Holandia, a właściwie Królestwo Niderlandów, kojarzy się wielu Polakom z polami pełnymi tulipanów. Jednak niezwykłe kwiaty to nie jedyny powód, dla którego warto odwiedzić ten kraj. Zachwycą Cię również miasta, które zachwycają średniowiecznymi zabytkami. Aktywnie spędzisz w nich czas, zwiedzając okolicę na rowerze. Ale przed wyjazdem trzeba przygotować niezbędne dokumenty. Sprawdź, co zabrać!
Holandia już od kilkudziesięciu lat jest członkiem Unii Europejskiej. Można więc pomyśleć, że do odwiedzenia tego kraju potrzebny jest tylko dowód osobisty. To prawda, ale dotyczy tylko kontynentalnego terytorium Królestwa Niderlandów.
Czy do Holandii potrzebny jest paszport?
Aby przekroczyć granicę Holandii na terenie Europy, w zupełności wystarczy Ci dowód osobisty. Nie ma wymagań odnośnie do minimalnej ważności dokumentu podróży ani konieczności uzyskania wizy. To duże ułatwienie dla osób, które chcą zobaczyć na własne oczy pola kolorowych tulipanów wiosną, studiować lub pracować w tym kraju.
Ale uwaga! Jeśli chcesz odwiedzić terytoria zależne od Holandii, czyli Antyle Holenderskie, sam dowód nie wystarczy. Aby wyjechać na Arubę, Sint-Maarten, Sabę, Curacao, Bonaire czy Sint-Eustatius trzeba mieć paszport. Co ważne, dokument tymczasowy nie jest akceptowany.
Jak długo można przebywać na terenie Holandii na podstawie dowodu osobistego?
Polacy mogą wyjechać do Holandii w celach edukacyjnych czy zarobkowych i pozostać na terenie tego kraju przez 4 miesiące bez zbędnych formalności. Po upływie 120 dni każdy ma obowiązek zgłosić pobyt w urzędzie gminy lub w urzędzie imigracyjnym Basisregistratie Personen (BRP).
Meldunku tymczasowego warto dokonać od razu po przyjeździe, zwłaszcza jeśli zamierzasz zostać w kraju na dłużej. Po zgłoszeniu pobytu otrzymasz numer obsługi obywatela BSN, który jest wymagany np. do otworzenia konta w banku.
Czy wiesz, że… aby zameldować dziecko w Holandii, potrzebny jest odpis aktu jego urodzenia na druku wielojęzycznym? Aby zmniejszyć liczbę formalności, warto zabrać taki dokument z Polski przed wyjazdem. W przypadku pociech adoptowanych niezbędne jest potwierdzenie adopcji.
Czy w Holandii można korzystać z darmowej pomocy medycznej?
Na terenie Holandii możesz korzystać z podstawowych usług medycznych w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Należy jednak pamiętać, że pokrywa ona tylko koszty:
- usług lekarzy domowych (huisarts) i publicznych szpitali,
- leczenia stomatologicznego, ale wyłącznie dla dzieci.
Dlatego Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje, aby przed wyjazdem do Królestwa Niderlandów wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne.
Jaką polisę turystyczną wybrać do Holandii?
Ubezpieczenie podróżne jest dostępne w wielu towarzystwach. Jednak nie wybieraj przypadkowej czy najtańszej oferty. Zadbaj o to, żeby polisa:
- zapewniała szeroką ochronę i pokrywała koszty transportu medycznego do Polski, ratownictwa, leczenia w szpitalu państwowym i prywatnym czy usług stomatologa;
- gwarantowała wsparcie finansowe po nieszczęśliwych zdarzeniach, czyli np. odszkodowanie za złamanie nogi, opóźnienie lotu czy za konsekwencje wypadków pod wpływem alkoholu;
- pokrywała koszty leczenia po zdarzeniach, które miały miejsce w trakcie uprawiania sportów np. biegania, jazdy na rowerze czy pieszej turystyki.
Jeśli wyjeżdżasz do Holandii w celach zarobkowych, sprawdź również, czy ubezpieczenie obejmuje wypadki w miejscu pracy.
Holandia to świetny kierunek zarówno na krótki city break, jak i dłuższe wakacje czy pracę tymczasową. Na terenie tego kraju czeka wiele atrakcji i spędzisz tam czas tak, jak lubisz. Aby nic nie zakłóciło wyjazdu, nie zapomnij zabrać ze sobą także niezbędnych dokumentów i polisy turystycznej. Dzięki niej unikniesz konieczności ponoszenia wydatków na korzystanie z usług medycznych po nieszczęśliwych zdarzeniach.
Podsumowanie
- Aby podróżować po Królestwie Niderlandów, wystarczy Ci dowód osobisty. Jeśli chcesz odwiedzić Antyle Holenderskie, musisz mieć paszport.
- Możesz pozostać na terenie Holandii bez meldunku do 4 miesięcy.
- Na terenie Holandii jest honorowana karta EKUZ. Jednak pokrywa ona tylko podstawowe koszty związane z usługami medycznymi, które zostały podjęte w celu ratowania życia lub zdrowia.
- Ubezpieczenie turystyczne zapewnia wsparcie finansowe na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń i może pokryć np. koszty leczenia czy ratownictwa.