Strona główna » Poradnik » Czy na Maltę potrzebny jest paszport?

Czy na Maltę potrzebny jest paszport?

Redakcja
1 lutego 2023
Co zabrać na wyjazd na Maltę

Malta to niewielki kraj-wyspa, otulony z każdej strony Morzem Śródziemnym. To idealne miejsce do wypoczynku, ponieważ słońce świeci tam przez prawie cały rok. Ponadto na terenie tego państwa znajduje się wiele zabytków — sama stolica została w całości wpisana na listę UNESCO! Jednak wyjeżdżając na tę wyspę, trzeba odpowiednio się przygotować. Zastanawiasz się, czy paszport na Malcie jest potrzebny? Sprawdź!

Malta to często wybierany kierunek na szybki weekendowy wyjazd. Lot z Warszawy trwa ok. 3 godziny — jest to mniej niż podróż pociągiem ze stolicy w Tatry! Jednak nie wystarczy spakować walizki, aby móc wyjechać na tę wyspę. Trzeba przygotować także odpowiednie dokumenty.

Jakie dokumenty zabrać na Maltę?

Malta od 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej, a od 2007 roku znajduje się też w strefie Schengen. Dzięki temu Polakom wystarczy tylko dowód osobisty do podróżowania na tę wyspę. Oczywiście granicę tego kraju można przekroczyć również za okazaniem paszportu. Jednak należy pamiętać, aby był on ważny przez min. 3 miesiące od planowanej daty opuszczenia Malty.

Czy na Malcie trzeba mieć wizę?

Jeśli zdecydujesz się zostać na Malcie dłużej niż 90 dni, musisz ubiegać się o pozwolenie na pobyt dla obywatela Unii Europejskiej i wyrobić tzw. kartę rezydenta, czyli Identity Malta.

Ilość formalności zależy od Twojej sytuacji finansowej. Jeśli pracujesz, potrzebujesz:

  • zaświadczenia o zarejestrowaniu w Jobsplus — tym zajmuje się pracodawca,
  • umowy wynajmu mieszkania/domu,
  • dokumentu z numerem rejestracyjnym ubezpieczenia społecznego z Social Security Office,
  • umowy o pracę lub listu od pracodawcy z deklaracją, że Cię zatrudni po uzyskaniu karty rezydenta,
  • dowodu osobistego lub paszportu,
  • wypełnionego formularza aplikacyjnego.

Te dokumenty składa się w Departamencie Spraw Obywatelskich i Emigrantów na Malcie.

Natomiast jeśli pracujesz zdalnie i masz zamiar robić to ze słonecznej Malty, nie potrzebujesz potwierdzenia zatrudnienia ani zarejestrowania w systemie Jobsplus. Wówczas należy okazać np. wyciąg z konta bankowego, na które otrzymujesz swoje wynagrodzenie. Dzięki temu urzędnik będzie mógł się upewnić, że jesteś w stanie się utrzymać, mieszkając na wyspie. Ponadto trzeba przedstawić potwierdzenie, że jest się objętym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Czy na Malcie trzeba mieć ubezpieczenie turystyczne?

Podczas wyjazdu do kraju, który należy do Unii Europejskiej, nie trzeba mieć prywatnej polisy turystycznej. Członkowie UE honorują EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej przysługuje Ci prawo do skorzystania tylko z darmowej i niezbędnej pomocy medycznej.

Jeśli skorzystasz z prywatnej opieki lekarza, czeka Cię spory wydatek. Możesz go uniknąć, jeśli wykupisz ubezpieczenie turystyczne. Po zawarciu umowy na polisę, towarzystwo pokryje koszty różnych zdarzeń, które będą miały miejsce podczas pobytu na Malcie – zgodnie z zakresem ochrony. Dzięki temu Ty unikniesz niespodziewanych wydatków.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na Maltę wybrać?

Polisa turystyczna zabezpiecza przede wszystkim przed poniesieniem kosztów leczenia w obcym kraju. Jednak warto pamiętać, że istnieją pewne ograniczenia — towarzystwo zapłaci za udzieloną Ci pomoc medyczną tylko do sumy gwarantowanej. Jeśli poniesione wydatki ją przekroczą, różnicę będzie trzeba pokryć samodzielnie. Aby tego uniknąć, wybierz ubezpieczenie z sumą gwarantowaną na co najmniej kilkadziesiąt tysięcy euro — najlepiej, jeśli będzie ona wynosić nie mniej niż 30 000 euro.

Ponadto warto zwrócić uwagę na zakres polisy turystycznej. Podstawowe ubezpieczenie pokrywa głównie koszty leczenia. Pomyśl jednak o rozszerzeniu zakresu ochrony o dodatkowe ryzyka, np.:

  • następstwa nieszczęśliwych wypadków, np. złamania ręki lub śmierci — wówczas towarzystwo wypłaci rekompensatę na pokrycie strat;
  • OC w życiu prywatnym — dzięki temu ubezpieczeniu osoby poszkodowane przez Ciebie otrzymają stosowną rekompensatę;
  • zgubienie lub zniszczenie bagażu — ten dodatek do polisy może się przydać zwłaszcza osobom, które podróżują na Maltę samolotem z bagażem rejestrowanym;
  • szkody wyrządzone pod wpływem alkoholu lub podczas uprawiania sportów ekstremalnych — dzięki temu towarzystwo nie odmówi wypłaty odszkodowania.

Pamiętaj, żeby dopasować warunki polisy do swojego stylu życia. Jeśli tego nie zrobisz, może okazać się, że towarzystwo nie pokryje kosztów zdarzenia i obarczy nimi Ciebie. Warto mieć to na uwadze!

Podsumowanie

  • Malta od 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej, a od 2007 roku znajduje się też w strefie Schengen. Dzięki temu Polakom wystarczy tylko dowód osobisty do podróżowania na tę wyspę. Oczywiście granicę tego kraju można przekroczyć również za okazaniem paszportu.
  • Jeśli jedziesz na Maltę na mniej niż 3 miesiące, nie potrzebujesz wizy. Możesz swobodnie się poruszać po kraju na podstawie dowodu osobistego lub paszportu bez względu na cel podróży
  • Podczas wyjazdu do kraju, który należy do Unii Europejskiej, nie trzeba mieć prywatnej polisy turystycznej. Członkowie UE honorują EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Najczęściej zadawane pytania

Jeśli jedziesz na Maltę na mniej niż 3 miesiące, nie potrzebujesz wizy. Możesz swobodnie się poruszać po kraju na podstawie dowodu osobistego lub paszportu bez względu na cel podróży — turystyczny lub zarobkowy.

Jeśli podróżujesz ze swoim dzieckiem, ono również powinno mieć dokument potwierdzający jego tożsamość. Natomiast jeśli wybierasz się na tę wyspę np. z pociechą innego członka rodziny lub przyjaciela, będziesz dodatkowo potrzebować pisemnej zgody rodziców na taką wycieczkę.

Na Malcie honorowana jest karta EKUZ, jednak gwarantuje ona wyłącznie podstawową opiekę lekarską. W jej ramach bezpłatnie możesz skorzystać tylko z:

  • hospitalizacji w szpitalu publicznym — na wyspie znajdują się tylko dwie takie placówki,
  • pomocy w centrach medycznych,
  • leczenia stomatologicznego, ale tylko w nagłych przypadkach,
  • transportu do szpitala lub ośrodka zdrowia — tylko na terenie Malty.

Zatem np. za pomoc udzieloną w prywatnej klinice, leki czy transport medyczny do Polski trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Możesz tego uniknąć, jeśli wcześniej wykupisz prywatne ubezpieczenie turystyczne.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments