Wakacje na słonecznej plaży, lazurowa woda i zapierające dech w piersiach widoki, a wszystko to w atrakcyjnej cenie – to właśnie wczasy w Chorwacji. Znajdujący się w Europie kraj, podobnie jak Polska należący do UE, jest otwarty na polskich turystów i nie utrudnia im przekraczania granic. Nie oznacza to jednak, że żadne dokumenty nie będą potrzebne. Podpowiadamy, o czym pamiętać przed wyjazdem, czy będzie potrzebny paszport oraz jak poradzić sobie w razie utraty dokumentów za granicą.
Czy do Chorwacji potrzebny jest paszport? (czy dziecku jest potrzebny paszport)
W związku z tym, że Chorwacja jest krajem członkowski Unii Europejskiej, polscy obywatele będą mogli przekroczyć chorwacką granicę okazując jedynie dowód osobisty. Nie ma konieczności posiadania paszportu. Wyjątek stanowią dzieci, które nie posiadają dowodu osobistego – w ich przypadku paszport będzie wymagany.
Czy do Chorwacji potrzebna jest wiza i dowód osobisty?
Dowód osobisty jest niezbędny podczas wyjazdu do Chorwacji, ponieważ stanowi dokument uprawniający do przekroczenia granicy. Przyda się także w wypożyczalni auta już na miejscu (jeżeli jedziesz swoim autem, to zadbaj o ważne ubezpieczenie samochodu, w tym o polisę OC), a także podczas dokonywania rezerwacji.
Polscy turyści wyjeżdżający do Chorwacji nie będą potrzebowali wizy. W kraju będą mogli legalnie przebywać do 3 miesięcy od daty wjazdu (bez konieczności dokonania meldunku).
Dokumenty tożsamości w Chorwacji– o czym warto pamiętać?
- Bezpieczeństwo w Chorwacji:
Jak czytamy na gov.pl: „Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do Republiki Chorwacji, z uwagi na utrzymującą się na wysokim, wzrostowym, poziomie liczbę zakażeń w stosunku do liczby przebywających w Chorwacji”.
Na co powinniśmy jednak szczególnie uważać podczas pobytu w Chorwacji?
- Kradzieże i napady – zdarzają się rzadko, ale turyści są na nie bardziej narażeni. Aby tego uniknąć, nie należy pozostawiać wartościowych rzeczy, pieniędzy ani dokumentów bez opieki.
- Miny i niewypały – w rejonach graniczących z Serbią, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną oraz w wysokich partiach gór.
- Jeżowce, meduzy i węże – w przypadku pierwszych dwóch wystarczą specjalne buty do kąpieli w morzu. Jeśli natomiast chodzi o węże, w Chorwacji występują dwa jadowite gatunki żmij (żmija nosorogai żmija zygzakowata).
- Trzęsienia ziemi – mogą się zdarzać, a turyści – jeśli doświadczą takiego zjawiska – powinni stosować się do zasad bezpieczeństwa w takiej sytuacji.
- Przydatne informacje:
Jak podaje gov.pl, zgodnie z obowiązującym w Chorwacji prawem sprzedawca lub inna osoba świadcząca usługę musi wystawić rachunek, a obowiązkiem klienta jest takie potwierdzenie transakcji zachować, przynajmniej do momentu wyjścia ze sklepu/obiektu (pod karą mandatu).
Miłośnicy sportów wodnych muszą uważać, ponieważ nurkowanie w miejsca do tego nie wyznaczonych bez specjalnego pozwolenia, jest zabronione.
MSZ ostrzega przypomina również, by w hotelach i restauracjach palić wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. Nie stosowanie się do tego nakazu grozi mandatem nawet do 130 euro.
- Jakie jeszcze dokumenty będą potrzebne?
Podczas urlopu w Chorwacji na pewno trzeba mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zapewni podstawową, bezpłatną pomoc w razie konieczności leczenia. Aby ochrona była kompleksowa, koniecznie trzeba mieć przy sobie również odpowiednio dopasowaną polisę na zagraniczny wyjazd.
Kierowcom przyda się prawo jazdy (uznawane jest to polskie), dowód rejestracyjny wraz z aktualnym przeglądem technicznym, a także ważne ubezpieczenie OC.
Podróżująca z małoletnim dzieckiem osoba, niebędąca jego prawnym opiekunem ani rodzicem, powinna mieć przy sobie pisemną zgodę do sprawowania opieki, sporządzoną przez opiekuna prawnego lub rodziców. Notarialne poświadczenie w tym przypadku nie będzie konieczne.
- Co jeśli zgubię dokumenty w Chorwacji?
Jeśli utracimy paszport podczas pobytu za granicą (niezależnie od tego, czy stanie się to w wyniku zgubienia, zniszczenia, czy kradzieży), musimy jak najszybciej zgłosić ten fakt u konsula. W tym przypadku można to zrobić w konsulacie RP w Chorwacji.
Po złożeniu zawiadomienia (oraz weryfikacji tożsamości), konsul dokona nieodwracalnego unieważnienia naszego dotychczasowego dokumentu.
Na miejscu możemy także wnioskować o wydanie paszportu tymczasowego, który umożliwi nam legalny powrót do Polski.
Obecne obostrzenia w Chorwacji
W Chorwacji obowiązuje brak jakichkolwiek ograniczeń wjazdowych w związku z COVID-19. Zarówno w przypadku osób zaszczepionych jak i tych bez szczepienia, nie ma konieczności wykonywania testów przed i po przyjeździe, odbywania kwarantanny ani wypełniania formularza lokalizacyjnego.
Podsumowanie
- Dowód osobisty jest niezbędny podczas wyjazdu do Chorwacji, ponieważ stanowi dokument uprawniający do przekroczenia granicy. Przyda się także w wypożyczalni auta już na miejscu, a także podczas dokonywania rezerwacji.
- Polscy turyści wyjeżdżający do Chorwacji nie będą potrzebowali wizy. W kraju będą mogli legalnie przebywać do 3 miesięcy od daty wjazdu (bez konieczności dokonania meldunku).
- Miłośnicy sportów wodnych muszą uważać, ponieważ nurkowanie w miejsca do tego nie wyznaczonych bez specjalnego pozwolenia, jest zabronione.
- MSZ ostrzega przypomina również, by w hotelach i restauracjach palić wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. Nie stosowanie się do tego nakazu grozi mandatem nawet do 130 euro.