Strona główna » Poradnik » Czy do Wielkiej Brytanii potrzebny jest paszport?

Czy do Wielkiej Brytanii potrzebny jest paszport?

Redakcja
1 lutego 2023
Czy do Wielkiej Brytanii potrzebny jest paszport

Wielka Brytania wielu osobom kojarzy się głównie z miejscem, gdzie można znaleźć dobrą pracę. Jednak to także idealne miejsce na urlop! Londyn, Dunrobin, The Dark Hedges, góra św. Michała — to tylko kilka atrakcji, które warto odwiedzić w UK. Zastanawiasz się, czy do Wielkiej Brytanii potrzebny jest paszport? A może wystarczy dowód osobisty? Jakie dokumenty trzeba przygotować, jeśli podróżuje się autem? Sprawdź!

Do niedawna Wielka Brytania była członkiem Unii Europejskiej, dzięki czemu można było podróżować tam bez żadnych przeszkód. Jednak w 2021 roku sytuacja uległa zmianie – zakończył się okres przejściowy po wyjściu UK z UE. Dlatego obecnie sam dowód osobisty nie wystarczy, aby przekroczyć granicę tego kraju.

Co jest potrzebne, aby wjechać do Wielkiej Brytanii?

Od zakończenia okresu przejściowego po wyjścia Wielkiej Brytanii z UE w 2021 roku wiele się zmieniło. Od tej pory wszyscy, którzy chcą przekroczyć granicę tego kraju lub wylądowali na jednym z jego lotnisk, muszą okazać ważny paszport.

Dowód osobisty nie jest już honorowany w UK. Według przepisów prawa z tym dokumentem mogą wjeżdżać do kraju tylko ci, którzy mają status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Taki przywilej przysługuje im do 2025 roku.

Paszport wystarczy, jeśli podróżujesz do Anglii jako turysta lub planujesz odwiedzić rodzinę. Co ważne, podróż nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy. Jednak jeśli zamierzasz wyjechać w celu służbowym albo masz zamiar podjęcia pracy lub nauki, musisz mieć także wizę.

O jakie wizy do Anglii można się starać?

Wyróżnia się kilka rodzajów wiz do Wielkiej Brytanii: turystyczną, biznesową, pracowniczą, studencką i rodzinną. Pierwszą z nich powinny uzyskać osoby, które podróżują do Anglii z krajów objętych obowiązkiem wizowym. Nie dotyczy to Polski. Ty możesz odwiedzać swoich bliskich bez konieczności wyrabiania pozwolenia na pobyt w Wielkiej Brytanii.

Jednak jeśli planujesz:

 • wyjechać na targi, spotkanie biznesowe lub konferencję naukową, potrzebujesz wizy biznesowej;
 • podjąć pracę w Anglii i masz już ofertę od pracodawcy z „Wysp”, musisz wyrobić wizę pracowniczą;
 • rozpocząć naukę w Wielkiej Brytanii, niezbędna jest wiza studencka.

Jesteś w związku formalnym z osobą, która legalnie przebywa na terenie Anglii i jest obywatelem UK? Masz prawo ubiegać się o wizę rodzinną. Dzięki niej można podjąć pracę, uczyć się i podróżować bez potrzeby wyrabiania innych dokumentów.

Jakich formalności należy dopełnić, aby wyrobić wizę do UK?

Aby uzyskać pozwolenie na pobyt w Wielkiej Brytanii, należy wypełnić wniosek wizowy. Ponadto trzeba przedstawić:

 • kolorowy i czytelny skan paszportu z danymi biometrycznymi,
 • kartę pobytu lub aktualną wizę,
 • saldo rachunku w banku,
 • potwierdzenie uregulowania opłaty podawczej — jej wysokość zależy od rodzaju wizy, a także okresu jej trwania.

Jeśli wyjeżdżasz w celach pracowniczych, potrzebujesz także Certificate of Sponsorship – dokumentu, który potwierdza, że pracodawca zamierza Cię zatrudnić. Ponadto niezbędne jest zaświadczenie o niekaralności.

Natomiast jeśli ubiegasz się o wizę turystyczną lub biznesową, trzeba przedstawić rezerwację biletu powrotnego.

Pamiętaj! Wszystkie dokumenty muszą być dostarczone w języku angielskim.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu w Wielkiej Brytanii?

Od 2021 roku leczenie w Anglii stało się pełnopłatne, a EKUZ przestała być honorowana. Aby uniknąć konieczności płacenia za skorzystanie z pomocy lekarskiej, należy wykupić wcześniej prywatne ubezpieczenie turystyczne. Zawarcie takiej umowy gwarantuje wsparcie finansowe w razie nieszczęśliwych zdarzeń. Polisa może pokryć m.in. koszty:

 • leczenia,
 • wizyt lekarskich,
 • hospitalizacji,
 • zakupu leków,
 • ratownictwa medycznego,
 • korzystania z pomocy stomatologicznej,
 • transportu powrotnego do kraju.

Ubezpieczenie turystyczne można dodatkowo rozszerzyć np. o polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW. Dzięki temu produktowi można otrzymać odszkodowanie za doznanie uszczerbku na zdrowiu lub za śmierć.

Dobrym rozwiązaniem jest również zakup OC w życiu prywatnym. Chroni ono przed poniesieniem kosztów odszkodowania dla osób, którym wyrządziłeś krzywdę na mieniu lub zdrowiu. W rezultacie np. jeśli potrącisz pieszego, to ubezpieczyciel pokryje wydatki z tego tytułu.

Warto jednak pamiętać, że towarzystwo nie weźmie odpowiedzialności za wszystkie zdarzenia. Jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu np. pod wpływem alkoholu lub wyrządzisz komuś krzywdę umyślnie, firma może odmówić wypłaty odszkodowania lub pokrycia kosztów leczenia. Wówczas wszystkie opłaty będzie trzeba ponieść z własnej kieszeni.

Pamiętaj! Aby móc odwiedzić Wielką Brytanię, wyrób najpierw paszport. Bez niego nie zostaniesz wpuszczony do tego kraju.

Podsumowanie

 • Od 2021 roku wszyscy, którzy chcą przekroczyć granicę tego kraju lub wylądowali na jednym z jego lotnisk, muszą okazać ważny paszport.
 • Paszport wystarczy, jeśli podróżujesz do Anglii jako turysta lub planujesz odwiedzić rodzinę. Co ważne, podróż nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy.

Najczęściej zadawane pytania

Aby przekroczyć granicę Wielkiej Brytanii samochodem, kierowca – oprócz paszportu – potrzebuje także polskiego prawa jazdy i potwierdzenia zakupu ubezpieczenia OC samochodu. Nie trzeba wyrabiać międzynarodowego prawa jazdy, co zmniejsza liczbę formalności.

W krajach, które należą do Unii Europejskiej lub strefy Schengen, można korzystać z darmowej podstawowej pomocy medycznej w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Tak było również w Wielkiej Brytanii, jednak uległo to zmianie w 2021 roku. Od tamtej pory leczenie w Anglii stało się pełnopłatne, a EKUZ przestała być honorowana.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments