Strona główna » Poradnik » Czy na Islandię potrzebny jest paszport?

Czy na Islandię potrzebny jest paszport?

Redakcja
3 kwietnia 2023

Wybierasz się na północ Europy, do Islandii? To kraj niezwykle ciekawy pod względem geograficznym. Znajdziesz tam wiele aktywnych wulkanów, imponujące lodowce i przepiękne fiordy. Przyroda robi tu niesamowite wrażenie! Ponadto na Islandii jest bardzo bezpiecznie, więc możesz bez obaw zwiedzać ten kraj samodzielnie. Zanim jednak zaczniesz planować wycieczkę, przygotuj niezbędne dokumenty. Sprawdź, co jest potrzebne! 

Na Islandię najłatwiej jest się dostać samolotem. Bezpośredni przelot z Warszawy do Reykjaviku trwa nieco ponad 4 godziny. A zatem już po kilku godzinach możesz zagościć w tej mroźnej krainie i zacząć swój urlop! 

Jakie dokumenty są potrzebne do Islandii?

Zastanawiasz się, czy do Islandii jest potrzebny paszport, skoro ten kraj nie jest członkiem Unii Europejskiej? Bez obaw. To państwo należy do strefy Schengen. Dzięki temu Polacy mogą tam podróżować na podstawie dowodu osobistego. Nie trzeba wyrabiać paszportu ani wizy, co jest dużym ułatwieniem.  

Czy wiesz, że… Jeśli Twoje dziecko ma inne nazwisko niż Ty, służby graniczne mogą poprosić Cię o wyjaśnienie jego sytuacji prawnej? W takiej sytuacji może Ci się przydać akt urodzenia pociechy lub inny dokument, który potwierdza Twoje prawo do podróżowania z niepełnoletnim. Warto go wyrobić przed wejściem na pokład samolotu.  

Jak długo można zostać na Islandii na podstawie dowodu osobistego?

Spodobał Ci się klimat, który panuje w Islandii i zamierzasz zostać tam na dłużej niż 3 miesiące? W takim przypadku wystarczy, że zarejestrujesz swój pobyt w Registers Iceland (Þjóðskrá). Nie musisz aplikować o zgodę na pobyt w urzędzie ds. migracji. 

Chcesz zostać na Islandii dłużej niż pół roku? Musisz zdobyć określony tytuł pobytowy, np. w związku z pracą.  

Jak wygląda opieka medyczna na Islandii?

System ochrony zdrowia na Islandii różni się od polskiego, co może być nieco szokujące dla osób, które się tam przeprowadzają.  

  • Opieka dla kobiet w ciąży, podczas porodu i po nim jest w 100% darmowa. 
  • Nie ma lekarzy ani szpitali prywatnych. Dzięki temu każdy obywatel ma równe prawo do usług medycznych świadczonych na tym samym poziomie.  
  • Jeśli zachorujesz, przyjmie Cię pielęgniarka. Wykonuje ona znacznie więcej obowiązków niż w Polsce. Zbiera informacje o stanie zdrowia, przeprowadza badania i wprowadza dane do systemu. Może także przepisać Ci samodzielnie podstawowe leki, jeśli uzna, że wizyta u lekarza nie jest konieczna.  

Ile zapłacę za pomoc medyczną jako obcokrajowiec? 

Jeśli podczas urlopu w Islandii doznasz urazu lub zachorujesz, możesz skorzystać z pomocy lekarza. Jednak pamiętaj, że za każdą usługę medyczną trzeba zapłacić — taki obowiązek mają zarówno osoby, które mają islandzkie ubezpieczenie zdrowotne, jak i obcokrajowcy. W 2023 roku: 

  • leczenie szpitalne w trybie ambulatoryjnym to koszt 500 kr, 
  • wizyta u lekarza pierwszego kontaktu to wydatek 1 200 kr (w godzinach pracy specjalisty), 
  • leczenie stomatologiczne dla dzieci poniżej 18. roku życia kosztuje 2 500 kr, 
  • transport medyczny do szpitala to wydatek 6 200 kr (dane z 21.03.2023 r.). 

Te wydatki trzeba ponieść z własnej kieszeni, nawet jeśli masz kartę EKUZ. Na szczęście można ich uniknąć, jeśli wcześniej wykupisz prywatne ubezpieczenie turystyczne.  

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Islandii wybrać?

Nie chcesz płacić za korzystanie z pomocy medycznej w Islandii? Przed podróżą wykup ubezpieczenie podróżne. Jest dostępne w ofercie większości towarzystw. Jednak nie wybieraj przypadkowej polisy. Przed zawarciem umowy na ochronę zwróć uwagę na: 

  • zakres ochrony — sprawdź, czy ubezpieczenie pokryje wydatki na leczenie, np. jeśli do nieszczęśliwego zdarzenia dojdzie podczas uprawiania sportów. Jest to szczególnie istotne, jeżeli podczas urlopu planujesz np. wędrówki górskie na lodowiec czy trekking na wulkan; 
  • sumę ubezpieczenia — zadbaj o to, żeby była jak najwyższa. Dzięki temu towarzystwo pokryje większość wydatków na leczenie i nie będzie trzeba płacić reszty z własnej kieszeni. 

Warto również sprawdzić cenę. Nie powinna ona nadmiernie obciążać Twojego budżetu!  

Wyjazd do Islandii może być wspaniałym doświadczeniem, jednak nie zapomnij zadbać o swoje bezpieczeństwo przed podróżą. Podczas urlopu wszystko może się wydarzyć! 

Podsumowanie

  1. Do Islandii możesz podróżować na podstawie dowodu osobistego. Paszport nie jest potrzebny.  
  2. Opieka medyczna w Islandii jest płatna nawet dla osób, które mają islandzkie ubezpieczenie zdrowotne. Dlatego przed wyjazdem do tego kraju należy kupić polisę turystyczną. 

Najczęściej zadawane pytania:

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ, jest honorowana w Islandii. Dzięki niej otrzymasz niezbędną pomoc medyczną. Jednak nie stanie się za darmo, a w nieco niższej cenie. Tak jak Islandczycy, zapłacisz dodatkową opłatę. Jej wysokość zależy od rodzaju usług, z których korzystasz.  

Cena za polisę turystyczną jest uzależniona od długości pobytu, celu wyjazdu, a także od Twojego stanu zdrowia. Dlatego jeśli chcesz poznać koszt ubezpieczenia, sprawdź oferty w porównywarce internetowej.  

Pamiętaj przy tym, że składka na ochronę może się różnić w zależności od wybranego towarzystwa. Np. koszt polisy do Islandii na 14 dni dla zdrowego 34-latka może kosztować od 44,99 zł (Nationale Nederlanden) do nawet 277 zł (Europa Ubezpieczenia)*. 

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments