Strona główna » Poradnik » Czy do Gruzji potrzebny jest paszport

Czy do Gruzji potrzebny jest paszport

Redakcja
1 lutego 2023
Organizacja podróży do Gruzji

Z północnej strony otacza ją Pasmo Główne Wielkiego Kaukazu. Z kolei od wschodu graniczy z Morzem Czarnym. O jakim państwie mowa? O Gruzji! To wyjątkowy kraj, który przyciąga miłośników gór i wspaniałych nadmorskich krajobrazów. Jednak do wyjazdu trzeba się odpowiednio przygotować. Zastanawiasz się, jakie dokumenty ze sobą zabrać? Czy do Gruzji potrzebny jest paszport? Sprawdź!

Lot do stolicy Gruzji z Polski trwa średnio 3,5 godziny. Jest to znacznie mniej niż np. czas podróży pociągiem z Krakowa nad morze! Zatem nic dziwnego, że wiele osób decyduje się wybrać tam na wakacje. Jednak przed wyjazdem trzeba zabrać ze sobą niezbędne dokumenty. Inaczej możesz mieć problemy z legalnym przekroczeniem granicy.

Czy w Gruzji trzeba mieć paszport?

Paszport to jeden z podstawowych dokumentów każdego podróżnika. Jednak w Gruzji nie jest potrzebny. Osobom, które chcą przekroczyć granicę tego państwa samolotem, wystarczy dowód osobisty. Jednak pamiętaj, że niektórzy gruzińscy funkcjonariusze mogą dodatkowo wymagać potwierdzenia tożsamości za pomocą paszportu. Dlatego warto go zabrać ze sobą, gdy udajesz się w podróż do Gruzji.

Dodatkowy dokument może się także przydać, jeśli np. stracisz swój dowód osobisty. Bez dokumentu tożsamości nie zameldujesz się w hotelu ani nie wejdziesz na pokład samolotu do kraju. Jeśli będziesz mieć paszport przy sobie, Twoja podróż nadal będzie mogła przebiegać bez żadnych przeszkód.

Czy dzieci w Gruzji muszą mieć paszport?

Zamierzasz wyjechać do Gruzji z dziećmi? Pamiętaj, aby zabrać dokumenty, które pozwolą potwierdzić ich tożsamość! Dobrze sprawdzi się zarówno dowód osobisty, jak i paszport.

Jeśli dzieci podróżują pod opieką osób trzecich, np. dziadków, należy przygotować także pisemne pozwolenie na taki wyjazd. Dokument powinien być:

  • sporządzony i potwierdzony przez notariusza,
  • przetłumaczony na język angielski lub gruziński.

Dzięki temu funkcjonariusze nie będą mieć problemów z ustaleniem, z kim jest dziecko. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Czy do Gruzji potrzebna jest wiza?

Aby móc wyjechać do Gruzji, nie potrzebujesz wizy. W 2014 roku podpisała ona umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, a od 2016 roku jest także członkiem strefy wolnego handlu z UE. Dzięki temu jego granice można przekroczyć bez specjalnego pozwolenia.

Co warto mieć ze sobą podczas wyjazdu do Gruzji?

Podczas wyjazdu za granicę nietrudno o różne wypadki czy choroby. Wówczas możesz potrzebować pomocy lekarza. Jednak pamiętaj, że opieka medyczna dla obcokrajowców w Gruzji jest płatna. Co więcej — w tym kraju nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zatem nie przysługuje Ci prawo do skorzystania z darmowej, podstawowej pomocy specjalisty. Za wszystkie usługi trzeba będzie zapłacić.

Dlatego przed wyjazdem do Gruzji pomyśl o tym, żeby kupić wcześniej prywatne ubezpieczenie turystyczne. Dobra polisa powinna pokrywać koszty:

  • leczenia, np. dentystycznego,
  • hospitalizacji,
  • ratownictwa,
  • transportu zwłok do Polski.

Jeśli podróżujesz samolotem, zadbaj także o ubezpieczenie na wypadek zgubienia lub zniszczenia bagażu oraz odwołania albo opóźnienia lotu. Dzięki temu, nawet gdy wystąpią jakieś komplikacje w trakcie wyjazdu, otrzymasz rekompensatę, która wynagrodzi poniesione straty.

Warto jednocześnie pamiętać, że towarzystwo nie weźmie odpowiedzialności za wszystkie zdarzenia, które nastąpiły na terenie Gruzji. Jeśli pod wpływem alkoholu np. spowodujesz uszczerbek na zdrowiu u innej osoby lub doznasz urazu, firma może odmówić uregulowania rachunku za udzieloną pomoc. Wówczas to Ty zostaniesz obarczony kosztami leczenia i w rezultacie wycieczka do Gruzji może Cię sporo kosztować.

Jakie ubezpieczenie dla osób, które uprawiają wspinaczkę górską?

Zamierzasz spędzić cały urlop w Gruzji, chodząc po górach? To świetny pomysł. Jednak pamiętaj, że towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania za zdarzenia, które będą miały miejsce podczas uprawiania sportów ekstremalnych. Do tej grupy zalicza się m.in. wspinaczkę wysokogórską.

Aby uniknąć konieczności płacenia wysokiego rachunku za pomoc w górach, pomyśl o rozszerzeniu zakresu ubezpieczenia turystycznego o dodatkowe ryzyka, czyli właśnie np. sporty ekstremalne. Wówczas będziesz mieć pewność, że nie zostaniesz obarczony kosztami ratownictwa.

Wyjazd do Gruzji to doskonała okazja do tego, żeby odkryć nową kulturę i aktywnie spędzić czas. Jednak pamiętaj o tym, żeby do tego kraju zabrać ze sobą niezbędne dokumenty oraz potwierdzenie zakupu ubezpieczenia turystycznego. Dzięki nim możesz uniknąć wielu nieprzyjemności z urzędnikami.

Podsumowanie

  • Paszport w Gruzji nie jest potrzebny. Osobom, które chcą przekroczyć granicę tego państwa samolotem, wystarczy dowód osobisty.
  • Aby móc wyjechać do Gruzji, nie potrzebujesz wizy.
  • W Gruzji nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zatem nie przysługuje Ci prawo do skorzystania z darmowej, podstawowej pomocy specjalisty. Za wszystkie usługi trzeba będzie zapłacić.

Najczęściej zadawane pytania

W Gruzji nie można przebywać bez wizy nieskończenie długo. Polscy obywatele mają prawo wjechać do tego kraju na 365 dni. Po tym czasie powinni opuścić jego teren. Na szczęście nie ma żadnych wytycznych co do tego, jak długo powinna trwać przerwa pomiędzy pobytami w Gruzji. Zatem wystarczy krótki wyjazd, np. do Turcji, aby po powrocie rozpoczął się kolejny bezwizowy okres.

Samodzielna podróż samochodem do Gruzji to świetna przygoda! Jednak taka wyprawa wymaga przekroczenia granic innych krajów, np. Turcji. Aby móc przez nie przejechać, będziesz potrzebować nie tylko dowodu osobistego, ale także paszportu. Bez niego celnicy nie puszczą Cię dalej.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments