Strona główna » Poradnik » Czy do Egiptu potrzebny jest paszport?

Czy do Egiptu potrzebny jest paszport?

Redakcja
4 lipca 2022
paszport do Egiptu

Egipt to typowo destynacja, która przyciąga turystów egzotycznym klimatem, bogactwem kulturowym i rajskimi plażami pełnymi słońca. Urlop w Egipcie to jednak konieczność pokonania dużej odległości i udania się na inny kontynent. Jakie dokumenty będą do tego wymagane? Podpowiadamy, o czym pamiętać podczas podróży do kraju Faraonów, jakie dokumenty przygotować oraz co zrobić w razie ich utraty za granicą.

Czy do Egiptu potrzebny jest paszport? (czy dziecku jest potrzebny paszport)

Aby wyjechać do Egiptu, polscy turyści będą potrzebować aktualnego paszportu – tradycyjnego lub tymczasowego. Jak długo ważny musi być każdy z dokumentów?

Podczas wyjazdu do Egiptu paszportu będzie potrzebowało również dziecko. Podobnie jak w przypadku dokumentu dla dorosłych – musi być on ważny minimum 6 miesięcy.

Czy do Egiptu potrzebna jest wiza i dowód osobisty?

Dowód osobisty nie będzie potrzebny podczas przekraczania egipskiej granicy. Przyda się jedynie jako dodatkowy dokument potwierdzający tożsamość, np. podczas kontroli podczas podróży.

Polscy obywatele, którzy planują spędzić wakacje w Egipcie, muszą mieć wizę turystyczną. Bez tego dokumentu przekroczenie granicy nie będzie możliwe. Turyści o wydanie wizy mogą starać się w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym, na egipskim lotnisku, a także poprzez rzez stronę internetową. Trzeba jednak pamiętać o tym, by o wizę zacząć aplikować do 7 dni przed wylotem. Ile zapłacimy za wizę do Egiptu?

  • Wiza jednokrotna: 25 USD,
  • Wiza wielokrotna: 60 USD.

Dokumenty tożsamości w Egipcie– o czym warto pamiętać?

  • Bezpieczeństwo w Egipcie:

MSZ odradza wszelkie podróże do: Gubernatorstwa Synaju Północnego; na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem, w tym do tzw. trójkąta Halaib (południowo-wschodniego rejonu przy granicy z Sudanem).

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do: Doliny Nilu pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel).

MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności: Pozostałe regiony Egiptu.

W Egipcie zagrożenie atakami terrorystycznymi jest podwyższone, w związku z czym zaleca się podróżnym zachowanie wzmożonej ostrożności, przede wszystkim w miejscach kultu religijnego, czy tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Pamiętaj! Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca polskim turystom wyjeżdżającym do Egiptu zgłoszenie swojej podróży w systemie Odyseusz.

  • Przydatne informacje:

W Egipcie obowiązuje nakaz noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych. Restauracje oraz bary funkcjonują przy zachowaniu 50% obłożenia. W przypadku wizyt w urzędach i instytucjach publicznych należy mieć przy sobie certyfikat szczepienia z kodem QR lub negatywny wynik testu na obecność COVID.

Warto pamiętać, że Egipt to kraj muzułmański, dlatego należy uszanować zasady takie jak odpowiedni ubiór (unikanie krótkich spodenek, w przypadku kobiet zakrywanie ramion i nóg.

W Egipcie dniami urzędowo wolnymi od pracy są piątek i sobota.

  • Jakie jeszcze dokumenty będą potrzebne?

Aby móc podróżować po Egipcie autem, konieczne będzie egipskie prawo jazdy wydane na podstawie dokumentu polskiego lub prawo jazdy międzynarodowe. Niezbędna będzie także pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią. Trzeba mieć również odpowiednio dopasowaną do kierunku wyjazdu polisę turystyczną, zapewniającą odpowiednio wysokie sumy kosztów leczenia.

Co jeśli zgubię dokumenty w Egipcie?

Jeśli utracimy paszport podczas pobytu w Egipcie, swoje pierwsze kroku powinniśmy skierować do najbliższego polskiego konsulatu w tym kraju.

Tam, po weryfikacji naszej tożsamości, konsul przyjmie zawiadomienie i unieważni dotychczasowy dokument. Trzeba pamiętać, że paszport, który raz został unieważniony, nigdy więcej nie będzie mógł zostać wykorzystany.

Na miejscu możemy złożyć również wniosek o wydanie paszportu tymczasowego, który umożliwi nam powrót do Polski.

Obecne obostrzenia w Egipcie

17.06.2022 Egipt zniósł wszystkie obostrzenia covidowe.

Podsumowanie

  1. Aby wyjechać do Egiptu, polscy turyści będą potrzebować aktualnego paszportu - tradycyjnego lub tymczasowego.
  2. Podczas wyjazdu do Egiptu paszportu będzie potrzebowało również dziecko.
  3. Aby móc podróżować po Egipcie autem, konieczne będzie egipskie prawo jazdy wydane na podstawie dokumentu polskiego lub prawo jazdy międzynarodowe.
  4.  Warto pamiętać, że Egipt to kraj muzułmański, dlatego należy uszanować zasady takie jak odpowiedni ubiór (unikanie krótkich spodenek, w przypadku kobiet zakrywanie ramion i nóg.

Najczęściej zadawane pytania

EKUZ w Egipcie nie obowiązuje, warto również pamiętać, że leczenie jest bardzo drogie. Doba spędzona w szpitalu to koszt nawet rzędu 200 euro.

W przypadku starania się o wizę – w tym właśnie na przykład do Egiptu – paszport musi być ważny minimum 180 dni od daty zakończenia podróży do tego kraju. warto również pamiętać, że na potrzeby turystyczne paszport tymczasowy nie zostanie wydany. 

Opłata jest stała i również w przypadku wyrobienia paszportu do Egiptu – wynosi 140 zł. Cena wyrobienia paszportu może być jednak niższa, jeśli przysługuje Ci ulga albo zniżka. Ulgi udzielane są w wymiarze 50 lub 75 procent.

O Autorze

Ocena: 5/5 (Głosów: 1)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments