Strona główna » Poradnik » Czy do Grecji potrzebny jest paszport?

Czy do Grecji potrzebny jest paszport?

Redakcja
6 marca 2023

Grecja to często wybierany przez Polaków kierunek na wakacje. Nic dziwnego! Bezpośredni lot z Warszawy do Aten trwa zaledwie 2,5 godziny, czyli tyle, ile większość dobrych filmów. Na miejscu przywitają Cię słoneczna pogoda, lekka morska bryza i nadzwyczajne widoki. Jednak, żeby móc przekroczyć granicę Grecji, trzeba mieć ze sobą dokument, który potwierdzi tożsamość. Sprawdź, co jest Ci potrzebne!

Grecja jest jednym z państw, które należy do Unii Europejskiej. Dlatego obywatele UE mogą tam swobodnie wyjeżdżać i przebywać przez długi czas bez konieczności załatwiania zbędnych formalności.

Czy w Grecji paszport jest potrzebny?

Jeśli chcesz legalnie przekroczyć granicę Grecji samolotem bądź samochodem, musisz okazać pracownikowi dokument, który potwierdzi Twoją tożsamość. Może to być paszport, ale… nie musi. Ze względu na to, że to państwo śródziemnomorskie należy do Unii Europejskiej oraz strefy Schengen, Polacy mogą tam podróżować na podstawie dowodu osobistego.

Czy dzieci potrzebują dowodu osobistego, aby podróżować do Grecji?

Jeśli zamierzasz wyjechać na wakacje do Grecji razem z dziećmi, pamiętaj, aby zabrać również ich dowody osobiste lub paszporty. Bez takich dokumentów pociechy nie będą mogły przekroczyć granicy tego państwa.

Podróżujesz z niepełnoletnią pociechą, której nie jesteś rodzicem lub opiekunem prawnym? Możesz to zrobić bez ich formalnej zgody — nie musisz przedstawiać pisemnego potwierdzenia, że rodzic czy opiekun prawny wyraża zgodę na wyjazd dziecka do Grecji. Jednak warto mieć tego typu dokument. Dzięki niemu będzie można bez żadnych problemów np. załatwić pobyt w szpitalu, skorzystać z pomocy lekarskie czy wykonać niezbędne zabiegi medyczne. Zdarza się również, że o potwierdzenie na wyjazd z obcą osobą proszą pracownicy na lotnisku podczas odprawy.

A zatem, mimo wszystko, jeśli chcesz uniknąć nieporozumień, uzyskaj pisemną zgodę rodziców lub prawnych opiekunów na wyjazd małoletniego do Grecji. Najlepiej, jeśli dokument będzie w języku angielskim, aby był zrozumiały dla pracowników w tym kraju.

Jakie dokumenty są potrzebne w Grecji, aby móc tam zostać na stałe?

Gdy wybierasz się na wakacje do Grecji, dowód osobisty w zupełności Ci wystarczy. Jednak jeśli zdecydujesz się tam pozostać na dłużej niż 90 dni, potrzebujesz specjalnego pozwolenia. Możesz je uzyskać w wydziałach bezpieczeństwa publicznego w lokalnych komisariatach policji lub wydziałach policji ds. cudzoziemców w Salonikach i Atenach.

Do uzyskania zgody na wydłużony pobyt w Grecji niezbędne są:

  • wypełniony wniosek o pobyt,
  • ważny dokument tożsamości,
  • 3 aktualne fotografie,
  • dokument, który potwierdzi cel Twojego pobytu, czyli np. zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu potwierdzone w Państwowej Inspekcji Pracy (jeśli jesteś pracownikiem najemnym) lub z uczelni o zapisaniu się na studia (jeśli zamierzasz się tam uczyć). Dokładne wytyczne znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Po uzyskaniu pozwolenia możesz zamieszkać w Grecji w pełni legalnie.

Czy w Grecji trzeba mieć polisę turystyczną?

Grecja należy do Unii Europejskiej. Dzięki temu możesz korzystać tam z darmowej pomocy medycznej, ale tylko po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Jednak nie pokryjesz w ten sposób wszystkich kosztów leczenia, zwłaszcza jeśli korzystasz z usług lekarza w placówkach prywatnych.

Aby nie płacić za to samodzielnie, warto przed wyjazdem wykupić polisę turystyczną. To dodatkowe ubezpieczenie, dzięki któremu można ubiegać się o zwrot wydatków poniesionych w związku z korzystaniem z pomocy medycznej w Grecji. W zależności od wybranego wariantu polisy, można uzyskać rekompensatę za:

  • wizyty u lekarza,
  • transport medyczny do Polski,
  • ratownictwo górskie.

Ponadto towarzystwo może wypłacić odszkodowanie, jeśli dojdzie do śmierci osoby ubezpieczonej. Dzięki temu bliscy nie będą musieli się obawiać o brak środków np. na pokrycie kosztów pogrzebu.

 

Grecja to doskonały wybór, jeśli chcesz odpocząć na piaszczystej plaży lub uprawiać trekking bądź połączyć obie aktywności! Jednak żeby urlop upłynął bez niepotrzebnych problemów, pamiętaj o niezbędnych dokumentach.

Podsumowanie

  1. Do Grecji można wyjechać na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.
  2. Aby dzieci mogły przekroczyć granicę Grecji, również powinny mieć dowód osobisty lub paszport.
  3. Aby zostać w Grecji na dłużej niż 90 dni, potrzebujesz specjalnego pozwolenia.

Najczęściej zadawane pytania:

Aby legalnie przekroczyć granicę Grecji, należy okazać ważny dowód w trakcie wjeżdżania do kraju, jak i podczas opuszczania go. Dlatego dokument tożsamości powinien być ważny co najmniej tak długo, jak długo trwa Twój pobyt w tym państwie.

Aby wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, należy złożyć wniosek do właściwego sobie oddziału NFZ, przez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP lub przez Internetowe Konto Pacjenta.

Jeśli ubiegasz się o kartę osobiście, otrzymasz ją na miejscu. Po złożeniu wniosku online trzeba poczekać na dokument zazwyczaj do 5 dni. Pamiętaj, że data ważności EKUZ zależy od tego, czy studiujesz, pracujesz, czy też np. jesteś w połogu. Dokładne wytyczne znajdziesz na stronie rządowej.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments