Strona główna » Poradnik » Czy do Bułgarii potrzebny jest paszport?

Czy do Bułgarii potrzebny jest paszport?

Redakcja
30 czerwca 2022
paszport do Bułgarii

Bułgaria to kierunek od wielu lat chętnie wybierany przez Polaków jako cel wakacji. Dla wielu to możliwość spędzenia urlopu o wysokim standardzie, w gorącym kraju, ale i w rozsądnej cenie. Jakie dokumenty będą potrzebne, aby takie wakacje mogły dojść do skutku? Czy aby przekroczyć granicę trzeba mieć paszport? O czym pamiętać przed wyjazdem oraz jak zachować się w sytuacji utraty dokumentów? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Czy do Bułgarii potrzebny jest paszport?

Polakom, jako obywatelom Unii Europejskiej, do przekroczenia granicy z Bułgarią wystarczy dowód osobisty. To samo tyczy się osób niepełnoletnich, w tym dzieci (jeśli dowód został wydany). Paszport nie będzie więc potrzebny podczas wyjazdu do Bułgarii – wyjątek stanowią dzieci, dla których nie został wyrobiony dowód osobisty.

Czy do Bułgarii potrzebna jest wiza i dowód osobisty?

Dowód osobisty będzie potrzebny do przekroczenia bułgarskiej granicy. Jeśli chodzi o dzieci, jeśli został dla nich wyrobiony dowód osobisty, również będzie konieczny (chyba że małoletnia osoba posiada paszport).

W ramach prawa do swobodnego przepływu osób, polscy turyści wyjeżdżający do Bułgarii nie muszą posiadać wizy, jeśli pobyt w kraju będzie wynosił maksymalnie 90 dni (w ciągu 6 miesięcy).

Dokumenty tożsamości w Bułgarii– o czym warto pamiętać?

  • Bezpieczeństwo w Bułgarii:

Bułgaria jest stosunkowo bezpiecznym pod względem turystycznym krajem, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę jej typowo turystyczne regiony. Nie obowiązuje tam stan zagrożenia terrorystycznego, a zagrożenie przestępczością jest niewielkie.

W dużych miastach – głównie w nadmorskich kurortach i miejscach chętnie odwiedzanych przez turystów – zdarzają się kradzieże dokumentów, pieniędzy i telefonów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje do podróżnych o rejestrację w systemie Odyseusz‎.

  • Przydatne informacje:

Skinięcie lub pokręcenie głową w ramach potwierdzenia lub zaprzeczenia w Bułgarii działa na odwrót – polski gest na „tak”, tam będzie oznaczał „nie”, i odwrotnie.

Z początkiem 2019 roku na terenie Bułgarii wprowadzone zostały winiety elektroniczne, dzięki czemu nie trzeba już przyklejać na szybę.

Wybierając się na wakacje w sierpniu, trzeba uważać wchodząc do morza. W tym okresie w Morzu Czarnym występuje bowiem tzw. „martwa fala”, w wyniku które co roku dochodzi do wielu utonięć.

  • Jakie jeszcze dokumenty będą potrzebne?

Poza dowodem osobistym, przydatne będzie polskie prawo jazdy, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ, czy polisa ubezpieczeniowa na zagraniczny wyjazd. Przydatne może okazać się sporządzenie pełnomocnictwa rodziców małoletniego podróżującego z osobą trzecią, na przykład gdy dziecko zachoruje lub będzie potrzebowało profesjonalnej opieki medycznej.

  • Co jeśli zgubię dokumenty w Bułgarii?

Jeśli będąc na wakacjach w Bułgarii utracimy paszport, np. w wyniku kradzieży, lub gdy dokument zostanie zniszczony, jego utratę niezwłocznie zgłosić musimy w najbliższym urzędzie konsularnym RP.

Ważne! Przyjmujący zgłoszenie urzędnik natychmiastowo unieważni dotychczasowy paszport. Jest to nieodwracalne, dlatego nawet w sytuacji, gdy dokument się znajdzie, nie będziemy mogli z niego dłużej korzystać.

Warto od razu złożyć u konsula wniosek o wydanie paszportu tymczasowego. Taki dokument umożliwi nam powrót z Bułgarii z powrotem do Polski.

Obecne obostrzenia w Bułgarii

Za zaszczepioną uważa się osoby, które przyjęły całkowitą dawkę szczepionki przynajmniej dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem. Informacje na temat wszystkich uznawanych szczepionek dostępne są na stronie naszego ministerstwa: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/bulgaria.

Dokument potwierdzający szczepienie musi posiadać szczegółowe informacje na temat szczepienia, takie jak: nazwa i producent szczepionki, całkowita dawka potrzebna do zadziałania leku, dane osobowe osoby szczepionej, nr seryjny szczepionki.

  • Osoby zaszczepione: nie muszą wykonywać testów ani przed ani po przyjeździe do Bułgarii. Nie obowiązuje również kwarantanna ani formularz lokalizacyjny.
  • Osoby niezaszczepione: obowiązują takie same zasady jak w przypadku turystów posiadających szczepienie przeciwko COVID-19.

Podsumowanie

  1. Polakom, jako obywatelom Unii Europejskiej, do przekroczenia granicy z Bułgarią wystarczy dowód osobisty.
  2. Paszport nie będzie więc potrzebny podczas wyjazdu do Bułgarii – wyjątek stanowią dzieci, dla których nie został wyrobiony dowód osobisty.
  3. W ramach prawa do swobodnego przepływu osób, polscy turyści wyjeżdżający do Bułgarii nie muszą posiadać wizy, jeśli pobyt w kraju będzie wynosił maksymalnie 90 dni (w ciągu 6 miesięcy).
  4. Jeśli będąc na wakacjach w Bułgarii utracimy paszport, np. w wyniku kradzieży, lub gdy dokument zostanie zniszczony, jego utratę niezwłocznie zgłosić musimy w najbliższym urzędzie konsularnym RP.

Najczęściej zadawane pytania

Tak. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach Assistance oferują pomoc w razie utraty dokumentów lub gotówki. Najczęściej polega na udzieleniu informacji, co poszkodowany powinien zrobić w takiej sytuacji. Jednak nieliczni ubezpieczyciele, gdy do kradzieży dojdzie w wyniku włamania, rozboju lub wymuszenia rozbójniczego, zwrócą ubezpieczonemu koszty wydania nowych dokumentów.

Przed zakupem polisy należy dokładnie sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), czy przysługują nam tego typu świadczenia. 

Tak. W Bułgarii raczej nie ma większego zagrożenia przestępczością. Należy jednak zachować standardowe środki ostrożności, zwłaszcza w tłumie lub w miejscach odosobnionych. 

Jadąc do Bułgarii nie trzeba posiadać Zielonej Karty. W razie zdarzenia drogowego wystarczy ubezpieczenie OC, zawarte w Polsce.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments