Strona główna » Poradnik » Czy na Cypr potrzebny jest paszport?

Czy na Cypr potrzebny jest paszport?

Redakcja
4 lipca 2022
paszport Cypr

Cypr to coraz bardziej popularny i dostępny dla polskich turystów kierunek wakacyjnej podróży. Przed podróżą trzeba jednak zadbać o skompletowanie dokumentów, które będą niezbędne podczas wyjazdu. Warto sprawdzić, czy potrzebny będzie paszport, jakie dokumenty przygotować dla dziecka, oraz  co zrobić, gdy podczas pobytu za granicą nasz paszport zaginie lub zostanie skradziony. Sprawdź, o co musisz zadbać, jeśli planujesz urlop na Cyprze.

Czy na Cypr potrzebny jest paszport? (czy dziecku jest potrzebny paszport)

Cypr należy do Unii Europejskiej, dlatego aby przekroczyć jego granice, polscy turyści nie potrzebują paszportu – wystarczy dowód osobisty.

Jeśli chodzi o dzieci, wszystko zależy od tego, czy małoletni posiada dowód osobisty. Jeśli tak, podobnie jak w przypadku dorosłych, podczas wyjazdu taki dokument wystarczy. Jeśli jednak dziecko nie ma dowodu, paszport będzie konieczny do przekroczenia granicy.

Czy na Cypr potrzebna jest wiza i dowód osobisty?

Podczas wyjazdu na Cypr dowód osobisty będzie potrzebny do przekroczenia granicy. Jeśli wyjeżdżające za granicę dziecko nie ma paszportu, dowód wystarczy do przekroczenia granicy. Dokument przyda się również w innych sytuacjach, np. gdy podczas wyjazdu będziemy wypożyczać samochód, czy meldować się w hotelu.

Jak informuje gov.pl, obywatele państw członkowskich UE nie muszą posiadać wizy, jeśli planują przebywać na Cyprze maksymalnie 4 miesiące.

Dokumenty tożsamości na Cyprze – o czym warto pamiętać?

 • Bezpieczeństwo na Cyprze:

Zgodnie z zaleceniami MSZ, podróżując do tzw. Tureckiej Republiki Cypru Północnego należy zachować szczególną ostrożność. W pozostałych regionach Republiki Cypryjskiej nie ma konieczności zachowania wzmożonej ostrożności.

W związku z tym, że Polska oficjalnie nie uznaje tzw. Tureckiej Republiki Cypru Północnego, nie utrzymuje z tą częścią Cypru stosunków dyplomatycznych. Oznacza to również, że przebywający na tym terytorium polscy turyści nie otrzymają pomocy konsularnej.

Jak czytamy na gov.pl: „Tzw. Turecka Republika Cypru Północnego nie jest stroną konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych z 1963 r. Nie ma także jakiegokolwiek innego porozumienia regulującego funkcje konsularne na tym terytorium”.

Na Cyprze nie ma szczególnego zagrożenia terroryzmem. Niewielkie jest również zagrożenie przestępczością. Uważać trzeba jedynie na drobne kradzieże w zatłoczonych, chętnie odwiedzanych przez turystów miejscach.

 • Przydatne informacje:

MSZ przestrzega, by nie zbliżać się do terenów brytyjskich baz wojskowych (nie wolno ich także fotografować). Warto również pamiętać, że na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny i często zdarzają się kontrole policji.

 • Jakie jeszcze dokumenty będą potrzebne?

Podczas pobytu na Cyprze mogą przydać się również inne dokumenty, takie jak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wykupiona indywidualnie polisa turystyczna, czy prawo jazdy (jeśli zamierzamy poruszać się po wyspie samochodem). W takim przypadku trzeba mieć przy sobie także dowód rejestracyjny oraz polisę OC.

 • Co jeśli zgubię dokumenty na Cyprze?

Jeśli podczas wakacji spędzanych na Cyprze nasz paszport ulegnie zniszczeniu, zostanie skradziony, lub zaginie, będziemy musieli reagować jak najszybciej. Co trzeba zrobić?

 • Zgłosić utratę dokumentu w urzędzie konsularnym RP.
 • Wypełnić formularz zgłoszenia.
 • Po wypełnieniu formularza na miejscu, konsul przyjmie nasze zgłoszenie i tym samym trwale unieważni dotychczasowy paszport.
 • Złożyć wniosek o wydanie paszportu tymczasowego, który umożliwi nam powrót do naszego stałego miejsca pobytu.

Obecne obostrzenia na Cyprze

Za zaszczepione uznaje się osoby, które zostały zaszczepione pełną dawką preparatu (jeśli od podania drugiej dawki preparatu dwudawkowego lub pierwszej dawki szczepionki jednodawkowej nie minęło więcej niż 270 dni, lub gdy podana została dawka przypominająca).

Osoby, które nie przekroczyły 18 roku życia uznaje się za zaszczepione, jeśli przyjęły wszystkie dawki szczepionki (muszą upłynąć min. dwa tygodnie od daty ostatniego szczepienia).

 • Osoby zaszczepione: nie muszą wykonywać ani testów przed wyjazdem ani po przyjeździe do Bułgarii. Kwarantanna będzie wymagana tylko w sytuacji, gdy podróżny otrzyma pozytywny wynik testu na COVID-19 i potrwa 7 dni. Nie ma konieczności wypełniania formularza lokalizacyjnego.
 • Osoby bez szczepienia: obowiązują zasady takie jak w przypadku zaszczepionych turystów.

Podsumowanie

 1. Cypr należy do Unii Europejskiej, dlatego aby przekroczyć jego granice, polscy turyści nie potrzebują paszportu - wystarczy dowód osobisty.
 2. Jeśli chodzi o dzieci, wszystko zależy od tego, czy małoletni posiada dowód osobisty. Jeśli tak, podobnie jak w przypadku dorosłych, podczas wyjazdu taki dokument wystarczy. Jeśli jednak dziecko nie ma dowodu, paszport będzie konieczny do przekroczenia granicy.
 3. Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny i często zdarzają się kontrole policji.

Najczęściej zadawane pytania

Nie, na Cyprze Zielona Karta nie jest potrzebna. 

Tak. Ochroną można objąć zarówno wycieczkę zakupioną w biurze podróży, jak i noclegi i bilety podczas samodzielnie planowanej wyprawy. Dzięki temu w razie konieczności rezygnacji lub przerwania podróży, np. z powodu zachorowania na COVID-19 nie straci się pieniędzy, które przepadną w wyniku odwołania rezerwacji, noclegu czy biletu.

W przypadku Cypru sprawa wygląda nieco inaczej, niż w innych państwach. Cypr oficjalnie przynależy do Azji, od 2004 roku jego południowa część jest również państwem członkowskim Unii Europejskiej. W związku z tym, turyści podróżujący w ten rejon wyspy z jednego z krajów UE lub UEFTA, mogą korzystać tam z nieodpłatnej, podstawowej opieki medycznej, jaką zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Inaczej jest w przypadku podróżnych, którzy wybierają część północną, tzw. Turecką Republikę Północnego Cypru – tam, bez odpowiedniego ubezpieczenia, za leczenie trzeba będzie zapłacić w całości z własnej kieszeni.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments