana nie jest członkiem Unii Europejskiej i nie należy do strefy Schengen. Oznacza to, że nie jest tam honorowany dowód osobisty. Wymagany jest natomiast paszport.
 • Na Dominikanie opłatę za udzielenie pomocy trzeba uregulować przed jej otrzymaniem. Zazwyczaj specjaliści życzą sobie płatności gotówką.
 • Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, warto przed wyjazdem na Dominikanę wykupić ubezpieczenie turystyczne.

Najczęściej zadawane pytania

Jeśli zdecydujesz się na 30-dniowy pobyt na Dominikanie, nie potrzebujesz specjalnych pozwoleń. Wystarczy tylko karta turystyczna.

Natomiast  jeśli chcesz wydłużyć pobyt, czeka Cię nieco formalności. W takiej sytuacji na stronie servicios.migracion.gob.do trzeba wypełnić wniosek i przesłać wszystkie wymagane dokumenty. Po ich złożeniu na adres e-mail otrzymasz potwierdzenie zgłoszenia. Następnie pozostanie Ci zapłacić za swój pobyt.

Cena zależy od tego, na jak długo zamierzasz zostać. Jeśli chcesz przedłużyć podróż do 90 dni, czeka Cię opłata 2 500 DOP. Za kolejne 30 dni spędzone na Dominikanie zapłacisz 4 000 DOP.

Dobrym pomysłem jest wykupienie np.:

 • ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki tej polisie otrzymasz odszkodowanie, jeśli podczas pobytu na wakacjach np. złamiesz rękę lub nogę. Z kolei jeśli dojdzie do Twojej śmierci, stosowną rekompensatę otrzymają Twoi bliscy;
 • OC w życiu prywatnym. To ubezpieczenie chroni na wypadek, gdybyś nieumyślnie wyrządził komuś szkody na zdrowiu lub mieniu. Towarzystwo weźmie odpowiedzialność za spowodowane zdarzenia i wypłaci poszkodowanym należne odszkodowanie;
 • ochrony bagażu. Dzięki niemu otrzymasz rekompensatę za poniesione straty, jeśli dojdzie do zgubienia lub zniszczenia bagażu.

Zamierzasz uprawiać ekstremalne sporty? Jeśli w trakcie wspinaczki czy nurkowania dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, podstawowa polisa turystyczna nie obejmie kosztów leczenia. W rezultacie wszystkie wydatki trzeba będzie ponieść z własnej kieszeni. Aby tego uniknąć, zdecyduj się na rozszerzenie ochrony polisy, np. o sporty wysokiego ryzyka, które zamierzasz uprawiać.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments