Strona główna » Poradnik » Czy do Tunezji potrzebny jest paszport?

Czy do Tunezji potrzebny jest paszport?

Redakcja
30 czerwca 2022
paszport tunezja

Tunezja to idealny kierunek wakacji dla osób, którym marzy się wyjazd do Afryki. Egzotyczny klimat, wysokie temperatury i świetnie rozwinięta infrastruktura turystyczna – czego chcieć więcej? Rajski urlop wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, a podróż na inny kontynent wiąże się z koniecznością wyrobienia paszportu. Z naszego poradnika dowiesz się, jakie jeszcze dokumenty będą potrzebne, o czym pamiętać podczas wyjazdu do Tunezji oraz co zrobić w przypadku utraty dokumentów za granicą.

Czy do Tunezji potrzebny jest paszport? (czy dziecku jest potrzebny paszport)

Do przekroczenia tureckiej granicy, polscy obywatele będą potrzebowali aktualnego paszportu. Dokument musi być ważny co najmniej przez 3 miesiące od daty planowego opuszczenia Tunezji (lub 6 miesięcy w przypadku braku biletu powrotnego). Dowód osobisty nie wystarczy.

Także dzieci wyjeżdżające do Tunezji muszą posiadać paszport.

Ważne! Należy pamiętać, że dokument paszportowy musi być w dobry stanie – nie może być uszkodzony, by nie wzbudzał wątpliwości podczas kontroli celnej.

Czy do Tunezji potrzebna jest wiza i dowód osobisty?

Dowód osobisty nie przyda się podczas przekraczania granicy z Tunezją. Kraj znajduje się na innym kontynencie, więc aby go odwiedzić trzeba wyrobić paszport. Również w przypadku dziecka dowód osobisty nie wystarczy na wyjazd.

Polscy turyści podróżujący na terytorium Tunezji nie potrzebują wizy. Bez tego dokumentu mogą legalnie przebywać w kraju do 3 miesięcy od dnia wjazdu. W przypadku przekroczenia okresu bezwizowego pobytu w Tunezji, podczas wyjazdu zostanie nam naliczona kara w wysokości ok. 20 dinarów/tydzień.

Warto również pamiętać, że w Tunezji istnieje obowiązek meldunkowy (zameldowania powinien dokonać hotel, lub prywatna kwatera noclegowa, lub osoba, która zaprosiła nas do siebie).

Dokumenty tożsamości w Tunezji – o czym warto pamiętać?

  • Bezpieczeństwo w Tunezji:

W Tunezji wciąż obowiązuje zagrożenie atakami terrorystycznymi. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże w dzikie regiony kraju, (zwłaszcza tam, gdzie nie ma dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej).

W Tunezji istnieje także spore zagrożenie przestępczością. Narażeni są przede wszystkim turyści, którzy mogą stać się ofiarami ulicznych napaści oraz kradzieży. Podczas zwiedzania trzeba więc unikać noszenia przy sobie wartościowych rzeczy i większej ilości gotówki.

Odradzane są podróże na pogranicze tunezyjsko-algierskie, tunezyjski-libijskie, a także do niektórych parków narodowych i na pustynię w południowej części Tunezji.

  • Przydatne informacje:

MSZ przypomina, że w Tunezji podczas ramadanu, urzędy oraz niektóre sklepy mogą mieć skrócone godziny pracy. Godziny otwarcia supermarketów zazwyczaj się nie zmieniają. W ciągu dnia przeważnie zamknięte są restauracje i kawiarnie (poza tymi hotelowymi). Godziny ich otwarcia są uzależnione przede wszystkim zachodu słońca.

MSZ przestrzega także, by podczas ramadanu unikać spożywania posiłków, picia i palenia papierosów w miejscach publicznych i na ulicach.

Podczas pobytu w Tunezji nie należy nadmiernie odsłaniać ciała (dotyczy to zwłaszcza kobiet). W obiektach kultu religijnego kobiety powinny również zasłonić włosy, np. chustą.

  • Jakie jeszcze dokumenty będą potrzebne?

Konieczne będzie ubezpieczenie zdrowotne gwarantujące odpowiedni wysokie sumy KL. Kierowcy muszą zabrać ze sobą polskie brawo jazdy oraz zieloną kartę.

  • Co jeśli zgubię dokumenty w Tunezji?

Zgubienie paszportu za granicą może wydawać się większym problemem niż podobna sytuacja w kraju. Jeśli utracimy dokument podczas pobytu w Tunezji – czy to z powodu kradzieży, czy zgubienia, czy uszkodzenia – będziemy musieli jak najszybciej zgłosić się do konsulatu RP.

Na miejscu – po wypełnieniu zawiadomienia i weryfikacji naszej tożsamości – konsul przyjmie zgłoszenie oraz unieważni utracony lub uszkodzony dokument.

Na miejscu możemy od razu złożyć wniosek o wydanie paszportu tymczasowego, który będzie niezbędny, abyśmy mogli wrócić do kraju swojego stałego pobytu.

Jeśli doszło do kradzieży, sprawę należy oczywiście zgłosić na policję.

Obecne obostrzenia w Tunezji

Za zaszczepioną uznaje się osobę, która przedstawiła zaświadczenie potwierdzające przyjęcie pełnej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 (np. paszport covidowy).

  • Osoby zaszczepione: Nie ma obowiązku wykonywania testów ani przed przyjazdem ani po przybyciu na miejsce. Czasami jednak losowo wybrani, pełnoletni podróżni mogą zostać poddani szybkim testom lub testom PCR na lotnisku. Zaszczepieni nie muszą odbywać kwarantanny, chyba że wykonany na lotnisku losowy test dał wynik pozytywny. W takim przypadku chory turysta kierowany jest na 5-dniową samoizolację (która może zostać wydłużona do 7 dni w przypadku utrzymywania się objawów choroby). Nie ma konieczności wypełniania formularza lokalizacyjnego.
  • Niezaszczepieni: Pełnoletni turyści, którzy nie posiadają szczepienia, podczas wjazdu na terytorium Tunezji muszą okazać negatywny wynik testu RT-PCR (wykonanego max 48h przed wylotem), lub testu antygenowego (wykonanego max 24h przed wylotem). Po przybyciu do kraju, losowo wybrani podróżni mogą zostać poddani szybkim testom. Osoby bez szczepienia (lub nie w pełni zaszczepione) muszą po przyjeździe do Tunezji poddać się trwającej 5 dni samoizolacji. Nie ma konieczności wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Podsumowanie

  1. Do przekroczenia tureckiej granicy, polscy obywatele będą potrzebowali aktualnego paszportu.
  2. Dokument musi być ważny co najmniej przez 3 miesiące od daty planowego opuszczenia Tunezji (lub 6 miesięcy w przypadku braku biletu powrotnego). 
  3. Także dzieci wyjeżdżające do Tunezji muszą posiadać paszport.
  4. Polscy turyści podróżujący na terytorium Tunezji nie potrzebują wizy. Bez tego dokumentu mogą legalnie przebywać w kraju do 3 miesięcy od dnia wjazdu. W przypadku przekroczenia okresu bezwizowego pobytu w Tunezji, podczas wyjazdu zostanie nam naliczona kara w wysokości ok. 20 dinarów/tydzień.

Najczęściej zadawane pytania

Na terenie Tunezji Karta EKUZ nie obowiązuje. Za wszelkie koszty związane z leczeniem – w tym w przypadku zachorowania na COVID-19 – trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. MSZ przypomina również, że tunezyjskie szpitale mogą odmówić wypuszczenia pacjenta, dopóki nie zapłaci za udzieloną mu pomoc.

Ubezpieczenie do Tunezji powinno przede wszystko odpowiadać charakterowi naszej podróży. Inna polisa sprawdzi się w przypadku rodzinnych, spokojnych wakacji, a inna, jeśli podczas urlopu planujemy zaszaleć w stolicy lub uprawiać wakacyjne sporty.

Jak najbardziej warto o tym pomyśleć. Taka polisa zapewnia nie tylko pokrycie kosztów leczenia i hospitalizacji w razie zachorowania na Covid-19, ale gwarantuje również:

  • pokrycie kosztów testu,
  • zorganizowanie wyżywienia i zakwaterowania na wypadek kwarantanny lub izolacji,
  • powrót do kraju po zakończeniu leczenia, izolacji lub kwarantanny,
  • organizację pobytu dla rodziców lub opiekunów w razie choroby dziecka.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments